Nařídit povinné očkování s výhrůžkami o zákazu cestování? Mladá poslankyně Trikolóry se otřásla. Lidem musí zůstat možnost se rozhodnout

01.12.2020 20:53 | Zprávy

ROZHOVOR „Jsem velmi ráda, že se do školy konečně vrátí všichni žáci a studenti, i když si myslím, že školy měly být otevřené daleko dříve. Střídavá výuka se mi vůbec nelíbí, myslím si, že by se žáci měli vrátit do škol všichni a ne po týdnu střídat. Pokud mají chodit rodiče do práce, musí chodit děti do školy – nebo si každý druhý týden má brát rodič dovolenou, aby se mohl celý týden učit s dítětem doma?“ myslí si poslankyně hnutí Trikolóra Tereza Hyťhová. „Všechny kroky, které povedou k pomalému a opatrnému navrácení zpět do ‚normálního světa‘, jsou správné. Opatření, která po znovuotevření zůstanou v platnosti, však musí dávat smysl,“ vysvětluje.

Nařídit povinné očkování s výhrůžkami o zákazu cestování? Mladá poslankyně Trikolóry se otřásla. Lidem musí zůstat možnost se rozhodnout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tereza Hyťhová

Od 7. prosince se do škol na střídavou výuku vrátí i studenti středních a vyšších odborných škol. Má to ještě smysl, v takto krátkém intervalu do Vánoc? I když vy asi otevírání škol vítáte...

My jsme za hnutí Trikolóra vyzývali vládu k otevření škol již na začátku listopadu… Jsem velmi ráda, že se do školy konečně vrátí všichni žáci i studenti, i když si myslím, že školy měly být otevřené daleko dříve. Střídavá výuka se mi vůbec nelíbí, myslím si, že by se žáci měli vrátit do škol všichni a ne po týdnu střídat. To opět přinese do výuky a vzdělávání chaos a zmatek. Pokud mají chodit rodiče do práce, musí chodit děti do školy – nebo si každý druhý týden má brát rodič dovolenou, aby se mohl celý týden učit s dítětem doma?

Jako učitelka prvního stupně základní školy z praxe vím, že je například výuka žáků prvního stupně formou distanční výuky nadmíru složitá, a to mluvím hlavně o 1., 2. a 3. třídě, kde se děti učí číst, psát a počítat a je zapotřebí obrovská trpělivost a čas, kterou jim učitel ve třídě může věnovat. Pro rodiče, kteří chodí do práce a ještě se denně musí učit se svým žáčkem doma, je to opravdu téměř nezvladatelná situace.

Vláda se od čtvrtka rozhodla rozvolňovat platná omezení, otevřou se například kadeřnictví, restaurace a posilovny. Je to správný krok?

Všechny kroky, které povedou k pomalému a opatrnému navrácení zpět do „normálního světa“, jsou správné. Mnoho našich živnostníků se nachází v kritické situaci, a proto je potřeba směřovat kroky tak, abychom se chovali zodpovědně i bezpečně a zároveň pomohli zachránit naše podniky v České republice. Opatření, která po znovuotevření zůstanou v platnosti, však musí dávat smysl. Mluvím například o povinných rouškách v posilovnách. Nejsem lékař ani odborník na zdravotnictví, ale domnívám se, že toto opravdu není správné rozhodnutí, ale naopak rozhodnutí, které našemu zdraví může naopak vážně uškodit.

Pokud je v systému PES Praha na výrazně nižším skóre než většina země, mělo by nějaký smysl zvážit zde volnější režim? A naopak tam, kde je to nejhorší, zase přísnější?

Slov o tzv. chytré karanténě a chytrých opatření jsme slyšeli doposud již mnoho. Také jsme slyšeli sliby o tom, že již nebude docházet k plošným opatřením, aby se zabránilo dalšímu úpadku ekonomiky. Tato slova však byla zatracena a znovu jsme prožili situaci úplného lockdownu, a to po celé naší zemi. Pokud máme relevantní a ověřené informace i přesná čísla, myslím si, že je na místě se řídit aktuální situací v dané oblasti, tzn., že bychom do budoucna nemuseli již zažívat celostátní lockdown neboli celostátní úpadek ekonomiky. Já tedy pevně věřím, že se tato situace již opakovat nebude a taková opatření už do budoucna nebudou nutná.

Po oznámených rozvolněních se objevily hlasy, že lidé už prostě odmítali zákazy akceptovat. Je to tedy tak, že lidé již jsou pravidly unaveni natolik, že nezbylo nic jiného než některá omezení zrušit? Jsou ale i hlasy varovné, že je to příliš riskantní a negativně se to projeví po Novém roce. Co myslíte vy?

Je pravda, že jsou lidé všemi zákazy, příkazy a opatřeními již velmi unaveni. Všichni chceme prožít klidné Vánoce a Nový rok… Některá opatření jsou velmi obtížná, až mnohdy nemožná dodržovat (například pouze 1 člověk na 15 metrů čtverečních, na 1 člověka 1 košík apod.). Také povinné roušky v posilovnách nebo ve školách jsou velmi složitou záležitostí. Také nerozumím tomu, proč zůstaly otevřeny všechny velké obchodní řetězce a malé a střední podniky musely zůstat zavřené, moc mi to nedává smysl. I kdyby byly naprosto stejné podmínky, jako u velkých obchodů, a bylo by zavedeno 15 metrů čtverečních i do malých a středních podniků – byla by přece tato opatření dodržována všude stejně, proto tomuto vládnímu kroku zkrátka nerozumím. Myslím, že vláda udělala pro tyto živnostníky opravdu málo, což je velice smutné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…