Návrat k normálu? Letos už ne. Může to trvat i roky, odhaduje ekonom Pikora

07.08.2020 20:00 | Zprávy

ROZHOVOR „Ekonomika by nejspíš měla problémy, i kdyby zde nebyla pandemie, protože Evropa systematicky hází klacky automobilkám pod nohy, ačkoli na nich stojí naše ekonomika,“ domnívá se ekonom Vladimír Pikora. Na zlepšení si prý nějakou dobu počkáme, podle Pikory by návrat HDP na předkrizové hodnoty mohl přijít už v roce 2022, ale to pouze za předpokladu, že se Českem neprožene druhá vlna koronaviru. A je tu ještě jedno nebezpečí. „Lidé dostávají peníze za nic, což maskuje skutečnou situaci na trhu práce,“ říká Pikora k současné praxi, kdy je mnoho zaměstnanců doma, ale pobírají mzdy.

Návrat k normálu? Letos už ne. Může to trvat i roky, odhaduje ekonom Pikora
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

Druhé čtvrtletí přineslo meziroční pokles domácího HDP o 10,7 %. Má nás toto číslo znepokojovat, nebo jde ještě s přihlédnutím k okolnostem o dobrý výsledek?

Když se podívám na data za eurozónu a vidím mezičtvrtletní propad o 15 %, tak český propad o 10,7 % není špatný. Španělsko propadlo o 22,1 %, Německo o 11,7 %. Ano, jsou země, kde je propad ještě nižší, ale není jich mnoho. Ekonomika by nejspíš měla problémy, i kdyby zde nebyla pandemie, protože Evropa systematicky hází klacky automobilkám pod nohy, ačkoli na nich stojí naše ekonomika. Pandemie vývoj jen umocnila.


„V souhrnu by se ekonomika mohla vrátit na předkrizovou úroveň již koncem roku 2021,“ očekává hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Jsou tedy slova o dlouhé krizi jen zbytečným strašením? Existují reálné důvody, proč by se ekonomika měla obnovit rychle?

Nelze vyloučit návrat na předkrizové hodnoty už v roce 2021. Nicméně, tento předpoklad považuji za velmi optimistický. Vychází z premisy, že zde nebude druhá vlna pandemie, a tomu já nevěřím. Pandemie má obvykle více vln a ta druhá je občas horší než první. Když se dívám na odhady zahraničních institucí, tak ty obvykle vycházejí, že pokud nepřijde druhá vlna, tak se vrátíme k předkrizovým hodnotám HDP na hlavu během roku 2022, ale protože druhá vlna spíš přijde, tak považuji za obezřetnější sázku na rok 2023. Nicméně to není podstatné. Pandemie je pro ekonomy těžko uchopitelná a rok zde nehraje roli.

Za klíčové považuji to, že dno máme už za sebou. Nyní nesmí politici bláznit a nesmí předlužit své ekonomiky. To je to, co je důležité, nikoli rok návratu. Bohužel, situace v Evropě i v USA je alarmující. Politici se utrhli ze řetězu a jsou ochotní se předlužit v zájmu znovuzvolení.

Naopak podle ekonomky Hany Lipovské lze údaji „10,7 %“ věřit jen stěží. Sama ekonomka z daňových příjmů státu odvozuje, že ekonomika se reálně propadla až o 25 %. Je tedy možné, že nás čeká nepříjemný šok?

Hana Lipovská má pravdu v tom, že během druhého kvartálu jsme byli v naprosto nenormální situaci. Dám příklad: mnoho obchodů bylo zavřených, ale statistici přesto zveřejnili vývoj spotřebitelských cen. Jakou vypovídací hodnotu má index cen z obchodů, kde je zavřeno? Statistici prostě nepracovali v běžných podmínkách. Nedivil bych se proto, kdyby byla aktuální čísla ještě mnohokrát, zásadně revidována. Hrát si tady s procentním bodem sem nebo tam nemá smysl, a proto nemá smysl ani přeceňovat zprávu, že se v roce 2021 vrátíme tam, kde jsme byli před krizí. Data se ještě budou měnit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bída zdravotnictví, kterou Praha nezná. Lékařka promluvila: Léky, lékaři, vše

13:46 Bída zdravotnictví, kterou Praha nezná. Lékařka promluvila: Léky, lékaři, vše

„Bývalé Československo, které bylo špičkou ve výzkumu a výrobě léků, je pryč a dnešní ČR si neumí vy…