Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku za letošní první čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,4 procenta na 32.466 korun. Významnou roli sehrálo zvýšení minimální mzdy a nárůst platů státních zaměstnanců, z nichž si nejvíce polepšili zaměstnanci v kultuře, školství a administrativě. Co může způsobit takový až nečekaně rychlý růst mezd, jehož hlavním tahounem je stát, v době zpomalujícího se hospodářského cyklu?
Ve chvíli, kdy mzdy rostou rychleji než produktivita, vznikají v ekonomice inflační tlaky. To ostatně už pozorujeme. Ekonomika brzdí svůj růst a současně mzdy rostou velmi rychle. Mzdy rostou po očistění o 4,6 procenta, zatímco ekonomika roste jen o 2,6 procenta. Výsledkem nemůže být nic jiného než akcelerace inflace. Ta se proto během prvního kvartálu dočasně vyšplhala až na 3,0 procenta. Centrální banka je proto pochopitelně nervózní.
Myslím, že není problém v tom, že lidem ve státní správě rostou mzdy. Ať mají klidně mzdy vysoké. Špatné je, že ve státní správě živíme zbytečně mnoho lidí. Nepotřebujeme mnoho špatně placených úředníků. Lepší je málo, ale zato dobrých a dobře placených úředníků.
Jinými slovy, vedle růstu mezd je důležitý také objem vyplacených mezd, a ten je prostě ve státní správě nezdravě vysoký. I proto má stát takové problémy se státní pokladnou, jejíž stav je aktuálně nejhorší od roku 2012.
Vláda na svém jednání schválila, že do českých firem bude moci ročně přijít místo 19 až 40 tisíc Ukrajinců se zaměstnaneckými kartami, ale zároveň i to, že jejich minimální mzda bude ve výši 1,2násobku zaručené mzdy pro dané profese. To je podle Hospodářské komory a Asociace samostatných odborů v rozporu se zákoníkem práce, protože se tím porušuje pravidlo stejné odměny za stejnou práci. Co si o zmíněných dvou usneseních Babišova kabinetu myslíte?
Jako ekonom preferující malý stát se domnívám, že čím méně stát do věcí zasahuje, tím lépe. Mzda je věcí zaměstnavatele a zaměstnance. Myslím, že je zbytečné, aby stát stanovil nějaké násobky, protože pak hned vyvstává otázka, proč zrovna 1,2 a ne 1,1… Ostatně odbory mají pravdu v tom smyslu, že tohle nejsou vůbec rovné či tržní podmínky. Nebudeme si nalhávat, že ukrajinský dělník, který neumí česky a nechce tu dělat „kariéru“, tudíž se ani moc nesnaží, je pro zaměstnavatele stejně přínosný jako český stejně kvalifikovaný dělník. Proto logicky cizinec by měl mít nižší mzdu. Je absolutně kontraproduktivní, pokud vláda stanovuje nějaká pravidla pro mzdu cizinců!
Tento týden představil poslanec Václav Klaus nově vzniklé hnutí Trikolóra. Jaká doporučení pro ekonomickou část programu byste mu dala do vínku?
Bylo by to jen pár bodů, které by měly být obecné pro všechny pravicové strany:
• Lidi tu nejsou pro stát, ale stát je pro lidi. Proto chci co nejméně úředníků, co nejméně úřadů a zákonů, co nejméně regulace. Stát má zbytečně moc agendy a zasahuje i tam, kde není třeba.
• Zákony musejí být stručné, jasné, přehledné. Na každou jednotlivost není třeba zákon.
• To samé platí o daních. Daně mají být snadno pochopitelné pro každého. Jakmile je třeba daňových poradců, je už systém špatný. Daň nesmí být trestem za úspěch. Není pravda, že čím vyšší jsou daně, tím větší má stát inkaso. To platí jen do určité výše. Cílem státu navíc není maximalizovat inkaso daní. Cílem státu je, aby se jeho občané měli dobře. Ti se budou mít dobře, když je stát nebude odírat. Proto preferují nízké daně před vysokými.
• Stát by se neměl zaměřovat na zvyšování daní, ale na snižování výdajů.
• Stát má lidem sloužit, a nikoli je zadlužovat. Hospodařit s deficitem státního rozpočtu by mělo být naprosto výjimečné, třeba v hluboké recesi. Ne jako dnes.
• Stát má podporovat podnikání, a nikoli vycházet z předpokladu, že podnikatel je zloděj.
• Musí se vyplatit podnikat a pracovat. Není normální čerpat dávky a dotace, normální je pracovat. Dávky a dotace pokřivují trh.
• Když už stát vybírá daně, měl by za ně něco nabídnout. Je naprosto šílené, že platíme daně jak mourovatí a léta už nejezdíme do Brna po dálnici, ale po tankodromu. Moderní ekonomika potřebuje moderní infrastrukturu. My stavíme málo, protože stavíme draze a často nekvalitně. V loňském roce jsme postavili jen 4 km nových dálnic. To je alarmující. Tak staví jen špatný hospodář. Ve frontách na stojících silnicích přicházíme o ohromné peníze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník