Nefér šizení a dvojí kvalita na stolech. A průšvih s antibiotiky v jídle, europoslanec Poc varuje

13.04.2019 10:05 | Zprávy

ROZHOVOR „Chceme, aby se rychleji vyrovnávaly podmínky v Unii ve všech oblastech. Chceme evropskou minimální mzdu i evropské standardy zdravotní péče. Chceme, aby zisky, které se vytvoří v regionu a na kontinentě, taky v tom regionu a na tom kontinentě přinášely prospěch lidem. Pravice to všechno odmítá s poukazem na svobodu podnikání a výmluvami na zájmy firem. Jenže jestli nechceme, aby lidi byli chudí i když pracují, tak už musíme začít pojmenovávat příčiny a ne nechat pořád někoho plkat nesmysly o projídání sociálním státem,“řekl před volbami lídr kandidátky ČSSD do voleb do Evropského parlamentu Pavel Poc.

Nefér šizení a dvojí kvalita na stolech. A průšvih s antibiotiky v jídle, europoslanec Poc varuje
Foto: archiv PP
Popisek: Pavel Poc (ČSSD)

V Evropském parlamentu působíte již od roku 2009, co považujete za svůj největší úspěch?
 
Člověk má vždycky pocit, že největší úspěch byl ten poslední, a tím je právě přijatá novela evropského potravinového práva. Z pozice stínového zpravodaje S&D se mi podařilo prosadit například, že data o pesticidech, barvivech, potravinářských aditivech, GMO nebo nových potravinách už se nebudou nesmyslně utajovat, že studie, které prokazují škodlivé účinky, se nebudou moci dál zametat pod koberec. Pro posuzování se bude více používat nezávislá věda a povolovací proces bude auditován a kontrolován. Jakmile novela vstoupí v platnost, významně zvýší bezpečnost potravin, ochranu životního prostředí a zejména veřejného zdraví. Mimochodem tento návrh byl přijat Parlamentem i přesto, že probyznysová lidovecká zpravodajka od něj odstoupila, takže je to i úspěch politický.
 
 
 
Pokud by byly volby úspěšné a Vy jste byl zvolen již potřetí za sebou, jaké budou Vaše hlavní cíle pro následující období?
 
Už léta se zabývám především věcmi, které nás zabíjejí. Například na rakovinu umírá téměř milión a půl Evropanů ročně, nárůstají počty úmrtí na cukrovku, degenerativní choroby jako artróza a autoimunitní poruchy jako artritida nebo různé alergie. A všechny tyhle nemoci postihují čím dál víc i mladé lidi a děti. Roste počet neurodegenerativních onemocnění jako Parkinsonova nebo Alzheimerova nemoc. Roste počet neplodných lidí, zejména mužů. Není pochyb, že znečištění našeho životního prostředí a potravního řetězce pesticidy a dalšími nebezpečnými látkami je jednou z příčin. Takže chci prosadit vznik a důsledné uplatňování strategie pro životní prostředí bez jedů a silnou strategii proti rezistenci na antibiotika.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …