Někdy v horší podobě než za komunistů. Bohbot o ukrajování svobody, bezpečnosti, ale i problémech Prahy

21.09.2022 13:44 | Rozhovor

David Bohbot je uznávaným bezpečnostním expertem a ředitelem Centra pro výzkum terorismu. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz však prozradil, jaké trauma z dětství předurčilo, že svou profesi zasvětí bezpečnosti. „Už několik let pracuji na programu zabezpečení České republiky proti největším hrozbám současnosti. To, že nám podobný komplexní program zoufale chybí, ukázala jak pandemie Covid-19, tak ruská invaze na Ukrajině a její dopady na naše životy,“ říká David Bohbot, který se právě z těchto důvodů rozhodl kandidovat do Senátu. „Zároveň se domnívám, že se premiér Petr Fiala mýlí, když mluví o tom, že jsem ve válce s Ruskem. Vyhlásit válku je složitý proces, popsaný v naší Ústavě a pokud vím, nic takového neproběhlo. A za naši svobodu se bojuje tady, v zemi, kde začíná něco jako cenzura a kde začínají být kriminalizováni lidé za své názory, nepohodlné vládě,“ dodal Bohbot.

Někdy v horší podobě než za komunistů. Bohbot o ukrajování svobody, bezpečnosti, ale i problémech Prahy
Foto: Archiv D. Bohbota
Popisek: Bezpečnostní expert David Bohbot

Svými izraelskými kořeny se nijak netajíte, stejně tak každý, kdo se s vámi osobně setká, zaznamená váš přízvuk. Nemůže být nedokonalá čeština vašim handicapem v rámci nadcházejících senátních voleb?
 
Čeština není můj rodný jazyk a navíc, jak určitě sám víte, je i hodně složitá. Učil jsem se ji až jako dospělý a vím, že nikdy nebudu mluvit dokonale. Její nedokonalost ale rozhodně nepovažuji za handicap. Spíše naopak – ten přízvuk ke mně prostě patří a je součástí mojí individuality. Češtinu mám ale rád. Je to výrazově bohatý jazyk mé současné vlasti a stále se v ní zdokonaluji. Když jsem před více než 20 lety přijel poprvé do ČR, uměl jsem sice perfektně hebrejsky, anglicky, arabsky a slušně jsem se domluvil i francouzsky, ale česky jsem neuměl ani slovo. Za tu dobu jsem přece jen trochu pokročil, co myslíte? Osobně si myslím, že daleko důležitější než dokonalá čeština je můj program, který mám na rozdíl od svých soupeřů perfektně propracovaný a připravený k realizaci.
 
 
Ve svém profesním životě se věnujete především bezpečnosti. Před časem jste dokonce v Praze založil Centrum pro výzkum terorismu. Když se zeptám hodně osobně, co vás přivedlo k tomu, že jste se stal nakonec bezpečnostním expertem? 
 
Když mi bylo čtrnáct, pět arabských extrémistů uneslo, mučilo a zavraždilo mého kamaráda. Tento traumatizující zážitek předznamenal mou celoživotní orientaci. Po ukončení vojenské služby jsem se začal v oblasti bezpečnosti cíleně vzdělávat a od té doby se jí věnuji profesionálně na mnoha úrovních. 
 
Několikrát jste zopakoval, že jako senátor se chcete právě zaměřit na posílení bezpečnosti občanů ČR a přinést do naší země zkušenosti, které jste nasbíral v zahraničí. Jak konkrétně byste toho chtěl dosáhnout z pozice člena horní komory parlamentu?
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Myslím, že Ivan Trojan bude litovat.“ Co se dělo po Bratislavě

9:41 „Myslím, že Ivan Trojan bude litovat.“ Co se dělo po Bratislavě

VIDLÁKŮV TÝDEN Promluva herce Ivana Trojana na demonstraci v Bratislavě? „U nás ve sklípku ani v hos…