Jako pozitivní Cyril Svoboda vnímá skutečnost, že se prezidentem stal člověk se silným mandátem od voličů v obou kolech. „Je dobré, že v prvním kole Petr Pavel vyhrál proti Babišovi o třídu, nemůže zde tedy být hořkost u Danuše Nerudové nebo u Pavla Fischera. I jeho mandát z druhého kola je silný,“ řekl bývalý ministr zahraničí. Volby byly vypjaté, o čemž prý vypověděla i silná volební účast.
S Petrem Pavlem v roli prezidenta se podle něj ještě více potvrdí role Severoatlantické aliance – dokonce více než Evropské unie. Vliv NATO bude ještě silnější a nastane razantní podpora Ukrajiny ve válce proti ruské agresi. „Tady vidím potvrzení silného kurzu. Ostatní uvidíme, problém zůstává, že my moc o jeho zahraničněpolitických názorech nevíme. Nevíme, jaké budou vztahy s ostatními regiony a státy. A je zde velké očekávání, že nastane synchronizace pozice vlády a pozice prezidenta republiky,“ uvedl. Jako potvrzení tohoto směru označil i telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu, se kterou prezident Pavel mluvil ihned po svém zvolení.
Svoboda připomněl, že Česká republika uznává takzvanou politiku jedné Číny: „A pokud se podíváme do české zahraniční politiky z roku 2015, není zde o Tchaj-wanu ani slovo. Není o něm slovo ani v programovém prohlášení vlády, je tam pouze, že je třeba revidovat vztah k Rusku a k Číně. Uvidíme, ale každopádně ministerstvo zahraničí potvrdilo, že stojí za politikou jedné Číny,“ sdělil a vysvětlil, že jasné stanovisko je potvrzeno rovněž tím, že úřad v Tchaj-peji je veden diplomatem v pozici zastupitelského úřadu a není zplnomocněncem úřadu. „Netvrdíme tedy, že Tchaj-wan je suverénní stát,“ poznamenal.
Silného prezidenta ukážou návštěvy státníků
Jak to jde dohromady s cestou předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) na Tchaj-wan, kterou oznámila? Čína poté vyzvala Česko, aby dodržovalo politiku jedné Číny a plánovaná návštěva aby byla zrušena, to však předsedkyně odmítla. „Jsme suverénní země, předsedkyně Poslanecké sněmovny bude cestovat tam, kam ji pošle Sněmovna. Musí to být usnesení Sněmovny, kam pojede, a samozřejmě reakce na čínské straně přijde. Je otázka, jak bude silná,“ uvažuje Cyril Svoboda. Bude tedy záležet, jak otázku cesty na Tchaj-wan budou vnímat čeští poslanci. Připomněl také přijatou koncepci Evropského parlamentu z roku 2021, která v podstatě dává rovnítko mezi Hongkong a Tchaj-wan na principu jedna země, dva systémy, ale ani Evropský parlament nevychází z myšlenky, že Tchaj-wan je samostatný stát.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová