Libor Rouček: Slováci, smekám. Jste schopnější než my. Čaputovou podpoří Německo i Francie

02.04.2019 13:10 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Smekám před Slováky klobouk,“ gratulace posílá bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček všem Slovákům v souvislosti se způsobem volební kampaně i k samotnému zvolení nové prezidentky. „Pětimilionový národ je politicky mnohem schopnější, efektivnější se v Evropě prosadit než desetimilionová Česká republika.“ Slovensko podle Roučka dnes předehnalo Česko, Maďarsko i Polsko. Předpokládá, že celá V4 by mohla mít do budoucna v Evropě větší slovo. „Snad se nad tím všichni zamyslí a uvidí příležitost. Slovenská prezidentka bude hrát velkou roli. Všude se o ní mluví, bude mít podporu v zemích, jako jsou Francie a Německo,“ uvedl Rouček.

Libor Rouček: Slováci, smekám. Jste schopnější než my. Čaputovou podpoří Německo i Francie
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Slovensko má novou prezidentku. Co říkáte na volbu Zuzany Čaputové?

Chtěl bych pogratulovat Slovákům k vedení kampaně. Je pravda, že v prvním kole kandidáti jako Kotleba hnali kampaň do konfliktu a netolerance, ale celkově proběhla kultivovaně. Hlavně druhé kolo, kde byli dva proevropští kandidáti. Chci Slovákům pogratulovat jak k vedení volební kampaně, tak ke zvolení Zuzany Čaputové.

Ozývá se, že Slováci jsou proevropštější než Češi. Že jejich politická kultura je vyspělejší, když byli schopni zvolit takovou kandidátku, že odmítají ten český, „hospodský“ styl. Jaké rozdíly vidíte v české a slovenské atmosféře?

Je pravda, že Slováci jsou proevropštější. Už tím, že mají euro. Podle průzkumů jsou tři čtvrtiny, 70 procent lidí, s eurem spokojené. Euro je řadí do tvrdého jádra, do srdce Evropy. Když si to porovnáme s naší republikou, euro nemáme a 70 procent lidí je proti. Slováci mají v osobě poraženého kandidáta místopředsedu Evropské komise. Pětimilionový národ je politicky mnohem schopnější, efektivnější se v Evropě prosadit než desetimilionová Česká republika. To je jeden důvod k zamyšlení.

Slováci se nebojí, a tak to bylo i s Andrejem Kiskou, zvolit člověka, který je otevřený do Evropy, do světa. Smekám před Slováky klobouk. Za první republiky i v padesátých, šedesátých, sedmdesátých letech byla česká část republiky progresivnější a teď, 25 let po rozdělení, docházíme k závěru, že roli, kterou jsme měli my, převzali Slováci. Gratulace Slovákům.

Proč podle vás Slováci takto volí? Jistě hraje roli určitá diskreditace Smeru… do jaké míry se může na rozhodování Slováků ještě odrážet zkušenost s premiérem Vladimírem Mečiarem?

Jako mluvčí vlády v roce 1998 pamatuju, když tenkrát v České republice vyhrála ČSSD a na Slovensku po letech mečiarismu vyhrála křesťanská demokracie a Mikuláš Dzurinda. Zavládlo nadšení. Tenkrát se nejen český premiér Zeman, ale také maďarský premiér Orbán a polský premiér Buzek snažili, aby se Slovensko přidalo k zemím V4 a společně jsme vstoupili do EU a NATO. Nepodařilo se to v případě NATO, Slovensko vstoupilo až pět let po nás, ale v roce 2004 po skončení éry Mečiara bylo Slovensko připraveno společně do EU vstoupit. Teď Slovensko nás, Maďary i Poláky předehnalo.  
Strana Smer si bude muset celý uplynulý rok vyhodnotit. I v prezidentských volbách se ukázalo, že lidé chtějí vidět novou tvář, otevřenější, liberálnější.

Liberální voliči ze Slovenska i z Česka vyjadřovali po zveřejnění výsledků radost, že alespoň v některé zemi V4 jsou věci „v pořádku“. Odmítli Slováci volbou Čaputové euroskeptický a národovecký směr zbylých zemí V4? Změní se nějak spolupráce v rámci V4?

Visegrádská čtyřka sehrála velmi důležitou roli při vstupu našich zemí jak do NATO, tak do EU. Má velký potenciál. Společně máme poměrně dost hlasů při hlasování. Je nás 65 milionů. Důležité je, abychom nebyli v Evropě za potížisty a hráli pozitivnější, konstruktivnější roli. Jak už jsem zmínil, i když je Slovensko z V4 nejmenší, má největší vliv. To neznamená, že bychom měli kývat na všechno, je jasné, že si máme hájit své zájmy, ale být konstruktivní, mít vlastní návrhy, posouvat jak sebe samotné, tak celou V4 a celou Evropu dopředu.

Evropa je pod obrovským tlakem, Čína nebo Spojené státy na nás ekonomicky nečekají. Sami se musíme starat, abychom v globální soutěži uspěli. Jako Visegrádská čtyřka můžeme hrát větší roli. Doufám, že i s novou slovenskou prezidentkou, i tím, že Česká republika převezme 1. července předsednictví ve V4, by se směr mohl trošku změnit, trochu bychom se mohli posunout a hrát větší roli, než v současnosti hrajeme. Maďarsko je izolované, a jak ukázalo i hlasování před čtrnácti dny, je izolován i Viktor Orbán. To není dobré jak pro Maďarsko, tak pro nás. Snad se nad tím všichni zamyslí a uvidí příležitost. Slovenská prezidentka bude hrát velkou roli. Všude se o ní mluví, bude mít podporu ve velkých zemích, jako jsou Francie a Německo.      

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

koalice-opozice

Nejen vy, ale dost vašich kolegů kritizuje to, jak koalice přistupuje k vašim návrhům jako opozice. Upřímně, myslíte, že vy jste byli lepší, když jste vládli? Já mám dojem, že byste se celkově měli všichni zamyslet a začít víc spolupracovat. Jasně, jste soupeři, ale nemělo by jít v prvé řadě o blaho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 5


Osobnost měsíce

Mgr. Andrea Babišová

  • ANO 2011
  • poslankyně
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nevhodný názor nesmí projít.“ Radní Kňourek získal data z ČRo. Podezření potvrzeno

8:20 „Nevhodný názor nesmí projít.“ Radní Kňourek získal data z ČRo. Podezření potvrzeno

Fialova vláda sice usiluje o zvýšení poplatků pro veřejnoprávní média a jejich budoucí valorizaci, a…