Novelu pandemického zákona předloží v legislativní nouzi. A Fiala řekne, že ho nepoužijí?! Juchelka se chytá za hlavu

30.01.2022 0:01 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Se šedou barvou mám spojenu dobu před rokem 1989. Šedé ulice, fasády, oblečení... Nechci to znovu zažít, svět je barevný i v názorech,“ varuje v rozhovoru poslanec hnutí ANO a stínový ministr sociálních věcí Aleš Juchelka. Podle něj je třeba více odvahy jít proti davu a vyhraňovat se vůči totalitním praktikám. Současnou vládu kritizuje za to, že se doopravdy nedokáže vcítit do problémů Čechů, za krátkou dobu tak naštvala různé skupiny.

Novelu pandemického zákona předloží v legislativní nouzi. A Fiala řekne, že ho nepoužijí?! Juchelka se chytá za hlavu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Aleš Juchelka

Z vládních lavic jste se přesunul do lavic opozičních. Jak tuto změnu vnímáte?

Vždy jsem byl aktivním poslancem, který předkládá své návrhy zákonů a hledá pro ně podporu. Například doplatek rodičovského příspěvku, aby rodiče nepřišli o zbytek rodičáku, pokud se jim narodí další dítě – na to jsem opravdu hrdý, stejně tak jako úprava a navýšení dávek v pěstounské péči, nemluvě o navýšení příspěvku na péči pro ty nejpotřebnější ve třetím a čtvrtém stupni závislosti. To jsou konkrétní věci, které se povedly. Prosazení některých věcí, které mají logiku, bude o něco těžší, ale já se nerad vzdávám. Hodně také záleží na lidech a odvaze, aby se nebáli něco prosazovat. To vnímám jako velký hendikep. Chybí odvážní politici.

Jak byste prozatím hodnotil kroky nové vlády, která bývala opozicí a vládní hnutí ANO velmi kritizovala za zrychlená projednávání, chaotičnost, rozhazování peněz a podobně?

Velmi špatně. Je opravdu šokující, v jak krátké době dokázala naštvat různé skupiny lidí svými nesystémovými rozhodnutími nejen u covidových opatření, ale i zmražením a snížením valorizace platů v době inflační, covidové a energetické krize. Vláda skutečně nemyslí na občany a nedokáže se vcítit do jejich problémů.

Neustále se zaštiťuje rozpočtovou odpovědností, ale když byla v opozici, celou dobu tepala vládu a ministryni financí, že se kompenzuje málo, pro málo lidí a subjektů, že se má kompenzovat v rámci covidu všem. A neříká celou pravdu nejen o rozpočtu, ale i o financích státu jako takových. Jsme jedna z nejméně zadlužených zemí v Evropské unii. Jejich rádoby vcítění do problémů občana je populistická otočka u zmrazení platů ústavních činitelů.

Pro mě je taky lakmusovým papírkem po měsíci jejich vládnutí demonstrace hendikepovaných před ministerstvem práce a sociálních věcí, demonstrace zemědělců nebo nespokojenost podnikatelů a podnikatelských svazů při nevyplácení covidových kompenzací.

Velkou kritiku vyvolal také pandemický zákon, který měl rovněž projít zrychleným řízením. Mimo jiné ruší možnost bránit se proti opatřením u soudu přednostně. Jste s jeho vyzněním spokojen?

Nejsem spokojen. Je na hraně ústavnosti. Je likvidační v pokutách a v tuto chvíli nemá ani své opodstatnění v době, kdy ostatní státy rozvolňují. Nerozumím tomu, že něco takového vláda předloží a ještě v režimu legislativní nouze. Před dvěma lety byla situace, kdy jsme o covidu nic nevěděli, ale v tuto chvíli jsme chytřejší, zkušenější a je potřeba se zamyslet nad jinými zákony. Třeba nad zákonem o ochraně veřejného zdraví a podobně.

Přísliby premiéra o tom, že pandemický zákon nebudeme používat, ale nebylo by zodpovědné nemít obranu – ve světle toho, jak se koalice chová ve Sněmovně, jak všechno válcuje, nedrží dohody a nepsaná pravidla – jsou málo důvěryhodné.

Když to vezmeme obecně ohledně pandemického zákona: Je správné, aby o tak zásadních věcech, jako je uzavření obchodů, škol či očkování rozhodovali tři ministři – obrany, vnitra a zdravotnictví? Nebo má tato pravomoc zůstat poslancům a senátorům?

Minulá Sněmovna dokázala, že se dokážeme sejít v řádu hodin, pokud se jedná o něco mimořádného. Je to naše práce. Scházeli jsme se v polovičním počtu a vždy se rozhodovalo kolektivně o nouzovém stavu. Parlament kontroloval vládu a diskutoval o mnohých opatřeních, kompenzacích a o situaci, která tak tvrdě doléhala na občany. Kolektivní rozhodování hlasováním je vždy demokratické.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Zuzana Koulová

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

18:35 Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Prezident Petr Pavel vzkázal těm, co na něj minulou neděli na Národní t…