K nedělní demonstraci Otevřeme Česko! uvedl ministr vnitra Jan Hamáček, že ji vnímá jako obrovskou nezodpovědnost. Šokovalo ho, že na ní vystupovali lékaři, kteří by nejlépe měli znát složitou situaci v nemocnicích. Vy jste byl jedním z nich. Čím svou účast a několikaminutové vystoupení před shromážděnými lidmi, jimž podle Jana Hamáčka hrozí postih za porušení vládních nařízení, vysvětlíte?
Na demonstraci v Praze byli zcela zoufalí lidé z celé republiky, které česká vláda hodila přes palubu. Když někdo již nemá cizím rozhodnutím na živobytí, valí se na něj dluhy a nevidí světlo na konci tunelu, dělá zoufalé věci. Považoval jsem za čest a občanskou povinnost podpořit jako člověk tyto demonstranty a sdělit jim zcela férově, jak to vypadá v našem zdravotnictví.
Jak to tedy z vašeho pohledu v českém zdravotnictví vypadá?
Personální devastace zdravotnictví začala již za předchozích vlád a pokračovala i v „babišovském“ období. Již před nástupem čínské chřipky chyběly v českých nemocnicích tisíce zdravotních sester a stovky lékařů. Ve většině nemocnic lékaři vynucenými přesčasy porušovali zákoník práce a sestry pracovaly na odděleních v podstatně snížených počtech. Pro nedostatek zdravotnického personálu se omezoval provoz nemocnic, prodlužovaly se čekací doby na ambulantní vyšetření i plánované operace, dlouhodobě se v nemocnicích „malovalo“ a rušila se – někde i bez náhrady – celá oddělení. Na mnoha místech v České republice už není pro zdravotní pojištění platící občany k dispozici praktický, popřípadě dětský lékař nebo specialista základního oboru. O tomto zásadním personálním problému Česká lékařská komora, Lékařský odborový klub a další organizace informovaly už předchozí vlády. Přesto se vše nakonec zametlo pod koberec.
Virus tento akutní nedostatek personálu pouze demaskoval. Na začátku pandemie zcela chyběly ochranné pomůcky a prostředky pro zdravotníky. Například soukromí lékaři se k rouškám dostali po měsíci a půl a dostali pouze několik kusů na ukázku. Odměny, které vláda slíbila nemocničnímu personálu, byly vyplaceny až za půl roku. Soukromí poskytovatelé zdravotní péče, kteří také pracovali v první linii a pomáhali přetíženým nemocnicím, nedostali nic. Za své si kupovali předražené roušky, dezinfekci, čističky vzduchu. Také jejich příjmy se někde výrazně ztenčily bez jakéhokoliv zájmu vlády nebo zdravotních pojišťoven.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník