Jako pozitivní Cyril Svoboda vnímá skutečnost, že se prezidentem stal člověk se silným mandátem od voličů v obou kolech. „Je dobré, že v prvním kole Petr Pavel vyhrál proti Babišovi o třídu, nemůže zde tedy být hořkost u Danuše Nerudové nebo u Pavla Fischera. I jeho mandát z druhého kola je silný,“ řekl bývalý ministr zahraničí. Volby byly vypjaté, o čemž prý vypověděla i silná volební účast.
S Petrem Pavlem v roli prezidenta se podle něj ještě více potvrdí role Severoatlantické aliance – dokonce více než Evropské unie. Vliv NATO bude ještě silnější a nastane razantní podpora Ukrajiny ve válce proti ruské agresi. „Tady vidím potvrzení silného kurzu. Ostatní uvidíme, problém zůstává, že my moc o jeho zahraničněpolitických názorech nevíme. Nevíme, jaké budou vztahy s ostatními regiony a státy. A je zde velké očekávání, že nastane synchronizace pozice vlády a pozice prezidenta republiky,“ uvedl. Jako potvrzení tohoto směru označil i telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu, se kterou prezident Pavel mluvil ihned po svém zvolení.
Svoboda připomněl, že Česká republika uznává takzvanou politiku jedné Číny: „A pokud se podíváme do české zahraniční politiky z roku 2015, není zde o Tchaj-wanu ani slovo. Není o něm slovo ani v programovém prohlášení vlády, je tam pouze, že je třeba revidovat vztah k Rusku a k Číně. Uvidíme, ale každopádně ministerstvo zahraničí potvrdilo, že stojí za politikou jedné Číny,“ sdělil a vysvětlil, že jasné stanovisko je potvrzeno rovněž tím, že úřad v Tchaj-peji je veden diplomatem v pozici zastupitelského úřadu a není zplnomocněncem úřadu. „Netvrdíme tedy, že Tchaj-wan je suverénní stát,“ poznamenal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová