Montujte a držte hubu: Docentka Švihlíková o minulých chloubách našeho průmyslu a hospodářské současnosti

22.08.2017 10:00 | Zprávy

ROZHOVOR Prodejem kdysi slavných a úspěšných českých firem do rukou zahraničních vlastníků jsme se stali závislou ekonomikou, která nerozhoduje, ale podřizuje se. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové se už jen můžeme ptát, zda častý prodej pod cenou byl hloupostí, nebo záměrem. Politické dopady má i skutečnost, že celý náš bankovní sektor je v zahraničních rukou. Vzdělané pracovní síly dodají mateřské firmy, na tuzemce zůstane montování za čtvrtinu platu. Pro mnohé politiky, kteří se na takovém vývoji podíleli, je dnes vhodné tvrdit, že nevyhnutelně vše muselo takto dopadnout.

Montujte a držte hubu: Docentka Švihlíková o minulých chloubách našeho průmyslu a hospodářské současnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dělnice v továrně, ilustrační foto

Věhlas, a to i světový, mnoha českých i slovenských značek se vytratil spolu s rozpadem Československa. Na tuto nostalgickou strunu zabrnkal poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, když na svém facebookovém profilu uvedl seznam snad padesáti do roku 1990 tradičních firem a připsal k nim: To jsou všechno značky a podniky, které zanikly nebo byly rozprodány. A ještě k tomu dodal, že jen kvůli politické moci bylo rozděleno Československo a zanikla i věhlasná a světoznámá značka kvality Made in Czechoslovakia. Považujete jeho vyjádření za pouhý sentiment, nebo za něco, co je ještě důvodem k zamyšlení?

Někdo to možná vidí jako sentiment, někdo spíš jako vystřízlivění z toho, že se blíží třicet let od tzv. revoluce. Nutně se objevuje reflexe toho, kam za tu dobu Česká republika došla, a toto je jeden z projevů. Někdy už se toho moc dělat nedá; někde byly šance, a nebyly využity.

Značka „Made in Czechoslovakia“ byla skutečně světoznámá a dodnes vysvětlit v řadě koutů světa – a někdy to ani nemusí být v Jižní Americe – že Československo už neexistuje, je docela obtížné. Vybudovat značku novou je práce na desetiletí, navíc je otázka, jestli na to vůbec máte prostředky. Nemyslím finanční, myslím CO vlastně budete propagovat, když – jak poslanec Foldyna vystihl – žijete v zemi, kde už toho v našem vlastnictví moc nezbylo.

Ve zmíněném seznamu jsou zahrnuty i takové firmy jako Škoda Mladá Boleslav, Plzeňský Prazdroj, Barum a další, které jsou velice úspěšné, i když se zahraničními vlastníky. Co je na tom špatně? Vždyť i na Západě mají mnohé místní firmy silné zahraniční vlastníky.

Samozřejmě že nejsme jedinou ekonomikou, kde mají firmy zahraniční vlastníky. Spíše jde o to uvědomit si, co to pro ekonomiku a pro občany země znamená. Při privatizaci se vůbec neuvažovalo nad tím, že existuje něco jako strategická aktiva – což nemusí být „jen“ firma, ale prostě určitá technologie, znalosti, přístup na trhy a tak dále. Zvítězil přístup hlava nehlava všechno prodat, včetně vody, a to nás dostalo tam, kde teď jsme. Koneckonců jsem o tom napsala celou knihu – Jak jsme se stali kolonií. To, že byly prodány a velmi často pod cenou – a můžeme se ptát, proč to asi tak bylo, zda to byla hloupost, nebo záměr – firmy jako Prazdroj, považuji osobně za národohospodářskou idiocii. Hledání spasitele v zahraničních vlastnících bylo do určité míry následkem katastrofálního selhání kuponové privatizace. Ale byla řada jiných možností: stát si mohl ponechat kontrolní balík, nebo regulativní práva, mohla být provedena privatizace přes zaměstnance a management, mohl být vytvořen třeba státní podnik, který by určitému sektoru dohromady pomáhal dostat se na zahraniční trhy, pečovat o značku… Zbavit se bohatství a prodat ho pod cenou umí každý idiot.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Klára Kocmanová byl položen dotaz

levnější potraviny

Opravdu myslíte, že cesta k levnějším potravinám vede přes rodinné farmy? Ač je hezké podporovat lokální farmáře, tak úplně vše u nich (na jednom místě) neseženete a objíždět několik farem, na to nemá většina lidí čas. A taky, já občas chodím na farmářské trhy a potraviny jsou tam teda dost drahé. N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna: Šli na Západ, skončili v Kyjevě. Hrozí tu občanská válka?

18:26 Foldyna: Šli na Západ, skončili v Kyjevě. Hrozí tu občanská válka?

Podle poslance Jaroslava Foldyny v Česku hrozí nějaká forma občanské války. „Byl jsem v Jugoslávii v…