Německo bude lídr. Evropské elity to popírají, ale zavádějí dvourychlostní Evropu. Ekonom Slaný varuje, že na dveře klepou horší časy

08.02.2019 19:59 | Zprávy

ROZHOVOR „Evropské elity hovoří léta o tom, že nechtějí připustit dvourychlostní Evropu, ale tento krok jednoznačně zavádí,“ říká hlavní ekonom investiční skupiny DRFG Martin Slaný o nově podepsaném partnerství mezi Německem a Francií. Z Německa nepřicházejí dobré zprávy, ani co se ekonomického vývoje týče. Slaný připomíná, že loňský růst 1,5 % je nejpomalejší za pět let. Zde ovšem zaspaly i české vlády. „Nejen u této vlády, ale platí to dlouhodobě, je naše fiskální politika procyklická, neboli hospodářský cyklus spíše rozkmitává, než aby jej stabilizovala,“ všímá si Slaný.

Německo bude lídr. Evropské elity to popírají, ale zavádějí dvourychlostní Evropu. Ekonom Slaný varuje, že na dveře klepou horší časy
Foto: Twitter Martina Slaného
Popisek: Ekonom Martin Slaný

Francie a Německo podepsaly smlouvu o společném partnerství, která výrazně pozmění podobu společné Evropy. Oba státy budou nově vystupovat jako jeden celek v obranné a zahraniční politice a budou koordinovat své postoje v rámci EU a NATO. Jde o krok správným směrem? Je třeba pracovat na dalším sjednocení Evropy? Měli bychom se snažit na tom participovat také?

Nemám to spojení rád, ale často se hovoří o „duchu evropské integrace“. Pokud nějaký duch existuje, tak toto jde rozhodně proti němu, proti duchu a smyslu integrace na jejím počátku. Evropské elity hovoří léta o tom, že nechtějí připustit dvourychlostní Evropu, ale tento krok ji jednoznačně zavádí.

Nehrozí, že toto partnerství zcela vychýlí jazýček mocenských vah ve prospěch Paříže a Berlína na úkor zbytku Evropské unie?

To je spíše otázka pro politologického prognostika, ne ekonoma. Nicméně z ekonomického hlediska nemůže být o nějakém rovnocenném partnerství řeč. Z této dvojice je Německo jasně dominantním hráčem. Německo bylo vždy silné a v posledních letech svou ekonomickou (a z ní vyplývající i politickou) dominanci výrazně posiluje. Německá ekonomika je suverénně nejsilnější ekonomikou EU. Podhodnocený reálný (!) měnový kurz učinil z Německa expertního giganta. Německo si udržuje stále výrazný náskok v produktivně práce – z dlouhodobého hlediska jde o klíčový ukazatel determinující životní úroveň v zemi.

Naopak Francie za poslední dekádu rychle ztrácí, zaostávání za Německem se prohlubuje. Ještě v roce 2005 byla francouzská ekonomika na 97 % německé úrovně (měřeno HDP na obyvatele v paritě kupní síly), od té doby kontinuálně klesá a dnes je na někde na 83 %. Produktivita práce v poslední dekádě výrazně zpomalila. V kdysi průmyslové velmoci se jeho podíl na ekonomice výrazně smrsknul. Velmi neradostný je pohled na francouzský trh práce – míra nezaměstnanosti je nadprůměrná a ani po deseti letech se nevrátila na předkrizovou úroveň (zatímco Německo se drží za ČR na špici), vysoká je míra regulace, zdanění a přerozdělování. Francouzský dluh atakuje 100 % HDP atd. Ostatně tato ztracená francouzská dekáda a selhání tamní hospodářské politiky je podle mě primární důvod aktuální frustrace obyvatel a protestů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Co takhle zajistit důstojné mzdy občanům ČR?

Vy řešíte snížení vašich mezd, ale já vidím hlavní problém v tom, že většina lidí v ČR má mzdy nízké a celkově je tu velmi nízká životní úroveň, který se nezlepšuje. Co s tím hodláte dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura: Je mi z šašků z Bruselu na zvracení. Nutí nás jíst brouky a larvy

19:27 Okamura: Je mi z šašků z Bruselu na zvracení. Nutí nás jíst brouky a larvy

Je mi z těch šašků v Bruselu a jejich českých loutek na zvracení, říká Tomio Okamura poté, co Ursula…