Libor Rouček: Nedokážu si představit, že by Zeman, když byl premiérem, zpochybňoval důkazy v kauze Skripal nebo práci tajných služeb. Změnil se

18.12.2018 22:05 | Zprávy

CO NÁM DAL ROK 2018 Vyšší důchody a obědy dětem zdarma? To není žádná sociální politika ani zjednání spravedlnosti. „Jen populismus,“ říká při bilancování uplynulého roku bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. Rok 2018 považuje za neúspěšný pro ČSSD, i když se stala součástí kabinetu. „Část vedení ČSSD je omámená tím, že je ve vládě, ale vnitřní problémy, které tíží sociální demokracii, neustálá ztráta členů, sympatizantů, voličů, nezmizely,“ varuje Rouček. Při hodnocení dění uplynulých měsíců také konstatuje, že prezident Donald Trump ke zlepšení vzájemné důvěry v globálních vztazích nepřispěl.

Libor Rouček: Nedokážu si představit, že by Zeman, když byl premiérem, zpochybňoval důkazy v kauze Skripal nebo práci tajných služeb. Změnil se
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Rok 2018 přinesl prezidentské, komunální, senátní volby, vládu Andreje Babiše. Jak nová vláda, tak prezidentské volby vyvolaly zásadní rozruch. Byl uplynulý rok v něčem přelomový?

Přelomová změna je v tom, že poprvé v historii českých zemí se stala premiérem osoba, která je trestně stíhaná. Je to také člověk, který byl nomenklaturní komunista a – jak jsme se opět dozvěděli z Evropského soudu pro lidská práva – evidovaný jako agent StB. To má negativní dopad na politickou kulturu a morálku našeho národa.

Pokud jde o prezidentské volby, změnil se nějak za uplynulé měsíce váš názor na kandidáty na prezidenta, zvlášť na zvoleného prezidenta Miloše Zemana a senátora Jiřího Drahoše? Překvapili vás v něčem?

Můj názor se nezměnil, v ničem mě nepřekvapili. Jiří Drahoš je nyní senátor. Miloš Zeman se změnil již před lety. Prezident Zeman je jiný člověk, než ho pamatuji já, když jsem byl mluvčím vlády a on premiérem. Teď není jiný, než byl loni nebo předloni.

Koncem roku prezident znovu podpořil zrušení sankcí proti Rusku, na jaře naboural oficiální výklad „kauzy Skripal“ s tím, že Novičok se v Česku tak či tak vyráběl. Vzbudil tím pohoršení. Co říkáte na to, že v souvislosti se jménem prezidenta padá i výraz vlastizrádce? Chová se skutečně Miloš Zeman v rozporu se „spojeneckými svazky“, jak často slyšíme, nebo ne? A o čem tyto debaty svědčí?

Svědčí to o tom, jak jsme zmiňovali, že se Miloš Zeman změnil jako prezident. Nedokážu si představit, že by v době, kdy byl premiérem, zpochybňoval jasné důkazy v kauze Skripal nebo práci výzvědných českých tajných služeb. To se v době jeho premiérování nikdy nestalo. Nelze se divit, že si teď lidé kladou otázku, proč se to děje, co za tím je, jestli je nějak Moskvě či Kremlu zavázán. Někteří ho nazvou zrádcem nebo vlastizrádcem. Může si za to sám svým chováním.

Andrej Babiš získal důvěru Sněmovny, ale důvěru většiny národa nemá. Stále se propírají kauzy s ním spojené, ale co jeho sociální politika? Zlevněné jízdné pro důchodce a studenty, zvýšení důchodů, obědy zdarma pro školní děti… Rozhazuje a korumpuje voliče, nebo zjednává sociální spravedlnost?

Nevidím v tom ani sociální politiku, ani sociální spravedlnost, ale populismus. Chce si uchovat přízeň voličů. Nejrůznější průzkumy a analýzy ukazují, že více než polovina důchodců volí Andreje Babiše. ANO tak přidává na důchodech. Podle mého názoru to dělá čistě proto, aby si udržel voličskou podporu určitých skupin. Tím, jak je zapletený do nejrůznějších kauz, mu totiž hrozí, že kdyby nebyl premiérem, neměl takový politický vliv, nemohl by ovlivňovat Ministerstvo spravedlnosti a přes něj potenciálně například státní zástupce. To je motivace, kterou vidím za tím, že Andrej Babiš přidá důchodcům a pak přijde s obědy zdarma. 

Kdybyste měl částečně odhlédnout od osobnosti premiéra, je současná vláda úspěšná?

Jsme v období, kdy se ekonomice daří jak v celé Evropě, tak v České republice. Z tohoto hlediska se dá říct, že vláda úspěšná je. Sobotkova a teď Babišova vláda byly úspěšné po stránce stavu veřejných financí. Když si situaci porovnáme s Itálií nebo Francií, Česká republika je na tom neporovnatelně lépe. Zaplať pánbůh. Jen na to dávat pozor do budoucna, abychom nezadlužovali naše děti, ale dá se říci, že ekonomika šlape. Jsme jediná země z vyspělých ekonomických zemí OECD, kde je více volných pracovních míst než nezaměstnaných. To nemohou říct ani v Německu nebo v Holandsku. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bída zdravotnictví, kterou Praha nezná. Lékařka promluvila: Léky, lékaři, vše

13:46 Bída zdravotnictví, kterou Praha nezná. Lékařka promluvila: Léky, lékaři, vše

„Bývalé Československo, které bylo špičkou ve výzkumu a výrobě léků, je pryč a dnešní ČR si neumí vy…