Nájezdy barbarů, jde o všechno. Buď přežijeme, nebo spácháme sebevraždu. A madam Albrightová vyplodila myšlenku, že... Poslanec Adam varuje

18.12.2015 6:27 | Zprávy

ROK 2015 – A CO DÁL? Poslanec KSČM Vojtěch Adam říká, že v příštím období může jít z hlediska budoucnosti o všechno. Buďto přežijeme, nebo vědomě spácháme sebevraždu. To, co se děje, má potenciál ke vzniku velké celosvětové krize, která může vyústit ve válečný konflikt, jehož důsledky by znamenaly s velkou pravděpodobností konec naší civilizace.

Nájezdy barbarů, jde o všechno. Buď přežijeme, nebo spácháme sebevraždu. A madam Albrightová vyplodila myšlenku, že... Poslanec Adam varuje
Foto: archiv VA
Popisek: Poslanec a starosta Ivančic MUDr. Vojtěch Adam (KSČM)

Někteří označují rok 2015, který je téměř za námi, dokonce za nejsložitější rok od sametové revoluce. Masová nelegální migrace, občanská válka na Ukrajině, Sýrie, Turecko a ISIL, řecká krize, teroristické útoky a hrozba jejich pokračování… Byl podle vás rok 2015 něčím přelomový?

Je pravda, že se v současné době projevily naplno jevy, které však zajisté probublávaly politikou a připravovaly se delší dobu. To, co se děje, má potenciál ke vzniku velké celosvětové krize, která může vyústit ve válečný konflikt, jehož důsledky by znamenaly s velkou pravděpodobností konec naší civilizace. Poslední desetiletí je dobou permanentní krizové situace, která nutně musí velmi negativně ovlivňovat běžný život nás všech. Vzhledem k tomu, že civilizace dospěla do bodu zlomu, je nutno položit některé otázky. 

Jaké otázky?

Kam se za uplynulé čtvrtletí poděly „ideály“, které byly s takovou vehemencí některými politiky deklarovány? Kde je stabilní ekonomika, kde je větší bezpečnost světa po jednostranném zrušení Varšavské smlouvy? A je tento vývoj spontánní nebo za ním někdo stoji? Kdo sleduje, co se ve světě děje, dokáže si na řadu otázek odpovědět.  Od začátku devadesátých let si USA a některé státy NATO dělaly, co chtěly. Výsledkem byla namátkou válka na Balkáně, Irák, Afghánistán, totální rozvrat politických systémů v severní Africe a na Blízkém východě. V neposlední řadě Ukrajina. Toto všechno jsou příčiny současné migrační vlny, kterou mnozí srovnávají s nájezdy barbarů ve středověku. Totální destabilizace Evropy…

Tématem číslo jedna se tedy stala zmíněná migrační krize. Do Evropy se dostávají stovky tisíc lidí, o kterých údajně nic nevíme. Když se s odstupem podíváme na průběh krize v roce 2015, co lze považovat za úspěch v jednání Evropské unie v tomto kontextu a v čem naopak evropské elity selhaly?

Ne údajně, ale určitě o nich nic nevíme. Aspoň o 99 procentech migrantů ne. Bylo by strašně naivní si myslet, že mezi ně nebyli infiltrováni muslimští radikálové, spjatí s terorismem a se speciálními úkoly. Vzhledem k tomu, jak se situace zatím vyvíjí a jak postupem času gradovala, jsem přesvědčen, že takzvané evropské elity nebyly absolutně na tento vývoj připraveny a totálně selhaly. A je to asi proto, že Evropa silně podcenila, co Spojené státy za poslední roky ve světě pro svoje vlastní zájmy udělaly a ve vlastním pudu sebezáchovy nedocenila, k čemu to může vést.

V souvislosti s migrační krizí se i česká politická scéna začala polarizovat. Atmosféra posledních dní alespoň z hlediska médií působí tak, že každý v této zemi nenávidí Zemana, a to včetně premiéra Sobotky, který ho obvinil z šíření nenávisti. Zeman prý rozděluje národ, spolčuje se s extremisty. Je tomu opravdu tak? A bude takové názorové rozdělení ve společnosti gradovat?

Nemohu souhlasit s tím, že by prezident Zeman rozděloval národ. S žádnými extremisty se nespolčuje a jen říká to, co je zjevně a objektivně patrné. A neříká to jen prezident. Kdo vnímá, co se ve skutečnosti děje, nemůže mluvit jinak. Naše společnost je polarizována už dlouho a velkou měrou k tomu přispívají média. Nedávno jsem odpovídal na otázku, zda naše vláda dělá všechno potřebné pro zajištění bezpečnosti a budoucí integrity České republiky. Tehdy jsem byl přesvědčen, že ano. S odstupem tří měsíců musím poopravit svůj názor. Doufám, že premiér Sobotka vnímá celou realitu situace, pokud hovoří o šíření nenávisti. Buďto je to jeho vlastní názor, anebo je to důsledkem našeho přeopatrného postoje vůči EU a NATO. Domnívám se, že se jedná o druhou alternativu. Pokud bude tento stav trvat, bude se zvyšovat i gradient rozdělení společnosti se všemi možnými důsledky.  I když objektivně je nutno uznat, že u nás je v současné době imigrační situace klidná.

Totéž se dle mnohých dělo v celoevropském kontextu. Jakoby se část Evropanů odklonila od dosavadních elitních politiků typu Merkelové nebo představitelů EU a přiklonila se k euroskeptickým a antiuprchlickým silám. Je to zdravý vývoj? Jde o reakci na konkrétní situaci, nebo na dlouhodobě neutěšený stav soužití menšin v Evropě s většinou? Objevují se též názory, že ke „krajní pravici“ se kloní lidé, kterým se zdá, že je přestala hájit běžná levice. Co na to vše říci a co v té souvislosti čekat příští rok? Bude řada voleb, mluví se i konkrétně o přežití Angely Merkelové, vzestupu Marine Le Penové...

Svět se ocitl na křižovatce. K akceleraci zásadních změn došlo od devadesátých let, kdy se rozpadl takzvaný bipolární svět. Jedna strana byla přesvědčena, že může dělat, co chce, protože  protiváha najednou zmizela. To k ničemu dobrému nikdy nevede a taky nevedlo. Tato otázka obsahuje aspekty, které všechny způsobily destabilizaci Evropy, včetně selhání teorií multikulturalismu. Tento stav je velmi nebezpečný a jak z historie víme, velmi snadno může vést k totalitnímu diktátorskému zvratu.

Na straně druhé nelze všechny, kteří se kloní k euroskeptickým a antiuprchlickým silám řadit ke krajní pravici. Jsou to obyvatelé Evropy, kteří prostě mají strach z nebezpečného vývoje a reagují na konkrétní situaci. Že je soužití menšin s většinovým obyvatelstvem někde problémové je sice pravda, ale nikdy to nevedlo k takové eskalaci napětí jako nyní. Angela Merkelová nedokázala vyhodnotit  dobře, co se děje, a proto se dostala do slepé uličky a bude bojovat o politické přežití. Jak dopadnou volby v ostatních zemích, záleží na dalším vývoji a samozřejmě na voličích. Kdyby tyto jevy existovaly odděleně a relativně nezávisle na sobě, nebezpečí by bylo jistě menší. Velmi nebezpečné je právě jejich synergické působení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německá půlnoc: Volby, jaké země nepamatuje. Politici zatlačeni realitou

0:01 Německá půlnoc: Volby, jaké země nepamatuje. Politici zatlačeni realitou

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR V únoru půjde Německo k volbám, jaké ještě nezažilo. AfD, doposud vytlačovaná z ja…