České zdravotnictví se potýká s nedostatkem lékařského personálu, který někdy v některých nemocnicích vede k nucenému omezování lékařské péče. Jedním z důvodů jsou změny v lékařských přesčasech, provedené novou legislativní transpozicí evropské směrnice. Ministr Válek teď narychlo píše novelu novely, ale nebylo podle vás možné toto riziko tušit dopředu?
Tu novelu spíše připravuje ministr Jurečka, v jehož kompetenci zákoník práce je, ale překvapuje mě, že ještě před tím, než k této úpravě došlo, tak Ministerstvo zdravotnictví v součinnosti s Ministerstvem práce a sociálních věcí tuto problematiku se zástupci lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků vůbec neřešilo. Následkem toho jsou výpovědi z přesčasů přibližně 6000 lékařů, ke kterým se přidávají zdravotní sestry a další nelékařští zdravotní pracovníci. Je to určitě pochybení obou ministrů, a pokud novela novely nebude schválena do konce roku s nějakým kompromisem, může dojít k omezení zdravotní péče. Pamatuji jak současná vládní garnitura před volbami slibovala, že má odborníky a recept na všechno, no a zatím to vypadá na pravý opak.
Jste bývalá zdravotní sestra, navíc v pohraničí, kde je zdravotnického personálu tradičně nedostatek. Co si myslíte o podmínkách, ve kterých dnes působí lékaři a další zdravotnický personál v nemocnicích?
Zvlášť v pohraničních oblastech zdravotnická zařízení pociťují nedostatek personálu, jelikož zdravotníci mají příležitost pracovat za mnohem lepších finančních podmínek u svých sousedů. Problém ale nejsou jen peníze. Často od mladých lékařů slýchávám, že odcházejí díky lepšímu systému vzdělávání a už zmíněných přesčasech.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek kromě překotného psaní zmíněné novely začíná postupně připravovat veřejnost na fakt, že některé léky „zkrátka nebudou“, nebo bude problém je sehnat. Vnímáte to jako selhání vlády, nebo jako důsledek okolností, se kterými není možné nic moc udělat?
Pan ministr dlouhodobě situaci zlehčoval a nyní dojíždí na svou přehnanou „velkohubost“.
Toto prohlášení je vyvrcholení jeho nic neřešících slibů. Vzpomeňme jak v prosinci tvrdil, že stačí obvolat lékárny a lék seženete. V lednu slíbil, že problém s léky bude vyřešen do března. V únoru se pacientům, lékárníkům i lékařům za nedostatek léků omluvil. V březnu připustil, že některých léků bude nedostatek do letních prázdnin. V dubnu sliboval, že situace s léky by měla být stabilizována v první polovině května. V květnu stále chyběl penicilin a další antibiotika, ale ministr neztrácel optimismus a prohlásil: „Celková situace s antibiotiky by se měla zklidnit ve druhé polovině května se zlepšením počasí.“
V červnu si hodně sliboval od novely o léčivech, která by měla omezit výpadky léků. V září Vlastimil Válek prohlásil, že k řešení dlouhodobého nedostatku penicilinu by mohlo přispět obnovení jeho domácí výroby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo