Blíží se kulaté výročí „Vítězného února.“ Je ohrožena demokracie? Co demokracii ohrožuje a jak tomu zabránit? Jak reagovat na to, že je demokracie ohrožena i útoky na veřejnoprávní média? Jakub Janda například varuje, že po útoku na Český rozhlas přijde útok na Českou televizi, pak na neziskovky a kohokoliv, kdo nebude chtít držet ústa. Takový scénář je jednoduše čitelný z řady států. Píše o tom na Facebooku. Šéfredaktor Forum 24 Pavel Šafr vybízí čtenáře, aby přispívali jeho serveru, protože je potřeba chránit nezávislá média. Je to skutečně tak špatné?
Ohrožení demokracie je zřejmé ze strany SPD, komunistů a také lidí okolo Hradu. Ne přímo pana prezidenta, ale lidí okolo něj. Naštěstí SPD ani komunisté nemají dostatek hlasů ve Sněmovně, aby sami o sobě něco měnili. Hrad k tomu nemá ani pravomoci. ANO je podnikatelský projekt pana Babiše, ale zdá se, že si i Andrej Babiš uvědomuje, že nemůže spoléhat na hlasy SPD. Ale i Andrejovi Babišovi rozhodně publicistické pořady na ČT lezou na nervy, protože ČT si nebere servítky s nikým. Takže tu tlak na Českou televizi určitě bude.
Bude záležet na tom, s kým ANO nakonec sestaví vládu. Asi nejlepší řešení by byla menšinová vláda ANO bez Babiše, podporovaná ČSSD, lidovci a STAN. Pokud by se tak stalo, tak si troufám říci, že žádné ohrožení demokracie nehrozí, protože ty tři strany to ANO prostě nedovolí.
Podle sociologa Petra Hampla se objevilo nové médium, které směle šlape na paty mnohým tradičním novinářům. Jde o řetězové e-maily, které bezesporu do značné míry ovlivnily i letošní prezidentské volby. „Ve skutečnosti sílu nového média nikdo nezná přesně, což je dobře,“ rozepsal se v komentáři na serveru Institutu Václava Klause. Naopak profesor Jiří Drahoš tzv. „řetězové e-maily“ kritizoval, jejich prostřednictvím se šířila jeho neúprosná kritika a lži. Šéf jeho volební kampaně Jakub Kleindienst v rozhovoru pro Týden uvedl, že by nepřeceňoval význam dezinformačních center, protože lidé si dezinformace přeposílají mezi sebou sami. Jak k tomuto „novému médiu“ přistupovat?
Ano. E-maily určitě sehrály dost významnou roli v předvolební kampani především u seniorů a starších lidí. A to byla největší chyba, kterou jsme my, iniciativy bojující s dezinformacemi, udělali. Lidé si mezi sebou přeposílali i informace, že Drahoš byl členem Muslimského bratrstva nebo získal od něj peníze. A bohužel někteří lidé tomu věřili. Do budoucna na starší generaci nesmí být zapomínáno a musíme být připraveni rozesílat informace o dezinformacích i e-maily nebo klasicky „po staru“ letáky do schránek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml