Libor Rouček bouchl do stolu: Žádní uprchlíci u nás nejsou. Větší problém máme s integrací romské komunity

13.09.2018 20:30 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Zažíváme politické následky z krize,“ analyzuje situaci v souvislosti s demonstracemi v Sasku bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. A atmosféra v Česku? Žádní uprchlíci u nás nejsou, přesto je migrace téma číslo jedna. „Vyvoláváme atmosféru strachu a škodíme jen sami sobě. Neřešíme ani problémy vlastních lidí, jejich bytovou situaci, sociální situaci, postavení mladých rodin, důchodců. Místo toho se neustále přinášejí zprávy, někdy cinknuté a falešné, o uprchlících, které tady nemáme.“ Jak Rouček zdůrazňuje, že pro nás je mnohem větší problém než nelegální migrace integrace romské komunity. A co cenzura na Facebooku? Není. Kdo šíří rasismus, fašismus a nenávist, zaslouží si smazat účet.

Libor Rouček bouchl do stolu: Žádní uprchlíci u nás nejsou. Větší problém máme s integrací romské komunity
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Německo se vyrovnává s vraždami a útoky. Byli jsme svědky mnoha demonstrací nespokojených lidí v Saské Kamenici. Mainstreamová média tvrdí, že se při protestech jen vyřádili nacionalisté a neonacisté, jiní říkají, že trpělivost s migranty už došla obyčejným občanům a vražda pětatřicetiletého Němce v Chemnitzu byla příslovečnou poslední kapkou. Otázka migrace se více promítá i do politiky, protože v Sasku posiluje AfD. Mimochodem, ministr vnitra Horst Seehofer říká, že migrace je matkou všech problémů. Jak posuzovat situaci nejen v Sasku, ale i v celém Německu? A jak vše přesahuje do Evropy?

Nacházíme se v době, kdy žádná uprchlická krize není. Není rok 2015. Za první půlrok letošního roku přišlo mnohem méně lidí než před uprchlickou krizí. Zažíváme politické následky z krize. Technicky je vše vyřešeno a ukázalo se to i na švédských volbách. Švédsko přijalo na hlavu vůbec nejvíc uprchlíků z Evropy a ve volbách bylo téma migrace číslo tři nebo čtyři. Strany, ať už je to AfD v Německu nebo Demokraté ve Švédsku, nikdy nebudou představovat většinu. Jsou to stále menšinové strany, které mají řádově někde mezi 12 a 17 procenty. Do vlády s nimi nikdo nepůjde a nikdo s nimi nebude spolupracovat.

Jistě, těch pár procent ve společnosti vyvolá určitý vliv. Ukázalo se to v Saské Kamenici. Když došlo k zabití člověka, okamžitě se toho snaží využít protiimigrační, v mnoha případech i krajně pravicové proudy a strany. Neznamená to samozřejmě, že na demonstracích byly jen krajně pravicové síly. Spousta lidí s uprchlickou politikou nesouhlasí, a když jsou demonstrace, dají to na vědomí. Když se podíváme na lidi, kteří tam demonstrují, jsou to vedle krajně pravicových a neonacistických skupin i normální lidé, kteří chtějí vyjádřit nespokojenost s tím, co konkrétně německá vláda, vláda Angely Merkelové, v roce 2015 udělala. I když se integrace uprchlíků daří, a v Německu jsou čísla, že z 900 tisíc má polovina práci, jsou začlenění, děti chodí do školy, funguje to, najdou se samozřejmě i případy jako v každých skupinách obyvatelstva, které způsobují problémy.

V České republice jde o téma číslo jedna, i když tu žádní migranti a uprchlíci nejsou, ale v Německu se řeší jiné záležitosti.

Vy máte kontakty, známé, přátele v Německu, jak reagují na současné dění? Co na to říkají?

Jak říkám, není to jedno z hlavních témat. Devadesát procent lidí tohle prostě neřeší. Jsou si vědomi, že určitý pohyb obyvatelstva vždycky byl, je a bude. I stát je na to připraven. Pokud na migraci přijde řeč, lidé situaci vidí naprosto realisticky. Každý řekne, že to, co se stalo v roce 2015, byla do určité míry chyba, která se opakovat nebude a nemůže. Na tom se shodují i všechny politické strany. Výjimky jsou v prostoru bývalého NDR, kde lidé podobně jako u nás na migranty, přistěhovalce a pracovní síly ze zahraničí nebyli zvyklí.

Na celoevropské úrovni máme konsenzus na tom, aby byla posílena vnější hranice a existovala pomoc postiženým zemím na severu Afriky. Co není neustále vyřešeno, je, co dělat s lidmi, kteří se přes všechno do Evropy dostanou. Myslím si, že v dohledné době to ani vyřešeno nebude, protože jsou země jako Česko nebo Maďarsko, které nechtějí přijmout ani jediného uprchlíka. Celoevropská shoda je na tom, že to, co se stalo v roce 2015, se nemůže opakovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

smlouva s Vatikánem

Mohu se zeptat, k čemu nám taková smlouva je dobrá a k čemu nás zavazuje? Oč v ní jde? A je pravda, že představitelé církve nebudou smět nebo muset nahlašovat třeba zločiny, když jim je někdo svěří jako zpovědní tajemství? A myslí třeba smlouva i nějak to, že duchovní často sami páchají trestnou čin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…