Lékař Boris Šťastný se kvůli koronaviru postavil Václavu Klausovi: Nemile mě to překvapilo. Nesmírné zklamání

15.10.2020 18:16 | Zprávy

ROZHOVOR „V tuto těžkou dobu, kdy se snažíme zabránit tomu, aby kvůli pandemii koronaviru nebyl zcela zahlcený zdravotnický systém, a tím došlo k nebezpečí omezení péče, kdy jsme nejzasaženější zemí v Evropě v přepočtu na počet obyvatel, bývalý prezident vydá prohlášení, ve kterém se snaží přesvědčit veřejnost o tom, že tato opatření nepotřebujeme, a nabádá k občanské neposlušnosti,“ je šokován lékař Boris Šťastný, exposlanec ODS, který býval velmi blízkým spolupracovníkem Václava Klause. „Mě nemile překvapila nejen vůbec existence tohoto prohlášení Institutu VK, ale velice odmítám, že nepotřebujeme ta opatření, i jedno závažné tvrzení. Že podle Václava Klause koronavirus ohrožuje jen ty, kteří jsou vážně nemocní. To není pravda,“ konstatuje.

Lékař Boris Šťastný se kvůli koronaviru postavil Václavu Klausovi: Nemile mě to překvapilo. Nesmírné zklamání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Boris Šťastný

Reagoval jste prohlášením na text Václava Klause, respektive jeho institutu s názvem Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření. Co vám nejvíce vadí na tom vyjádření Institutu VK?

Jeho existence. V tuto těžkou dobu, kdy se všichni ve společnosti všemožně snaží zabránit tomu, aby kvůli pandemii koronaviru nebyl zcela zahlcený zdravotnický systém, a tím došlo k nebezpečí omezení péče – ať už pro nemocné s covidem, nebo s běžnými onemocněními, ve chvíli, kdy vláda na miskách analytických vah hledá nějaký rozumný konsenzus v rámci jednotlivých navrhovaných opatření – a tato opatření nejsou přijímána jenom u nás, ale všude ve světě, kde čísla epidemie rostou a jsou prakticky totožná nebo i tvrdší, ve chvíli, kdy jsme nejzasaženější zemí v Evropě v přepočtu na počet obyvatel, bývalý prezident vydá prohlášení, ve kterém se snaží přesvědčit veřejnost o tom, že tato opatření nepotřebujeme, a nabádá k občanské neposlušnosti.

Ve svém textu jsem napsal, že člověk může mít různé názory, ale měly by být podloženy nějakými jasnými objektivními skutečnostmi – což tato výzva není – a za druhé v tuto chvíli, pokud významná veřejná osobnost, jako je bývalý prezident, vydává takovéto nebezpečné prohlášení, pak není divu, že obyčejní lidé mají tendenci rezignovat na elementární pravidla, která mohou celou společnost – a zejména ohrožené lidi a seniory – významně ochránit a zabránit kolapsu zdravotnického systému. Ke kterému bychom směřovali, pokud tato opatření nebudou zavedena a nebudou dodržována.  

Asi klíčové konstatování je, že Václav Klaus (ale bohužel i mnoho a mnoho dalších lidí v této zemi) nechápe smysl těchto opatření a asi ani vážnost situace...

Smyslem těchto opatření není někoho trápit a mučit, ale dostat celkový počet nemocných s covid-19 pod určitou kontrolu, udržet zdravotní systém v chodu, protože čím více bude těch jednotlivých onemocnění, tak určité procento probíhá s průběhem těžším a logicky se procento těchto těžších průběhů dříve nebo později dostane do nemocnice. Tato země musí být schopna péči poskytnout. Také je důležité, aby současně při poskytování této péče nedošlo k ochromení péče o jinak nemocné. Není tu jen koronavirus. Tady jsou onkologicky nemocní pacienti, kteří potřebují léčbu. Jsou tu nemocní s kardiovaskulárním systémem, jsou tu operace, které se musejí provést. Ať už akutní, nebo naplánované. Toto všechno se nemůže zastavit.

Mě nemile překvapila nejen vůbec existence tohoto prohlášení Institutu Václava Klause – a zrovna teď, v tu nejhorší chvíli –, ale velice odmítám, že nepotřebujeme ta opatření. Odmítám i jedno závažné tvrzení.

Jaké?

Že podle Václava Klause koronavirus ohrožuje jen ty, kteří jsou vážně nemocní. To není pravda. Existují desítky a stovky publikovaných studií renomovaných lékařů a týmů, kdy dochází k úmrtí dříve zcela zdravých lidí. Také je velmi široká skupina seniorů, chronicky nemocných, diabetiků, lidí s vysokým krevním tlakem, s poruchami imunity, onkologičtí pacienti, lidé na chemoterapii, kteří jsou schopni své onemocnění zvládnout a fungovat s ním ještě spoustu, možná i desítky let. Ale tato nákaza je ohrožuje na životě a na zdraví. Tohle se zdá, že Václav Klaus popírá.

A co je jedno z nejděsivějších v té výzvě, je tvrzení, že nesmíme připustit, aby zvýšené nebezpečí pro jednu specifickou rizikovou skupinu ochromilo celý stát. Tím toto prohlášení v podstatě říká, že se máme zříci mezilidské solidarity, solidarity zdravých s nemocnými, mladých se starými. Že máme tímto nechat přes palubu všechny seniory a zejména ty, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním. Že máme hodit přes palubu ohroženou skupinu diabetiků, kterých je v České republice přes milion. Je to velice vážné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor ODS o Babišovi: Jeho síla je v tom, jak jsou soupeři slabí

10:30 Senátor ODS o Babišovi: Jeho síla je v tom, jak jsou soupeři slabí

V politice neexistují jednosměrky, ale spíše kyvadla. Mládež odsunula Piráty na třetí místo, hned za…