Polská vláda se snaží svým občanům ulevit zrušením DPH na základní potraviny a snížením daně na pohonné hmoty a energie. Je to podle vás v současné situaci krok, který může reálně nízkopříjmovým rodinám odlehčit?
Jedná se o plošné opatření, které pomůže všem polským rodinám. Dokonce můžeme říct, že vysokopříjmové rodiny s vyšší spotřebou na tomto opatření vydělají více než nízkopříjmové rodiny s nízkou spotřebou. Vedlejším efektem tohoto opatření je, že na něm vydělají i české rodiny, které budou moci nakupovat levněji v polských obchodech. To bude dělat vrásky na čele některým českým prodejcům kvůli ztrátě tržeb i českému státu kvůli výpadkům ve výběru daní.
Je to krok, který může krátkodobě pomoci v boji s inflací?
Ano. Na konkurenčních trzích budou muset obchodníci promítnout snížení daní do koncových cen, což bude bránit růstu inflace.
Může podle vás to, že některé potraviny a například pohonné hmoty jsou v Polsku nyní citelně levnější, přispět k nespokojenosti u českých voličů? Můžeme se dočkat i tlaku na vládu Petra Fialy, aby zavedla podobné změny?
Lidé v tomto případě mají možnost takzvaně hlasovat nohama. Jestliže se jim nižší ceny v Polsku zamlouvají, mohou tam vyrazit na nákupy. To jim pomůže víc než tlačit na českou vládu.
Mohou se tyto změny v delším časovém horizontu Polsku vymstít? Jak?
Daňové změny v Polsku povedou ke zvýšení tamního schodku hospodaření. Vzniklý dluh bude nutné v budoucnu uhradit. Takže úspory, které dnes Poláci realizují, v budoucnu zase odevzdají státu. Růst státního dluhu totiž většinou vede k růstu daní v budoucnu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs