Nikoliv úřadování, spíše pobyt. Literát Červenka o roce s Pavlem

25.03.2024 20:39 | Rozhovor

Nynější vládní garnituru nelze krátkodobě nijak přinutit, aby svá konkrétní rozhodnutí činila v zájmu lidu. Určitým mementem může pro tyto lidi být výsledek evropských voleb začátkem června. „Jsem přesvědčen, že bude pro ně krajně nepříznivý. Dále jimi otřese výsledek německých zemských voleb v září a hlavy jim zřejmě napraví výsledek prezidentských voleb v USA. Na jejich sebezáchranu však už bude pozdě,“ říká pro ParlamentníListy.cz Rudolf Červenka, překladatel a ředitel nakladatelství LEDA. Tvrdí také, že pobyt prezidenta Pavla na Hradě se nedá nazvat vůbec nijak a že Česká republika nemá žádnou vlastní zahraniční politiku.

Nikoliv úřadování, spíše pobyt. Literát Červenka o roce s Pavlem
Foto: Jiří Hroník
Popisek: RNDr. Rudolf Červenka, ředitel nakladatelství LEDA, a prof. Petr Drulák (vlevo) při křtu knížky Niccolò Machiavelli: Vladař.

Zhruba před rokem, hned po uvedení Petra Pavla do funkce hlavy státu, jste mu napsal otevřený dopis. Zaregistroval jsem, že po půl roce, když jste se nedočkal odpovědi, jste mu adresoval druhý otevřený dopis. Jak to dopadlo tentokrát, uspěl jste? Co vlastně od prezidenta očekáváte?

V prezidentských volbách jsem záměrně odevzdal neplatný hlas, abych byl započítán jako účastník, kterému však nevyhovuje nabídka kandidátů. Jak to někdy bývá, následně jsem podlehl pokušení zbytkového optimismu – co kdyby přece jen byla nějaká naděje, vždyť někteří lidé se během života podstatně mění. Oslovil jsem tedy prezidenta Pavla v naději, že skutečně bude spojovat rozdělenou společnost a snižovat její napětí, jak před volbami tvrdil. Navrhl jsem sice kuriózní, ale vypovídající měřítko, zda se to prezidentovi daří, a to vývoj počtu vražd v jednotlivých letech. Po nějaké době přišla odpověď – ale jen od úřednice hradní kanceláře, která mi odpovídala na věci, o kterých jsem vůbec nepsal. Proto jsem prezidentovi napsal ještě druhý dopis, ten už ale zůstal bez odpovědi.

Uběhl už víc než rok úřadování Petra Pavla na Hradě. Zaujal něčím? Co se mu povedlo?

Nevím, zda se to vůbec dá nazvat úřadováním. Řekl bych, že pobyt prezidenta Pavla na Hradě se nedá nazvat vůbec nijak.

Při nedávném křtu svého překladu Machiavelliho Vladaře jste začal mluvit o náladě ve společnosti, ale pak jste se zarazil, jak ji charakterizovat, a nakonec jste řekl, že „není dobrá“. Z čeho tak soudíte a proč by lidé v Česku neměli mít dobrou náladu? A jak byste ji tedy označil, kdybyste to měl říci „na plná ústa“?

Jako odpověď použiji jednoduché hodnocení podle vývoje HDP. Období od vzniku samostatné ČR v roce 1993 až do prvních projevů recese v roce 2008 bylo ve znamení setrvalého růstu, průměrná změna HDP činila slušná +3,3 %. V následujících šesti letech 2009 až 2014 se výkon české ekonomiky snížil o 0,2 %. Výkonu z roku 2008 dosáhla česká ekonomika až v roce 2018, v roce 2019 ho o 3 % zlepšila. Jak víme, je pro následující čtyři roky 2020 až 2023 charakteristické, že výkonnost české ekonomiky nedosahuje výsledku z roku 2019. Posledních patnáct let 2009 až 2023 je proto obdobím převážné stagnace v obecném smyslu.

Plyne z toho, že ekonomický, společenský, vzdělanostní, morální a kulturní rámec, ve kterém zde všichni působíme, má na uplatnění schopností obyvatel jednoznačně negativní vliv. Dobrou náladu tedy může u nás mít jen málokdo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…