Lze předpokládat, že svět se po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách určitým způsobem změní. Radujete se vy osobně z výsledku hlasování? V čem pro vás vzbuzuje rozhodnutí amerických voličů naději a v čem naopak strach?
Pokud Donald Trump dodrží své předvolební sliby, pak se svět změní nebývalou měrou. Mnohé bude muset redukovat, protože zjistí, že tak, jak si to představoval, není možné vše uskutečnit, ale i když dojde k naplnění 50 procent, bude to revoluce v mezinárodních vztazích. Ostatně zděšení lze pozorovat u mnohých politiků. Osobně k novému prezidentu USA vzhlížím s nadějí, ale nejsem jeho obdivovatelem. Mám radost, že přichází změna, která vzbuzuje naději v posunu k Míru s velkým M. Vypadá to, že ve vztahu mocností dojde na reálnou diplomacii a nikoliv ke konfrontaci, která hrozí.
Po celém světě se šíří názory, které u nás například reprezentuje Tomáš Halík. Tvrdí, že vítězství Donalda Trumpa pro něj byl šok a že je to tím, že nevzdělaní lidé jsou manipulovatelní. Předvedl nám Trump skutečně, že cestou k politickému úspěchu může být systematické posilování toho, co je v lidech nejhorší? Lidé prý nejsou schopni vnímat fakta, propadají se do nenávisti v důsledku nechuti k uprchlíkům, homosexuálům a komukoli odlišnému.
V této kampani předvedly obě strany neskutečné věci. Oba kandidáti na sebe prskali nechutnosti, Hillary se nedržela zpátky. Vyvolat nenávist je snazší, než druhého přesvědčit o pozitivních faktech. Manipulovatelní jsme všichni, bez ohledu na vzdělání. Volební kampaně přestaly být evidentně soubojem programů, ideových myšlenek, ale staly se marketinkem, reklamou a ta, jak víme, umí být klamavá. Zaznamenal jsem také tvrzení, že Hillary prohrála proto, že byla žena. Nu uvidíme, zda to byl relevantní důvod, za chvíli jsou volby ve Francii.
Existují názory, že Západ čeká nacionalistická protiglobalizační revoluce… Jenže další názorový proud říká, že politici tak dlouho vnucovali lidem něco, co lidé nechtěli, ať už jde o práva menšin nebo toleranci k imigrantům, že už těchto názorů mají dost. Lze říci, kdo má pravdu?
Politik má hájit ty, kteří ho většinově volí. A protože volební obvody jsou dány hranicemi státu, jsou to pro mne Češi a Moravané. Menšiny nemají mít větší práva než většinová společnost. Mají nárok „pouze“ na rovné zacházení. Jsme svědky, že ti, kteří celý život do systému přispívali daněmi, odvody a tak dále, dostávají méně, než kolik v EU dostávají imigranti. To je dlouhodobě neudržitelný stav. A co se migrantů týče, ještě jeden fakt – tolerance končí tam, kde nastupuje bezpráví, snaha menšiny většinovou společnost změnit na pravidla minority. Když pak cílem menšiny je přečíslit trvale žijící, nalézám v dějinách jednu podobnost – bledá tvář a rudý muž. Evropané jsou v pozici indiánů. Doba je však jiná – již víme, jak to dopadlo, a nechci, aby moje děti skončily v rezervaci nebo jako otroci.
Z vítězství Trumpa se právě radují všichni, kdo odmítají imigranty. Lze říci, že tímto je definitivně jasné, že v Čechách si už žádný politik, který to myslí vážně, nedovolí přijímat muslimy? Je možné, že se lidé v Česku už naprosto zatvrdili? A vůbec obecně v Evropě, viz názory CSU… Může se stát, že už nebudou chtít politici riskovat případné problémy, které s imigranty přicházejí? Jenže další informace svědčí o tom, že z Afriky stejně budou přicházet miliony migrantů a že tomu nebude možné zabránit…
Pokud budeme v Africe ničit prales, a tím vyrábět další pouštní území, nebudou tam mít lidé co jíst a bude tam stoupat teplota, až tam nepůjde žít. Místo, abychom budovali systémy zavlažující půdu, odsolovali mořskou a technologicky pomáhali v oblastech, kde je sucho, bere civilizace práci a půdu lidem, kteří se pak vydávají na cestu. I to je fakt. Pomáhat lidem v nouzi je základ člověčenství. Bohužel stejně lidské je drancovat, ničit a klidně si řezat pod sebou větev. Honba za ziskem je v protikladu k humanitě. Nevěřím, že nejsme schopni a ochotni pomáhat druhým. Co však vnímám jako reálný problém, je chování muslimů, kteří přicházejí na území Evropy bez pokory, jako dobyvatelé. Nectí pravidla fungující na území, kam přicházejí, a přinášejí chaos a své války s sebou.
Když si vzpomeneme na to, jak bylo veřejné mínění směrováno ještě před dvěma lety, nebylo vůbec přijatelné přistupovat ke složitému problému migrace způsobem, jaký teď zcela otevřeně prosazuje Trump. Bude politický mainstream přinucen otočit kormidlo? Jakou odezvu můžeme očekávat v Evropě a v ČR?
Ať si mainstream dělá, co chce. Nikdo ho nebude číst. Trump prokázal, že i s celým mainstreamem proti sobě lze vyhrát. Stačilo, aby se na obrazovky dostal. Navíc nové technologie jsou nezastavitelné. Jeho projevy jsem viděl on-line na Facebooku.
Hned v době sčítání výsledků hlasů při volbě amerického prezidenta se řada lidí smála České televizi už proto, že bylo zřejmé, jak moc je výsledek překvapil. Část veřejnosti podezírá média z toho, že nejsou objektivní, že ubližují prezidentu Zemanovi, že straní určitým zájmům. Jak zvládají informovat o volbě lídra světové velmoci média, ať už veřejnoprávní nebo soukromá? Myslíte si, že postupně zkusí hledat jiný přístup, že nebudou tolik proimigrační a podobně? Začnou být shovívavější i vůči názorům, které hlásají například nulovou toleranci vůči menšinám či imigrantům?
Česká televize ztrácí kredit již delší dobu. Dokud v ní nedojde ke generační obměně a spacákoví revolucionáři neodejdou, nedá se čekat změna. Redaktoři mají být nestranní a očividně nejsou.
Globalizace často bere lidem dobře placená pracovní místa a nemá je kdo vytvořit. Menší podniky zanikají, a tak nevytvářejí pracovní místa. A zatímco ti majetnější mají víc, část veřejnosti chudne, o čemž se samozřejmě raději nemluví. Bude vůbec někdo skutečně vážně hledat řešení i pro lidi, kteří jaksi nepatří mezi těch pár vyvolených? Je řešením, že se omezí mezinárodní obchod? Do jaké míry lidé přestávají věřit finančnímu systému kapitalismu?
Dobrá otázka. Nůžky se rozevírají, bohatne jedno procento a chudne zbytek. Až přetáhnou strunu, bude revoluce. Robotizace pokračuje, když kapitalismus nenechá lidi vydělat i za míň práce, nebudou mít své výrobky komu prodávat. Musí se hledat a najít rovnováha. My ve sněmovně to musíme řešit stanovením minimální mzdy, délkou pracovní doby, zavírat dveře pro možnosti obcházení zákoníku práce. To jsou jediné nástroje, které k tomu máme.
Blíží se volby v Německu, ve Francii, v Rakousku. V kontextu Brexitu, do jaké míry může nastat, že kandidáty typu Trump budou volit i lidé v Evropě?
Jsme na prahu změn. Budou dramatické.
V USA se objevily bitky, protože spousta lidí nedokáže přijmout osobnost nového prezidenta. A nemusíme chodit daleko, i u nás určitá vrstva společnosti prezidenta Miloše Zemana snad až nenávidí. Může skončit situace násilím v ulicích i v České republice?
Skončit to může rozdělením USA na jednotlivé státy, stejně jako hrozí rozpad EU. Na násilí v ČR nevěřím.
Je Zeman svým způsobem „český Trump“?
Zeman je originál.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík