Očekával jste takový výsledek referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, když do poslední chvíle byly hlasy pro vystoupení i setrvání téměř půl na půl? I konečný výsledek byl poměrně těsný.
Neočekával. Do poslední chvíle jsem věřil, že mladá generace, která jednoznačně hlasovala pro to v Evropské unii zůstat, si svoji budoucnost ubrání. Dopadlo to jinak, starší, tedy moje generace, rozhodla o budoucnosti svých dětí tak, jak si ty děti nepřály. Ale je to legitimní demokratické rozhodnutí.
Argumentů pro i proti byla celá řada. Mezi nimi i nechuť k imigrantům, ovšem v jejich případě k těm z východoevropských zemí, tedy i z České republiky, kteří jim prý berou práci, parazitují na jejich sociálním systému. Který z argumentů podle vás zřejmě převážil?
Myslím si, že převážily aspekty, o nichž se řada těch, kteří hlasovali, domnívala, že se jich hlasováním pro odchod z Evropské unie zbaví. Bude pro ně pravděpodobně rozčarováním, až za rok, za dva, zjistí, že je to stále stejné, neboť jsou stále členy Evropské unie, že se nic nezměnilo, ale že v důsledku jejich hlasování došlo k poměrně závažným škodám, k destabilizaci jejich země, protože je otázkou, zda jejich království zůstane pohromadě.
A domnívám se, že britští voliči zjistí, že to, čeho se chtěli zbavit, se nezbavili, že ten problém je stále stejný. Tím samozřejmě vůbec nechci podceňovat otázku, že Evropská unie nutně potřebuje reformy k tomu, aby byla přátelštější a akceschopnější, silná a ambiciózní. To je práce, která stojí před všemi politiky, národními i evropskými, protože udržet Evropu svobodnou a bezpečnou je naše povinnost vůči dětem.
Skutečně odchod Velké Británie z Evropské unie zemi hodně poškodí, jak mnozí varují, nejen ekonomicky, ale i politicky? Už teď, těsně po oznámení výsledků, vítězi volají po odchodu premiéra Davida Camerona, který podporoval setrvání v Evropské unii, ale očekává se i referendum ve Skotsku, které, jak už jste sám naznačil, může vést k jeho odchodu z Velké Británie, protože Skotové chtějí zůstat v Evropské unii.
Odchod Britů z Evropské unie nepoškodí ekonomicky i politicky jen Velkou Británii, ale i Evropskou unii, tedy i nás, protože vystoupením Velké Británie z Evropské unie budeme prostě všichni slabší. K hospodářským ztrátám se dá říci, že kdo pozoruje akciové trhy, může si všimnout, že ztráty na akciových trzích se po dvou hodinách rovnaly 24násobku britského příspěvku do Evropské unie. Samozřejmě je to výsledkem momentální paniky, časem se to může vyrovnat, ale není žádných pochyb o tom, že tady ke ztrátám dojde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová