Kábul padl. Tálibán rychle obsadil afghánská území a vyhlásil Islámský emirát Afghánistán. Co vy na to?
Že jsem měl celou dobu, kdy jsem tvrdil, že je celá afghánská mise nesmysl, což jsem dělal prakticky po celou dobu jejího trvání, pravdu. Jako nebyla nevyhnutelným dějinným údělem lidstva vláda národního socialismu, i přesto, že Adolf Hitler tvrdil něco jiného, jako nebyla nevyhnutelným dějinným údělem lidstva vláda marxismu, i když Marx, Lenin a další tvrdili něco jiného, tak není nevyhnutelným dějinným údělem lidstva ani vláda liberální demokracie, i když většina západních politiků tvrdí něco jiného. Zkrátka; každá civilizace se vyvíjí podle svého, a naším úkolem je jenom to, abychom si zachovali civilizaci vlastní, což znamená, že musíme zajistit, abychom byli co nejsilnější, nikoli to, abychom náš politický systém nutili někomu, kdo o něj nestojí. Kdyby Afghánci nebo kdokoli jiný stál o tu naši slavnou liberální demokracii, která už, mimochodem, není ani liberální, ani demokratická, ale to je jiné téma, tak by si ji u sebe, v Afghánistánu, zavedli sami. Principy demokracie jsou všeobecně známé už zhruba dva a půl tisíce let.
O čem svědčí rychlost, s jakou se země po dvaceti letech vrátila do rukou Tálibánu?
Svědčí to o tom, že si drtivá většina Afghánců vládu Tálibánu přeje, a na naši liberální demokracii zvysoka... dlabe.
Americké a spojenecké jednotky včetně českých cvičily poslední roky bezpečnostní složky v Afghánistánu, aby se dokázaly ubránit. Jde prostě o mentalitu obyvatel?
Z toho, jak rychle tyto jednotky přecházely na stranu Tálibánu, je zřejmé, že jsme cvičili špatné Afghánce. Kdybych měl použít sportovní terminologii, tak jsme cvičili „béčko“ Tálibánu. To je skutečný politický majstrštyk, a já všem politikům, kteří se na něm podíleli, na dálku gratuluji. Kdyby se takto prozíravě chovali naši předkové, tak už tady dávno nejsme.
Co říkáte na zmatky na kábulském letišti?
Každou změnu politického režimu provázejí zmatky, které jsou tím větší, čím je tato změna rychlejší. A změna režimu v Afghánistánu je opravdu hodně rychlá.
Věříte Tálibánu, že nebude jednat tak tvrdě jako před dvaceti lety, jak hlásají jeho zástupci?
Tálibán bude jednat tak tvrdě, jak bude potřeba pro udržení moci, což znamená, že bude jednat tak tvrdě, aby to byla ochotna akceptovat většina místního obyvatelstva. To je obecné pravidlo vlády. Takže se klidně může stát, že Tálibán skutečně nebude tak tvrdý, stejně se ale může stát, že bude ještě tvrdší než dřív. Jak to bude vypadat, se teď vůbec nedá odhadnout. Něco ale může napovědět to, že ve stejný den, kdy Tálibán slíbil, že bude dodržovat práva žen, zabili tálibové ženu za to, že vyšla na ulici bez burky. Práva žen jsou tedy zjevně v každé civilizaci chápána odlišně. Znovu ale opakuji, že nám po tom nic není, jak oni co chápou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová