Naší soustavnou dlouhodobou aktivitou jsme se zasloužili o to, že byla kauza OKD rozpletena, říká slovenský miliardář Pavol Krúpa

30.08.2017 14:00 | Zprávy

ROZHOVOR „Na základě našich rozsáhlých analýz a dlouhodobé angažovanosti v kauze OKD mohu říct, že jsem si jist, že Bakala a management z OKD neoprávněně vyvedli desítky miliard korun. Naší soustavnou dlouhodobou aktivitou jsme se zasloužili o to, že byla kauza OKD rozpletena. Uvedli jsme na pravou míru, že OKD nezkrachovalo kvůli snižování cen uhlí, ale kvůli účelovému tunelování,“ říká pro ParlamentníListy.cz podnikatel Pavol Krúpa.

Naší soustavnou dlouhodobou aktivitou jsme se zasloužili o to, že byla kauza OKD rozpletena, říká slovenský miliardář Pavol Krúpa
Foto: archiv red
Popisek: Podnikatel Pavel Krúpa

Pane Krúpo, v tuto chvíli lze říct, že se už dlouhodobě angažujete v případu OKD, kdy stát podle mnoha analýz při privatizaci přišel o miliardy korun a Zdeněk Bakala následně z podniku vytuneloval další desítky miliard. Můžete na úvod shrnout aktuální situaci a vývoj v celé kauze? Jsou nějaké posuny?
 
Na základě našich rozsáhlých analýz a dlouhodobé angažovanosti v kauze OKD mohu říct, že jsem si jist, že Bakala a management z OKD neoprávněně vyvedli desítky miliard korun. Naší soustavnou dlouhodobou aktivitou jsme se zasloužili o to, že byla kauza OKD rozpletena. Uvedli jsme na pravou míru, že OKD nezkrachovalo kvůli snižování cen uhlí, ale kvůli účelovému tunelování. Naší činností jsme prokázali, že v OKD došlo k řadě podvodů, a popsali operace, jak byla společnost OKD tunelována. Na vlastní náklady jsme podali řadu podnětů, několik trestních oznámení a žalob k prošetření jak k příslušným orgánům v Česku, tak v zahraničí. Vyšetřování ze strany policie a příslušných trestněprávních institucí nyní běží a my jim poskytujeme potřebnou součinnost.
 
Celé roky se mluví o úloze současného premiéra Bohuslava Sobotky při prodeji OKD Bakalovi. Sobotka byl tehdy ministrem financí. Jak si vysvětlujete, že ani po třinácti letech není v případu jasno? Jak je možné, že stále nebylo vyšetřeno pozadí této podezřelé transakce?
 
Není to pouze o panu Sobotkovi, ale o každém předsedovi vlády a ministrovi financí, který měl možnost v této věci konat a reálně ji řešit. Nároky zakomponované v privatizační smlouvě byly jasně vymahatelné. My jsme proto podali k Evropské komisi stížnost na nedovolenou státní podporu ve věci prodeje majetkového podílu státu ve společnosti OKD, který zahrnoval prodej bytového fondu OKD. Podle mě je nepochybné, že jen ve vztahu k bytům zde došlo k poskytnutí protiprávní státní podpory ve výši více než deseti miliard korun. Můžeme se navíc domnívat, že privatizační smlouva mohla být realizována účelově a pro stát nevýhodně. Znalecké posudky, na kterých se podílela i Komerční banka, totiž výrazně podhodnotily majetek OKD a podkladové materiály pro privatizaci podle mě obsahují účelová fakta. Například v bodě 7.6 privatizační smlouvy je stanoveno, že znalecký posudek pro účely privatizace OKD „vypracovaly společně znalecké ústavy VOX CONSULT, s. r. o. a Komerční banka, a. s.“. Komerční banka ale znaleckým ústavem není a nikdy nebyla, podle mě to takto bylo prezentováno účelově, aby jméno významné bankovní instituce poskytovalo větší záštitu a důvěryhodnost znaleckému posudku. Tímto způsobem mohlo dojít k účelovému oklamání Ministerstva financí ČR a vlády, která o privatizaci rozhodla. Právní kancelář Allen & Overy, která byla v rámci privatizace OKD právním poradcem, podle mě nese zodpovědnost také.
 
 
Poslanecká sněmovna letos 15. března přijala usnesení, kde po vládě požaduje zmapování finančních toků u lidí a firem, které se přímo či nepřímo podíleli na privatizaci OKD. Dále konstatovala, že to bylo pro ČR a občany nevýhodné, a hlavně vládě uložila, aby se ČR připojila k trestnímu oznámení a požadovala náhradu škody. Vše to bylo v době, kdy všichni řešili Andreje Babiše a tohle zcela zapadlo. Jednala nějak vláda? Řídila se výzvou Sněmovny?
 
