Průzkum Lidových novin od agentury Median ukazuje, že část voličů Jiřího Drahoše a nevoličů přijala vítězství Miloše Zemana. 54 procent lidí je totiž podle průzkumu s tím, že Zeman vyhrál, spokojeno a pouze 37 procent spokojeno není. Zeman byl přijatelný pro téměř 45 procent nevoličů, kdežto Drahoš ani ne pro deset procent. Ve světle těchto čísel, jak vážné je to se slovy, že je národ rozdělený: půl pro Zemana, půl pro Drahoše. Jak výsledek číst, jaká atmosféra vlastně panuje?
V prvé řadě je nutné říci, že ČR je skutečně dle výsledků voleb rozdělena. V Čechách (a zde Miloš Zeman nemluví pravdu, když tvrdí, že prohrál jen v Praze) vyhrál Jiří Drahoš s 53%. Na Moravě Miloš Zeman s 56%. Praha, Středočeský kraj, Královehradecký, Liberecký, velká část Jihočeského a Brno se staly baštou Jiřího Drahoše. Také to jde vzít tak, že velká města volila Jiřího Drahoše, malá města a venkov Miloše Zemana. Mladí lidé volili spíše Jiřího Drahoše, starší spíše Miloše Zemana. Já už před volbami říkal, že to dopadne 52:48 pro někoho, nakonec to bylo dokonce spíše 51:49.
Určitě to ovšem nevidím, že jedni mají pravdu a druzí ne. Jde z velké míry o nepochopení postojů řekněme lidí v městech a na venkově. Lidé si žijí svůj život a nemluví spolu. To je ten důvod tak velkého rozdílu. Pokud se má společnost sjednotit, lidé musí mezi sebou znovu začít mluvit, děti s prarodiči, lidé z měst s venkovany. Určitě to, že někdo volil toho či onoho, není o inteligenci. Je to o emocích, které ty lidé mají. Jedni se obávají, že můžou ztratit to, co mají, druzí chtějí spíše riskovat a rozvíjet se.
Hovoří o tom analýzy a komentátoři přidávají své názory na to, proč volili prezidenta Zemana spíš lidé starší nebo z chudších regionů, Drahoše naopak lidé vzdělanější a mladší. Svůj náhled přidal i komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk, který se nedomnívá, že v sociodemografii je skutečné vysvětlení: „Možná je tak pravdě nejblíž publicistka Alexandra Alvarová, jež napsala, že nejhlubší dělicí linie vede mezi strachem z budoucnosti a nadějí. Zdroje strachu: stáří, nemoci, dluhy, technologie, propaganda, změny ve světě, nedůvěra v lidi. Zdroje naděje: víra, děti, vzdělání, zdraví, důvěra ve vlastní síly, v technologie, schopnost domluvit se cizím jazykem, ekonomická jistota, důvěra v lidi.“ Je to podle vás tak, že lidé, kteří volili Zemana, mají strach z budoucnosti a chybí jim naděje?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský