Na rozdíl od Británie či Izraele, u nás, ale i v celé Evropské unii, se záhy po začátku očkování zjistilo, že je málo vakcín. Čím to je?
Spíše se divím, že v tak krátké době se vakcíny odzkoušely a vyrobily. Vůbec mi není jasné, jak mohou taková ohromná množství farmaceutické firmy dodávat. Objednávky jsou na miliardy vakcín. Německo má údajně zabezpečeno do konce roku 323,5 miliónů dávek. Tento počet vypadá spíše na 4 očkování pro každého jejich obyvatele včetně kojenců, i když by měl očkovaný jedinec obdržet 2 dávky, a od věku 16 let. Je nepochopitelné, proč mají objednáno tolik vakcín.
Co se týče Izraele, mají sice naočkovaných 3,1 miliónu lidí, ale nesnižuje se počet nakažených. Navíc se vyskytují ve světě nové a nové mutace, takže je otázka, jestli očkování na všechny mutace bude účinné, a jestli vakcinace bude mít smysl. Možná se z toho důvodu očkovací proces v Izraeli pozastavil.
Například Maďarsko uzavřelo kontrakt na nákup ruské vakcíny Sputnik 5, jednají i o čínské vakcíně Sinopharm. Máme si za této situace také shánět vakcíny i samostatně?
Nejsem zrovna velký nadšenec krátce testovaných vakcín na onemocnění, které se závažností dosti podobá chřipce. Upozorňuji, že i chřipka může být u někoho závažné onemocnění, a u někoho projde jako slabé nachlazení. Sama jsem se z chřipky nemohla před několika lety několik týdnů vyléčit.
Do situace s koronavirem u nás umíralo na chřipku průměrně 2500 lidí ročně. Kde ti pacienti jsou? Zázračně zmizeli? Určitě může u oslabených pacientů dojít k horším dopadům než u silných zdravých jedinců. Jako zdravotník preferuji léčbu klasickým způsobem, tak jak se léčí ostatní podobná onemocnění. Pokud máme do dnešního dne milion pozitivních, musí být naše populace již slušně promořená a imunizována.
Všichni jsme se učili, že nejlepší imunita organismu se vytvoří proděláním nemoci. Nechápu tedy, proč se posílají vyléčení pacienti na očkování. Přeci by měli mít trvalou imunitu. Pokud tomu tak není (uvádí se imunita jen na určité období), logicky ani vakcína nemůže pomoci. Pokud se však trvalá imunita získá, pak je po prodělané nemoci očkování zcela zbytečné. Řeší to vůbec někdo?
Jaký názor máte na vakcínu od firmy Pfizer, která u nás zatím převažuje?
Chápu, že všechny firmy se snaží vždy přijít s něčím novým. Při použití u tak velkého počtu obyvatel lze získat zajímavá data. Jedná se však o zcela nový typ vakcinace a jako vždy, radím opatrnost. Už jsme se setkali v minulosti s nadšením u nové léčby, která skončila katastrofou.
Například Státní ústav pro kontrolu léčiv uvádí pro osoby nad 85 let, cituji: „Není však možné vyloučit, že tyto relativně běžné nežádoucí účinky, které nejsou vážnou komplikací pro zdravého člověka (například horečka, nechutenství, zvracení a malátnost) mohou u závažně oslabených osob vést k závažnému zhoršení zdravotního stavu a následně i k úmrtí.“
Nicméně je povinnost monitorovat dopady vakcinace, takže pevně doufám, že časem uvidíme nezkreslené výsledky z klinické praxe.
Další vakcínou, o které se diskutuje, je ta od firmy AstraZeneca. Probleskují zprávy, že údajně není dostatečně účinná pro lidi starší 65 let. Co o tom víte?
Ano, některé státy upouštějí od vakcinace osob nad 65 let. Vzhledem k tomu, že lékaři skládali Hippokratovu přísahu, tedy mj. hlavně neškodit – tak po těchto zprávách by naši odborníci měli řešit tyto informace i v klinické praxi. Je třeba pečlivě vnímat podezření o nedostatečné účinnosti vakcín, při jejichž podávání se však nežádoucí účinky stále projevit mohou. Může se totiž změnit poměr „risk vs. benefit“ v neprospěch u této věkové skupiny. Pokud tomu tak je, přípravek by neměl být u nich aplikován.
Jak vypadají ruské a čínské vakcíny? Původně to vypadalo, že jimi Evropa pohrdne....
Jde o to, na kom se vakcíny testovaly. Pokud se čínská vakcína testovala jen na Asiatech, nemusí být výsledky pro naši populaci stejné. U léků se stává, že zabírají jinak na odlišné rasy, jakož i některé nemoci se mohou vyskytovat více v určitých oblastech, například anémie okolo Středozemního moře. U ruské vakcíny po klasické kontrole dokumentace bych se přikláněla pro souhlas spíše než u čínské vakcíny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban