Pane hejtmane, jak z vašeho pohledu probíhá spolupráce krajů v rámci Asociace? Zvláště v této „koronavirové době“. V poslední době je slyšet určitá kritika směrem k vládě…
Když jsme se v roce 2016 poprvé sešli na Asociaci krajů ČR, paradoxně jsem vítal, že je pestrobarevná, že se bude hledat konsensus napříč politickým spektrem a bude jedno, kdo je z hnutí STAN, za KSČM, ANO, sociální demokracii nebo KDU-ČSL. Myslel jsem, že budeme táhnout za jeden provaz, ale záhy se ukázalo (a bylo to ještě za Sobotkovy vlády), že bude třeba korigovat některá vyjádření tehdejší předsedkyně Asociace krajů Vildumetzové na vrub Bohuslava Sobotky a dalších. Po změně vlády v roce 2017 jsem začal mít pocit, že se vládě podbízíme. Přitom vztah mezi kraji a vládou by měl být vyvážený, je to partnerský vztah. Samosprávy v žádné demokratické zemi nejsou podřízeny centrální vládě, ale jsou jejími partnery ve smyslu, že se hledá společné řešení na financování nejrůznějších aktivit v regionech.
Postupem času se ukázalo, že to trochu dře a střetává se to. I kvůli tomu, že dominují hejtmani, kteří jsou členy vládního hnutí ANO a často i poslanci. Asociace, která měla velmi dobré slovo, postupně slábne a slábne a nedokáže si často prosadit ani to, na co kraje mají právo. Stačí vzpomenout na nedávný spor v souvislosti s kompenzacemi daňových příjmů způsobených rozhodnutími vlády. Nekomentuji rozhodnutí vlády, ale propad, který nikdo neavizoval, s nikým neprojednal, a pak jen nastal. Obce, kterých se ten propad rovněž dotkl, se velmi správně sjednotily a prosadily si kompenzaci. Kraje ale zůstaly stranou a stalo se snad poprvé, kdy Asociace krajů ČR nevyužila nabídky Senátu, že v rámci jejich pozměňovacího návrhu ke sněmovnímu tisku přidá kraje, aby jim bylo nahrazeno to, co rozhodnutím vlády vypadlo, tedy 500 korun na obyvatele.
Co bylo důvodem, že kraje tu kompenzaci nedostaly?
Je to bohužel tak, že sama Asociace krajů ČR se, slovy několika hejtmanů, sama vzdala nároku na kompenzace. V případě Pardubického kraje jde o zhruba 250 milionů, pro všechny kraje 5 miliard korun. Nejzajímavější na tom je, že se během této krize ozval kdekdo, všichni kompenzace dostávají – ale kraje tím, že jsou slabé a nedokázaly se dohodnout, neobdržely nic. Je to nefér a ilustruje to vzájemný vztah vlády a krajů. Mám pocit, že kraje některým představitelům vlády překážejí a nejsou brány vážně.
Otevřeně si řekněme, že tyto krajské volby jsou teď o tom, zda kraje budou rovným partnerem vlády, anebo budou v područí státu, budou prostřednictvím hejtmanů poslouchat a hejtmani budou jen figurky. Sice se před každými volbami říká, že jsou zásadní, ale v tuto chvíli to platí dvojnásob. Je potřeba, aby kraje vedly suverénní osobnosti, které budou zastupovat zájmy kraje, a nebudou se řídit tím, že mají tričko v barvách nějakého hnutí.
Takže to nedopadlo proto, že některé kraje to nechtěly, a zastavili to hejtmani v barvách ANO?
Přesně tak, zastavili to hejtmani v barvách hnutí ANO a také individuální přístup zastupujícího předsedy Asociace krajů Jiřího Běhounka (člena ČSSD, pozn. red.). Považuji to za chybu. Pokud někdo nabízí pomoc, neměla by se odmítat, zvláště za situace, kdy máme obrovské daňové výpadky.
Chápeme, že se všichni musíme podílet na uskromnění v době ekonomické krize. Propad byl ale větší ne kvůli krizi, ale rozhodnutím vlády, protože se použila daň z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti na kompenzační bonus, a to je sdílená daň. My jsme požadovali, aby vláda toto kompenzovala a aby stejně jako obcím dala prostředky i krajům. To se nestalo. Kraje, které s přístupem Asociace nesouhlasí, předkládají vlastní iniciativu, aby stát věděl, že nešlo o jednotný postup.
Mrzí mě, že se tady rozhazují peníze všemi směry, půl bilionu není žádný problém, přestože loni měly kraje problém dojednat jednu miliardu na dofinancování sociálních služeb. A dnes není 500 miliard žádný peníz. Nejsem si jistý, že všechny intervence do ekonomiky jsou dostatečně promyšlené.
Není to prostě tak, že všichni dostat nemohli, a budete muset hledat zdroje jinde?
Z mé strany to není o tom, že kraje stojí s nataženou rukou vůči vládě a chceme jen brát peníze. Jde o to, že buďto se má kompenzovat všem, nebo nikomu. Takový postoj měla vláda zaujmout a přemýšlet v širším kontextu. Věřím, že po volbách budou nové krajské reprezentace složeny tak, aby se nebály ozvat, chovaly se suverénně a ku prospěchu kraje. Nelze všechno řídit z jednoho místa. Rozdělení kompetencí mezi víc úrovní je principem demokratického právního státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka