Nepokoušejte se pořád domlouvat s těmi zemanovci. Stanete se stokou, varuje ČSSD sociolog Jandourek. Se „spasitelem“ Babišem a ostatními se to má následovně

18.11.2016 20:50 | Zprávy

ROZHOVOR Hlavní problém sociální demokracie je v tom, že je vnitřně rozdělena, říká český sociolog, spisovatel a publicista Jan Jandourek k současným snahám premiéra Bohuslava Sobotky zvrátit špatný trend voličské podpory. Ale cesta k úspěchu podle něj nevede ke snaze domluvit se s příznivci Miloše Zemana ve straně. „Přijetí zemanismu by znamenalo, že se strana stane jakousi politickou stokou, na druhou stranu by ji zřejmě opustila řada lidí, kterým se to nelíbí, takže výsledkem by byla spíš pohroma,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Nepokoušejte se pořád domlouvat s těmi zemanovci. Stanete se stokou, varuje ČSSD sociolog Jandourek. Se „spasitelem“ Babišem a ostatními se to má následovně
Foto: ceskatelevize.cz
Popisek: Jan Jandourek

Fenomén Babiš stále neztrácí pro některé voliče své kouzlo, podpora hnutí ANO stoupá, podle posledních průzkumů volebních preferencí má vyšší podporu než sociální demokraté. Hnutí ANO bylo úspěšné i v krajských a senátních volbách. Čím to je, že voliči hnutí ANO stále věří, i když výkony jeho ministrů i poslanců nejsou příliš přesvědčivé?

Fenomén Babiš vznikl celkem zákonitě, protože odpovídá na poptávku ve společnosti, po změnách v politice, po tom, aby někdo přišel a udělal pořádek, aby zatočil s korupcí, a to je něco, na co on díky své ekonomické síle a svému vystupování, je-li pod vlivem svých poradců, dokázal odpovědět. Takové věci jsme tady zažili už dřív za dob Víta Bárty a Věcí veřejných. Lidé dokáží volit iracionálně. Rok jsme psali, co jsou Věci veřejné zač, ale lidé klidně šli a zvolili tento prazvláštní útvar do Poslanecké sněmovny.

Není podivné, že po této špatné zkušenosti s Věcmi veřejnými udělali voliči stejnou věc znovu v případě neznámého hnutí ANO a Andreje Babiše? Proč, když už se jednou s populistickou stranou spálili?

Protože jim přišel nový spasitel. Babiš je zvláštní kombinace velké ekonomické moci, může si nakoupit lidi, mediální moci, protože si koupil média, a teď i politické, protože je ministrem financí a má za sebou řadu lidí v Poslanecké sněmovně, sedí v koaliční vládě, která je na něj svým fungováním do určité míry odkázaná. Nebylo by to ještě tak hrozné, kdyby došlo ke spojení vždycky jen dvou těch prvků, že miliardář bude ministrem financí, nebo že miliardář vlastní média, nebo i to, že politik vlastní média, to je ale samozřejmě ta nejpochybnější záležitost, velmi málo pravděpodobná, protože vlastnit média vyžaduje miliardové položky, takže k tomu, aby politik vlastnil média, musí být i miliardář. Když vidíme nějaké lidské jednání, musíme se ptát na zájmy. V případě pana Babiše, napojeného na evropské a státní dotace a na veřejné zakázky, je to myslím zřejmé.

Je podle vás reálné, že hnutí ANO bude nejsilnějším politickým subjektem po příštích sněmovních volbách a že se Andrej Babiš stane premiérem, jak doufá?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…