Možná se mýlím, ale za výhrůžkou USA proti Rusku může být něco jiného. Jde o Evropu. Generál Kostelka promluvil

09.10.2018 18:00 | Zprávy

ROZHOVOR Výroky americké velvyslankyně USA při NATO, že Spojené státy zvažují zničení ruských rozvíjených pozemních raket, považuje bývalý ministr obrany a někdejší velvyslanec v Rusku Miroslav Kostelka za nešťastné. „Nedomnívám se, že by Spojené státy americké anebo Rusko chtěly rozpoutat třetí světovou válku. Každý útok Američanů na Rusko bude nutně znamenat odvetu Rusů na cíle ve Spojených státech případně v Evropě,“ prohlásil generál Kostelka v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz o současných bezpečnostních hrozbách a rizicích.

Možná se mýlím, ale za výhrůžkou USA proti Rusku může být něco jiného. Jde o Evropu. Generál Kostelka promluvil
Foto: army.cz
Popisek: Generál Miroslav Kostelka v době jmenování ministrem obrany

Napětí mezi už tak chladnými vztahy Spojených států a Ruskem přiživila velvyslankyně USA při Severoatlantické alianci Kay Bailey Hutchisonová, když prohlásila, že Washington zvažuje možnost zničit rozvíjené ruské pozemní rakety, které prý porušují podmínky Smlouvy o jaderných raketách středního doletu z roku 1987. Jaké mohou mít tyto hrozby důsledky ve vztahu obou velmocí?

Myslím, že ambasadorka pořádně nevěděla, co říká. Protože říci něco takového, myslet to vážně a skutečně to provést, by znamenalo třetí světovou válku. Rusové by si to rozhodně nenechali líbit. Takové prohlášení je nepříjemné už proto, že zvyšuje napětí. A zvyšuje ho zbytečně. Spojené státy se od toho později distancovaly, trochu výrok zmírnily, ale zase ne tolik, protože například George Friedman napsal, že tuhle iniciativu zvedne ještě jejich ministr obrany James Matis při setkání v NATO. To prohlášení skutečně není dobré. Na mne osobně činí dojem, že spíš než o skutečnou výhružku nějakým zásahem proti raketám jde o vyvíjení tlaku na evropské spojence, aby jednak věnovali větší pozornost zvyšování výdajů na zbrojení, jednak aby byla ještě víc omezena možnost spolupráce mezi jednotlivými státy Evropské unie a Ruskem. Takže podle mého názoru je to víc tlak na Evropu než na Rusy. Ale možná se mýlím.

Různá obvinění létají z obou stran. Rusko zase nařklo Spojené státy americké, že porušují dohodu, když v Evropě rozmisťují svůj systém raketové obrany a že některé americké rakety mohou být upraveny a nést jaderné hlavice.

Samozřejmě, Rusko zase tvrdí, že je snaha na základnách v Rumunsku, a stejné to bude i v Polsku v letošním roce, až dosáhne operační pohotovosti, místo protiraketových střel umístit modifikované křídlaté střely s plochou dráhou letu. Stejně tak se to týká i bezpilotních prostředků,  protože i na ně můžete, pokud to bude potřeba, navěsit jadernou hlavici.

Jsou ta obvinění podle vašeho názoru důvodná nebo jde jen o vzájemné plané obviňování?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…