Mladí redaktoři bez zkušeností, problematičtí experti z neziskovek. Kandidát na ředitele ČT Petruška slibuje ve zpravodajství změny

07.04.2017 10:31 | Zprávy

ROZHOVOR Zprávy plné senzací, tragédií a banálností mohou diváci sledovat na komerčních televizích, ale televize veřejné služby by měla zpravodajství a publicistiku považovat za stěžejní oblast své činnosti. Jeden z kandidátů na generálního ředitele České televize Daniel Petruška se v té souvislosti pozastavuje nad tím, že aktuální dění komentují z obrazovky ČT lidé bez životních a profesních zkušenosti. Navíc tzv. experti často reprezentují různé spolky a instituce, které lze jen těžko považovat za nositele prokázaných a podložených informací.

Mladí redaktoři bez zkušeností, problematičtí experti z neziskovek. Kandidát na ředitele ČT Petruška slibuje ve zpravodajství změny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Vaše jméno je jedno z nejpřekvapivějších mezi uchazeči, kteří se přihlásili do výběrového řízení na funkci generálního ředitele České televize pro období let 2017 až 2023. Co Vás k tomuto rozhodnutí vedlo?

Možná to bude znít zvláštně, ale vůbec jsem se nezajímal o to, kdo se do tohoto řízení přihlásil. Neumím tedy vyhodnotit, nakolik překvapivá je skutečnost, že jsem se do výběrového řízení přihlásil já. Samozřejmě nejsem naivní a je mi jasné, že pozice generálního ředitele České televize je společensky vysoce exponovaná funkce, tudíž je také jasné, že různé vlivové skupiny budou mít zájem volbu ovlivnit. Zejména s ohledem na to, že se blíží parlamentní volby, jejichž výsledek může dlouhodobě změnit politické uspořádání v České republice. Výběrové řízení je otevřené a veřejné. Vzhledem k tomu, že mám letité zkušenosti z podnikání i z působení ve veřejné funkci a zároveň splňuji kvalifikační předpoklady z hlediska vzdělání, které navíc stále doplňuji a které je zaměřeno na média, rozhodl jsem se přihlásit. Vedení takové instituce by bylo velkou osobní výzvou.

Čím si myslíte, že byste České televizi mohl prospět, pokud byste byl zvolen?

České televizi bych mohl prospět dvěma věcmi. Zaprvé, nejsem zatížen profesními stereotypy, které člověku brání podívat se při řešení problému na věc z různých úhlů pohledu. Zadruhé, jak jsem již uvedl výše, jsem zcela nezávislý, tudíž mohu Radě České televize i koncesionářům garantovat, že budu hájit postavení ČT jako televize veřejné služby do „roztrhání těla“.

Uvědomujete si, že pro členy Rady ČT může být problémem, že jste byl v letech 2006 až 2010 poslancem ODS, protože v čele veřejnoprávní televize ještě žádný politik nestál?

Moje bývalé politické angažmá za problém nepovažuji. Aktivním politikem nejsem od roku 2010. Naopak, domnívám se, že moje názory a postoje jsou díky tomu zcela transparentní. Navíc i Rada ČT je volena parlamentem a někteří její členové jsou navrhováni či podporováni některou z parlamentních stran. A není neobvyklé, že členové Rady ČT jsou sami bývalí politici. Proč by jim tedy mělo vadit, že jsem byl členem Poslanecké sněmovny?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Metál pro exšéfa ČT Dvořáka. Od Pavla. Dejte si dvě a dvě dohromady, navádí Vyoral

16:28 Metál pro exšéfa ČT Dvořáka. Od Pavla. Dejte si dvě a dvě dohromady, navádí Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Novináři se často nechávají slyšet, že kritika od politiků je jen …