Jste místopředsedou Lékařského odborového klubu. Co je z vašeho pohledu nyní problém zdravotnického personálu? Je to nedostatek respirátorů a roušek, který se vláda snaží momentálně napravit?
Ano, to se zdá, že to je momentálně hlavní problém.
Komunikuje i s vámi česká vláda ohledně této záležitosti?
To není primárně věc odborových organizací a nejsou k tomu ani určeny, ale komunikuje s Českou lékařskou komorou, takže komunikace probíhá a pokud vím, tak dobře.
Co je tedy momentálně vaše největší starostí?
Pro nás zatím problém zatím v zásadě není, ale problém by nastal v okamžiku, kdyby se infekce začala šířit mezi zdravotníky. Ale nejednalo by se pouze o problém náš, ale problém celospolečenský.
To je i má další otázka. Je jasné, že některé hlídky záchranářů, lékaři i sestry musely být umístění do karantény, protože se někteří lidé chovali nezodpovědně. Například nedodrželi karanténu a venku se jim stal úraz. Následně musí služby celé jednotky nahradit kolegové a podobně. Zatím se zdá, že k výpadkům nedochází. Máte informace, kolik takových případů bylo, a jak to může ovlivnit akceschopnost do budoucna?
Nemáme přímo tyhle informace, zatím jsme nezaznamenali informaci nám blízké organizace, že by zdravotní zařízení muselo nějak dramaticky redukovat provoz kvůli tomu, že by zdravotníci skončili ve velkém množství v karanténě. Takové informace nejsou. Vím o nějakých problémech ve Fakultní nemocnici v Olomouci, ale tam to, alespoň co já vím, zatím zvládají. A o tom, že by nějaká nemocnice musela úplně zavřít nebo redukovat, nemám informace.
Co byste těmto obyvatelům vzkázal? Jejich nezodpovědnost by mohla z práce vyřadit část záchranného systému…
Obyvatelům bych vzkázal, aby skutečně dodržovali nařízení karantény a opatření, což je asi nejdůležitější. Pokud máte infekci, proti které neexistuje preventivní opatření ve smyslu očkování, což zatím neexistuje, tak je skutečně jedinou možností omezení kontaktu mezi osobami na nezbytné minimum. To je asi to nejpodstatnější. Dále nezatěžovat zdravotnických systém, který nyní bude jednoznačně dost napnutý, a to tak, aby lidé, pokud mají naplánované vyšetření či zákrok, kde nehrozí nebezpečí z prodlení, tyto zákroky odložili.
Máte připravený nějaký plán či postup v případě, že by se situace zhoršila, epidemie by se rozšířila a bylo by potřeba mnohem více zdravotníků i záchranářů? Je vůbec, lidově řečeno, kde lidi brát?
To je problém, protože žádní lidé, které by bylo možné povolat ze dne na den, nejsou. Samozřejmě něco se plánuje, že by mohli vypomoci studenti lékařských fakult a zdravotních škol. Takové plány už se rozbíhají. Zatím není jasné, kolik jich ve skutečnosti bude, a jakým způsobem se zapojí, ale v okamžiku, kdy budete potřebovat navíc tisíc sester, tak ony nikde ze dne na den nevyskočí. Pak to může v případě větší epidemie eskalovat. Jenže v tu chvíli je na vládě, aby vydala nařízení, které by to organizačně muselo zabezpečit ve smyslu v uvozovkách na válečný stav.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Zuzana Koulová