Nedávno jste pro server Echo24.cz řekl, že přišel čas, aby se česká vláda přestala klanět Číně a podala pomocnou ruku Tchaj-wanu ve snaze prosadit se. Jak tedy vnímáte cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, která nyní skončila?
Jsem dlouholetý předseda skupiny přátel Tchaj-wanu v dolní komoře Parlamentu, na Tchaj-wanu jsem opakovaně na podobných, i když ne tak medializovaných cestách, byl a pokládám za správné, že tam tentokrát Miloš Vystrčil jel. Možná, kdyby to bylo někdy na začátku, tak mu rozmlouvám, že předseda Senátu je příliš vysoká pozice, ale v okamžiku, kdy z toho Čína udělala casus belli, tak se nic jiného udělat nedalo.
Jak by tedy česká strana měla reagovat na čínská slova, že návštěvu Vystrčil draze zaplatí?
Myslím, že ta slova jsou samozřejmě absolutně za hranou. Jde o vnitročínské prohlášení, ale co má znamenat, že cestu draze zaplatí? Speciálně takové osobní vyjádření, vyhrožují jemu osobně? Nebo už se nikdy nepodívá do Číny? To je dost možné, s tím já počítám také, že se do Číny nikdy nepodívám, když jsem byl opakovaně na Tchaj-wanu, a nějak se bez toho obejdu. Všichni víme, že tuto cenu platíme. V diplomatickém jazyku je takové vyjádření za hranou a je dobře, že se česká vláda ozvala, odmítla to, a že bylo jasně sděleno panu velvyslanci, že podobné jednání je za čarou.
Jaký vzkaz podle vás touto cestou Česká republika ostatním státům vyslala? Jak to zasáhne do zahraniční politiky?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová