Mluvilo se i o radikalizaci islámu. „Je z hlediska vývoje na podobné cestě jako křesťanství, pouze je o nějakých šest set let mladší. Byl jsem v řadě islámských zemí, muslimové jsou obecně velmi pohostinní. V životě jsem neměl vůbec žádný problém. Jsem přesvědčený, že drtivá většina muslimů jsou slušní lidé. Ale bohužel část těch radikálních vrhá špatný stín na celé náboženství,“ objasnil.
Jak se bude podle vás vyvíjet situace na Ukrajině? Podaří se ji v nejbližší době zklidnit - třeba novému prezidentovi Porošenkovi?
Byl bych rád, kdyby se to povedlo. Ale obávám se, že to není momentálně v jeho silách. Před pár dny řekl, že chce, aby za týden nastal klid zbraní. Týden uběhl a stále se bojuje. Tak jednoduché to nebude, bohužel.
Separatisté, kteří bojují s ukrajinskou armádou, nicméně působí jen na malém území při hranicích s Ruskem. Není jen otázka času, kdy odejdou z bojů poraženi?
Je tu očividná podpora Ruska. Byly nafoceny různé zbraně, které používá jen ruská armáda. Je otázka, jak silná bude intervence Ruska. Pokud by nebyla, či jen minimální, pak by separatisté museli brzy kapitulovat. Ale ta hra rusko-ukrajinská se posouvá do politických rovin. Teď aktuálně se řeší plynová válka mezi těmito dvěma zeměmi. Takže uvidíme, jak se to celé vyvine. Těžko předvídat další vývoj.
Možná Rusko místo masivnější podpory separatistů dává na stůl další svoji trumfovou kartu – zemní plyn...
Je to samozřejmě využití politických nástrojů, které Rusko má. Jako energetický dodavatel a zásadní hráč na trhu s tím může zásadně zahýbat. I když všichni teď říkají, že Evropy se ten problém nedotkne, tak při minulé plynové krizi to začínalo těmito prohlášeními. S tím rozdílem, že tehdy to bylo v lednu v topné sezoně.
Máme tedy býti v EU zneklidněni touto plynovou válkou?
Nechci vyvolávat v lidech nějaký pocit strachu. To, co se děje na východě Ukrajiny a předtím anexí Krymu, by Evropa měla být znepokojená. Měla by se k tomu postavit jasněji, jednotněji a tvrdším postojem, než učinila do této doby.
Tvrdší postoj znamená větší sankce vůči Rusku?
Myslím tím, že Rusko bohužel dlouhodobě rozumí pouze projevům síly. Podle mě je třeba dát Rusku jasně najevo, kde jsou hranice a mantinely, co si může dovolit. Anexi Krymu považuju za něco, co by se nemělo stát v jedenadvacátém století v civilizovaném světě. Osobně v tom vidím trošku anagolii s rokem 1938, kdy Československo bylo obětováno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban