Kandidujete jako dvojka do komunálních voleb v Hradci Králové, co byste v kraji a ve městě nejraději změnil?
Celkově mi vadí způsob, jakým hospodaří města a jednotlivé obce. Především, že se zbytečně zadlužují. V Hradci se to sice daří v posledních letech držet na uzdě, ale v ostatních městech v kraji, kde Svobodní kandidují, je to problém vážnější. V Hradci Králové je velká černá finanční díra hromadná doprava. Do té město každý rok sype sto šedesát milionů korun. Kdyby se podařilo tento kolos alespoň částečně zefektivnit, tak by se dalo ušetřit třeba čtyřicet milionů korun. To je stejná suma, jakou město vybírá na poplatcích za svoz odpadu. Složenka za odpad by tak nemusel být první doklad, který novorozenec v Hradci dostane a občanům města by se výrazně finančně ulevilo.
Co je tedy vaší prioritou?
Hlavním bodem zůstává, jako když jsme kandidovali před čtyřmi lety, zrušení smlouvy s firmou ISP - Atol na parkování. Stále trváme na tom, aby soukromé společnosti neměly monopolní privilegia a neobohacovaly se na účet občanů. Férové podnikání neznamená, že firma dostane jistý zisk na dvacet let, zatímco náklady hradí daňoví poplatníci.
Jste spokojen s fungováním současného zastupitelstva?
Kandidujeme, protože si myslíme, že politiku umíme dělat lépe.
Slyšela jsem o přelepování plakátů volebních kandidátů v Praze. Jak ze strany konkurence, tak ze strany Svobodných. O co jde?
ODS přelepila naše desky, které se dávají na sloupy, vlastními plakáty. Spíše si tím ale uškodili sami, když se informace rozšířila po internetu. Nějaký náš příznivce na oplátku polepil malými samolepkami Svobodných cedule ODS. Protože požadujeme, aby chování politických stran bylo v rámci kampaní korektní, vyzvali jsme všechny strany - i naše příznivce, aby nepoškozovali cizí reklamu.
Dostanou se Svobodní letos do komunální politiky?
Například v Praze je to celkem jisté. Podle posledního průzkumu máme v Praze asi sedm procent, takže šance dostat se do zastupitelstva je celkem velká. V Hradci balancujeme na pětiprocentní hranici. Poslední volební průzkum společnosti Sanep, který nám vždy nejméně fandil a ještě před volbami do Evropské unie nám dávali jedno nebo dvě procenta, nám nyní přisuzuje volební potenciál 4,9 procenta.
Není to tak dlouho, co vás Andrej Babiš nechal vyvést z jeho setkání s veřejností. Jak se s odstupem času díváte na jeho politiku?
Pokračuje období zadlužování státu, je to samozřejmě období, kdy posiluje vliv Agrofertu na stát. Poslední věc po bioplynových elektrárnách a biopalivech, která se Babišovi podařila prosadit, je znovuzavedení zelené nafty, což přijde daňové poplatníky na jednu a půl miliardy korun. Je to další důkaz, že jeho zájem je konsolidovat státní moc, aby posílil pozici svých firem, které jsou na státu přisáté.
Poslanci podpořili snížení daní pro léky, knihy a podobně. Svobodní jsou pro snížení daní, jak se díváte na tuto částečnou úlevu?
Je to rozhodně lepší, než když se nesnižuje daň žádná, ale vadí nám to z principu. Jde o nesystémové výjimky v zákoně. Daně mají být stejně nízké pro všechny, aby se toho nedalo zneužívat. Viz topné oleje a další kauzy. Snížení daně na dětské pleny Evropská unie neumožňuje, i když ho chtěl Babiš provést. Naše členství v EU zabraňuje uvalit nižší sazby daně na plenky, ačkoliv si premiér myslel, že to může udělat. Ani poradci mu to neřekli, protože těch regulací z unie je tolik, že se v tom nikdo nemůže vyznat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Zuzana Koulová