Na Facebooku jste popisoval názorový střet kvůli vašemu „evropanství“ a moc povzbuzující pro vás tato výměna názorů evidentně nebyla. Dostáváte se často takhle do střetu s lidmi, kteří nadávají nejen na Evropu, ale i vám?
Úplně tak to není. Od doby, kdy jsem dělal mluvčího vlády, mě lidé zastavují a na něco se ptají. Někdy se názorově neshodujeme, ale že by byli nepřátelští nebo agresivní a že by mě přímo posílali někam? To nedělají. (smích)
Jistěže lidé situaci v Evropě řeší, debatují o tom na sociálních sítích. Zajímavá je teď i problematika referenda. Lidé často neznají souvislosti, vidí například, že v referendu padá otázka ano nebo ne, ale pak si často neuvědomují dopady. I na tyto věci se ptají.
Když jste zmínil referendum, prezident České republiky Miloš Zeman prohlásil, že čeští občané by měli mít možnost „vyjádřit se“ k otázce budoucího členství země v Evropské unii a Severoatlantické alianci. V zahraničí se začíná hovořit o případném „Czexitu“, informují o tom Time, Reuters, server Politico i New Europe. Jak jste zmiňoval v předchozím rozhovoru, domníváte se, že lidé nebudou chtít opakovat britskou zkušenost. Jenže jak je vidět, prezident naší republiky by možná nechal promluvit hlas lidu… Když odhlédneme od možnosti, že by hlavní aktéři mohli dopadnout jako David Cameron, bylo by podle vás vhodné vyhlásit referendum?
Myslím, že ne, a to z důvodu, že jsme ho měli nedávno, před 14 lety. Nemůžeme každých deset let opakovat referendum ke stejným záležitostem. Navíc si v hlasování také lidé rozhodli, že přijmeme euro. My jsme ještě vůbec nenaplnili to, k čemu jsme se zavázali. Obecně jsem pro princip referenda, vždyť to byla ČSSD, která už dvacet let zákon prosazuje, a teď to vypadá, že by mohl být schválen. Ale i po zkušenostech z Velké Británie se otevřela debata, a to nejen u nás, ale všude po světě, zda na tak složité otázky, kde nikdo není schopen odhadnout dopady, pořádat referendum. Přece jen lidé si v zastupitelské demokracii volí své zástupce. Když si vezmeme situaci u nás, naprostá většina parlamentních stran má ve svém programu členství v NATO a v EU. Pokud by lidé byli proti členství, nechť volí strany, které ho nechtějí.
Od pana prezidenta lze tedy slova chápat jako předvolební rétoriku, jak mu mnozí přisuzují, nebo prostě jen chce, aby lidé měli šanci se vyjádřit?
Když jsem byl mluvčí vlády Miloše Zemana v letech 1998 až 2002, tak to byla právě tato vláda, která prosazovala zákon o referendu. Tady Miloš Zeman názory nemění a je přesvědčen, že by v našem systému být mělo. Otázkou je, zda pořádat hlasování teď, když jsme ještě nenaplnili to, k čemu jsme se zavázali před čtrnácti lety.
Ostrými slovy jste v ČT pořadu Události, komentáře nešetřil na adresu europoslance Nigela Farage, který rezignoval na post šéfa protiunijní strany UKIP. „Nigel Farage splnil tu špinavou roli, kterou si předsevzal, a nyní nemá co nabídnout,“ zaznělo od vás. Jenže co když opravdu dosáhl svého a rozhodl se odejít. Jeho rozhodnutí obhajují Svobodní, například Martin Pánek: „Nigel Farage šel do politiky proto, aby dostal Velkou Británii z Evropské unie. Kvůli politice přišel o veškeré soukromí, zbankrotoval, poškodil si zdraví a málem zemřel,“ shrnul Faragovy oběti veřejnosti. Co vy a tyto protiargumenty?
Znám Nigela Farage asi čtrnáct let z Evropského parlamentu. Za celou dobu podle všech kritérií, účasti, práce ve výborech, zpráv, které podal nebo nepodal, byl jeden z nejlínějších a nejméně pracovitých poslanců. Jeho činnost vypadá tak, že jednou za týden při plenárním zasedání pronese nějaký kontroverzní výrok. Panu Machovi a všem jeho obdivovatelům bych chtěl vzkázat, že Nigel Farage je rasista. Názory neskrývá a jeho rasismus se projevuje ne vůči Arabům, Pákistáncům nebo Indům, protože to jsou jeho voliči v Británii, ale vůči Polákům, Čechům, Maďarům nebo Rumunům. Takže pokud u nás pan Mach nebo kdokoli jiný Nigela Farage obdivují, tak bych jim chtěl vzkázat, aby si uvědomili i toto. Obdivují někoho, kdo je proti nim.
Nigel Farage je zajímavá postava v tom, že pochází z bohaté rodiny, prošel nejdražšími soukromými školami, v životě pracoval jako makléř na burze, pak chtěl jít do politiky a vše postavil na totálním populismu a jednom tématu. Kariéru udělal a byl to on, který se velkou měrou zasloužil o to, že v britské společnosti zesílily protievropské názory. Ani odstupující premiér, ani Boris Johnson, ani Nigel Farage neměli a nemají jakýkoli plán B, a i proto odstoupil. Mimochodem, Farage už odstoupil dvakrát, takže já počítám s tím, že jeho aktuální rozhodnutí není trvalé. Navíc bude stále sedět v Evropském parlamentu, brát za to peníze a nebude mít žádnou odpovědnost. V dalších volbách UKIP posílí, ale nemyslím si, že získá nějaké další poslance. V dolní sněmovně má jednoho, jestli získá další dva, to je podle mě maximum a UKIP nebude hrát v britské politice žádnou významnou roli. To jsou podle mě důvody, proč se teď stahuje. Bude jen Evropu kritizovat, zároveň brát její peníze a vyčkávat, zda přijde příležitost, aby se opět vrátil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá