Lidé vyjadřují stále větší nespokojenost nad dalším růstem cen potravin. Jak se bude podle vašich předpokladů situace vyvíjet v příštích měsících? Porostou ceny v závislosti na energiích a zvýšených nákladech na letošní sklizeň?
Nespokojenost lidí je s růstem cen oprávněná, ale je nutné jednoznačně sdělit národu, že růst cen potravin bude razantně pokračovat, pokud nebude chtít zbankrotovat zemědělec a výrobce potravin. Není možné mystifikovat obyvatelstvo blábolem ministra zemědělství, že klesá cena obilí na burze tak, že v polovině srpna se ceny potravin vrátí na úroveň před vypuknutím konfliktu. Ceny potravin vždy klesají v době sklizně, kdy je třeba obilí skladovat a v té době obchodníci usilují o co nejnižší ceny, aby vzápětí mohli postupně prodávat za tržní cenu. Nápad pana ministra, že si výrobci krmivo mohou dovést za nízkou cenu z Ukrajiny, mi připadá, že se pan ministr probudil a bylo ráno. Zkoušel jsem poptat krmnou pšenici v objemech 10 000 t, ejhle cena byla 365 € za 1 t, tj. cca 9100 Kč. V dalších vstupech se cena elektrické energie i plynu zvýšila několikrát, cena nafty o více než 60 %, ceny obalů o 60–80 %, ceny investic, a tím následně odpisy se zvýšily 80–150 %, ceny mezd 20–30 % a ceny průmyslových hnojiv o 300–400 %.
Pokud podniky chtějí přežít s 2–5% rentabilitou, musejí vstupy promítnout do cen. To znamená, že ceny potravin brzy překročí nárůst o více než 100 % oproti konci minulého roku, jak jsem již veřejnost seznámil na Seznam Zprávách v podcastu kolem 20. února, ještě před konfliktem. Vlastně jsem natočil podcasty dva, ale ten druhý nebyl zveřejněn, byl zcenzurován.
Dlouhodobě mezi hlavní ukazatele cen potravin mezi lidmi patří máslo. Jeho cena se nezřídka pohybuje i přes 70 Kč. Jaké všechny faktory to ovlivňují? A kam až se může cena másla vyšplhat?
Cena másla je odvislá od řady faktorů, tj. hlavně cena mléka od zemědělců, ta je v současné době kolem 12 Kč za 1 l mléka, při cca 3,4% obsahu bílkovin a 3,8% obsahu tuku.
Cena v loňském roce se pohybovala kolem 9 Kč za 1 l mléka, tj. zatím navýšení o 34 %, ale není to zdaleka cena konečná. Velká část objemného krmiva byla z loňského roku, ale při současných cenách průmyslových hnojiv, elektrické energie, nafty, strojů, obilovin a služeb bude k úhradě nákladů třeba cca 16 Kč na 1 l mléka. Na tuto cenu ukazuje i cena spotového mléka, to je cena volně obchodovatelného mléka, která se již nyní v Evropě pohybuje od 14,5 Kč/l do 16,50 Kč/l.
Největším vstupem při výrobě másla budou dále ceny plynu, elektrické energie, nafty, obalů, mezd, strojů a služeb. Vše roste o 100 % s výjimkou mezd a nafty. Kalkulace nákladů na jednotku výrobku nejdou ošidit, veškeré vstupy se musejí promítnout do ceny konečného produktu. Cena másla, což nebude dlouho trvat, může překročit 100 Kč/250 g, a to v případě, pokud se nebudou řešit hlavně ceny el. energie, plynu a průmyslových hnojiv. Řada států v Evropské unii tyto vstupy již vyřešila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka