Mirka Čejková o tom, proč musí někteří nemocní rakovinou zbytečně zemřít. Léčba přitom existuje

09.06.2014 19:33 | Zprávy

ROZHOVOR Někdejší populární televizní moderátorka Mirka Čejková dnes působí jako šéfka Nadačního fondu pro protonovou terapii. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se pozastavuje nad tím, že Všeobecná zdravotní pojišťovna stále odmítá proplácet potřebným pacientům protonovou léčbu. Na věc by se podle ní měl podívat Antimonopolní úřad. „A v zemi s tak rozsáhlou korupcí by mohli situaci prověřit i jiné orgány,“ naznačuje Čejková, že by celou věc měla začít zkoumat policie.

Mirka Čejková o tom, proč musí někteří nemocní rakovinou zbytečně zemřít. Léčba přitom existuje
Foto: Prothon Therapy center
Popisek: Mirka Čejková

Působíte jako ředitelka Nadačního fondu pro protonovou terapii. Jak jste se k tomu dostala?

Léta se věnuji profesně strategické a krizové komunikaci pro firmy i mediální a efektivní komunikaci individuálních klientů. Sleduji, jak jsou komunikována různá témata a samozřejmě vnímám i co je za tím. Ve volném čase zase celé roky spolupracuji s různými neziskovými organizacemi. Tak když přišla nabídka na vedení Nadačního fondu pro protonovou terapii, dávalo mi to smysl. Je to o informacích a o pomoci lidem.

Čím konkrétním se vaše nadace zabývá?

Jak jsem řekla. Nejdůležitější je osvěta. Pro určitou část onkologicky nemocných je tu nová šance, ale oni se to často vůbec nedozvědí. Takže v první řadě jde o informování veřejnosti. Abyste skutečně měl volbu léčby, musíte vědět o všech možnostech. Ale jde i o informace směrem k lékařům, řada z nich má o protonové léčbě jen kusé znalosti. Její výhody často nechápou ani ti, kteří by ji měli doporučit, je to totiž léčba první volby, právě při včasné indikaci je schopna prokázat všechny svoje možnosti, přesto si na ni někteří lékaři vzpomenou, až když je pacient v posledním stádiu a opravdu už není žádná šance, a to ani s protonem. A politici a úředníci zase podlehli protonové antikampani.

Co je v současné době největším problémem, který brání v léčbě všem potřebným onkologickým pacientům?

Zdravotní pojišťovny. S výjimkou Vojenské pojišťovny žádná jiná léčbu ze smlouvy nehradí. Při individuálním posuzování žádostí pak většinou hromadně odmítají klienty s odkazem na paragraf, že pokud nejde o jedinou možnou léčbu, tak ji hradit nebudou. Ale vždycky máte víc možností, jen některé jsou vhodnější a účinnější než jiné.

Dlouho se mluví o tom, že proplácení léčby VZP blokuje a ta to naopak popírá. Jak to tedy skutečně je se sporem pražského Protonového centra a Všeobecné zdravotní pojišťovny?

Jednání se vedou. Pokud vím, PTC vyšlo pojišťovně vstříc v mnoha bodech- s cenou, s indikacemi. Můj laický názor je, že v zemi, kde za svoje rozhodnutí v nějaké funkci můžete být za pár let trestně stíhaný, se i správní rada bojí rozhodnout. A ostatní pojišťovny čekají, jak to udělá VZP. Je to celé absurdní, počet pacientů, kterým léčba mohla výrazně pomoct, ale oni se k ní nedostali, bohužel narůstá a VZP to stojí peníze, protože musí platit léčbu nežádoucích vedlejších účinků a vynakládat další prostředky na důsledky jiné metody, která byla méně účinná.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

20:35 Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

„Přerod politologa na politika měl za následek, že ta první odbornost velmi mnoho ztratila, přičemž …