Podle mě se v řešení OKD dostatečně neangažuje ani vláda, ani žádná výkonná státní správa, ačkoliv k tomu mají kompetence. Naše analýzy, které jsme realizovali na vlastní náklady, řada podnětů, které jsme v souvislosti s řešením OKD podali, ušetřila státu spoustu času, financí i vynaložené práce. Přesto to nevyužili, ani po našich výzvách se k žádnému z podnětů nepřipojili. Insolvenční správce i sama OKD přitom z našich analýz v rámci jejich činností vychází. Například náš podaný podnět na zablokování majetku Bakaly – zde jsme uvedli přesný soupis majetku a veškeré detailní informace – ale stát nekonal. Stížnost podaná k Evropské komisi kvůli nedovolené veřejné podpoře – opět stát nekonal a důvody nečinnosti, které ministři omlouvají čekáním na konec trestního řízení, jsou alibistické a s podstatou vůbec nesouvisejí.
 
Pokud by došlo ke skutečně nestrannému vyšetření celé kauzy, dopadlo by to podle vašeho mínění konkrétně i na některé politiky? Může za to jít někdo do vězení?
 
Není na mně, abych posuzoval postup policie a trestně-právních orgánů vůči politikům. My jsme učinili dostatek kroků k tomu, abychom politikům i policii usnadnili práci. Místo součinnosti se však často setkáváme s opakem, kdy s každým krokem cítíme tvrdý lobbing proti naší aktivitě. Například náš podnět podaný v zájmu práv nájemníků bytů OKD – insolvenční návrh vůči společnosti RESIDOMO (majitel bytů OKD) byl vyhodnocen nestandardně rychle. Krajský soud v Ostravě, soudce Krhut, jej zamítnul navzdory jeho rozsáhlému a složitému obsahu 683 stran za dvě hodiny. Za takto krátkou dobu se přece nemohl s obsahem zahrnujícím analýzy a znalecké posudky ani seznámit, natož jej vyhodnotit. Samozřejmě jsme podali odvolání. Dalším příkladem je nedostatečná aktivita a zdlouhavý postup ze strany Evropské komise s odvoláním na probíhající trestní řízení, jehož výsledek nijak neovlivňuje možnosti šetření.
 
Premiér Sobotka má jít 1. září k soudu v případu trestní kauzy OKD vypovídat jako svědek. Může jeho výpověď vyšetření případu pomoci?
 
Určitě ano. My navrhujeme posoudit také privatizační úlohu Allen & Overy a Komerční banky. Komerční banka zpracovávala spolu s obviněným znalcem posudek na ocenění majetku OKD, který způsobil značné podhodnocení státního podílu, a stát přišel o miliardy korun. Proč nebyla k soudu předvolána také? Allen & Overy působila jako poradce pro privatizaci. Také její roli v privatizaci je třeba prověřit. 
 
Co se týče samotného Zdeňka Bakaly, o něm se stále častěji ve veřejné debatě mluví jako o tuneláři, je to de facto soudem uznaný gauner. Před časem jste zmínil v rozhovoru pro PL, že musí mít v Česku nějaké krytí. Co by se muselo stát, aby se za své činy zodpovídal před nezávislým soudem?
 
Dle mého názoru krytí má a nečinnost politiků o tom svědčí. Řada politických stran plus někteří lidé činní v europarlamentu byli Zdeňkem Bakalou v minulosti významně podporováni. Muselo by dojít k výrazné změně politické scény, pak budou mít politici zájem v této věci reálně konat. My máme pozitivní zkušenost s úřady ve Švýcarsku, kde policie na základě námi podaných podnětů opravdu koná a pracuje na prošetření věci. Stejně tak Británie, kde jsme se obrátili na specializované britské regulační orgány, instituce Financial Conduct Authority a Serious Fraud Office. Kroky Zdeňka Bakaly jsme také nechali zanalyzovat americkou detektivní kanceláří a připravujeme podněty na FBI a SEC (americkou Komisi pro cenné papíry a burzu) kvůli účelovému vyvádění peněz, porušení péče řádného hospodáře, účelovému oklamání investorů, prezentování zavádějících údajů při IPO (Initial Public Offering – první veřejná nabídka akcií; pozn red.)
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

9:11 Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

„Vládnoucí politická scéna stále ještě na palubě tančí, ale loď se nezadržitelně potápí,“ říká v bil…