Evropská unie si klade za cíl být do roku 2050 takzvaně uhlíkově neutrální, tedy aby čisté emise oxidu uhličitého v roce 2050 byly v součtu nula. Součástí snažení je i systém emisních povolenek. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se nyní vyjádřila pro celoevropské zdanění dalších emisí z uhlíku – a to z dopravy a z budov, což má být součást chystaného klimatického balíčku. Zatím emisní povolenky figurovaly jen v letectví, průmyslu a energetice. Jak se díváte na tento projekt a jemu podobné zelené programy?
Já se obávám, že těch změn je příliš mnoho najednou. Nepochybně má cenu usilovat o nízkoemisní fungování světa, ale když to uděláte takto rychle, a tím možná také méně promyšleně, tak se to promítne negativně, především pokud jde o ekonomické parametry. Z dlouhodobého hlediska bych to neviděl jako dobrý tah.
Jak by na tom konkrétně mohlo tratit, či vydělat Česko?
U nás je energetika poměrně nízkoemisní, respektive děje se tak v momentě, kdy odstavíte vývoz elektřiny. Pokud ten omezíme (nechci říkat zakážeme, protože to je nesmysl), jsme na tom velmi dobře. A na běžného člověka to přitom vůbec nedopadne. Sníží se pouze zisky těch několika lidí či firem, které ovládají trh s energetikou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: .