Pane inženýre, v pondělí 19. února se řada zemědělců chystá vyrazit s traktory do Prahy, aby tak vyjádřili svůj protest proti této vládě, ale i celkově proti evropské politice, která zemědělcům, jak uvádějí, komplikuje život. Co bylo tím pověstným pohárem, který přetekl?
Příčinou je hloupé uplatňování zelené dohody (údělu) a připravované prodloužení bezcelních dovozů ukrajinského obilí, drůbežího masa a vajec. Drastické omezování živočišné výroby a intenzifikačních faktorů v rostlinné výrobě, jako jsou průmyslová hnojiva, chemické ochranné prostředky a další, přinášejí nižší úrodu a rychlý růst téměř všech vstupů na jednotku produkce. To dostává zemědělce do bezvýchodné situace v udržení ekonomiky a důstojného přežívání. Ukrajinské produkty jsou pěstovány a vyráběny v úplně jiném režimu, než je to v evropském prostoru. Cena ukrajinských produktů je pak pro zemědělce EU dumpingem a likvidují konkurenceschopnost.
A jak si vysvětlit jiné a jestli to dobře chápu, tak i horší, podmínky pro české zemědělce oproti jejich kolegům v jiných zemích EU, například v Německu, Rakousku?
Co se týká podmínek pro české zemědělce jsou nesrovnatelné se starými zeměmi EU. V současné době, tj. 2024, kdy je plně uplatňována redistributivní platba 23 % na prvních 150 hektarů, zbylo pro produktivní hospodářství nejméně podpor na 1 hektar v EU. Je to přibližně 1700 Kč na 1 hektar, při tom nájem z pozemků je cca 5000 Kč na hektar, daň z nemovitostí bude letos kolem 1000 Kč na hektar a národní podpory jsou na úrovni dnes již cca 8 % oproti sousednímu Německu. Nedovedu si představit, co by se dělo v Německu či Francii na ulici, pokud by měli naše podpory.
Prozraďte prosím, jak budou pondělní protesty v Praze probíhat?
Očekáváme, že do Prahy se sjede 19. 2. 2024 v 15 hodin kolem 600–1000 traktorů a další techniky včetně aut. Technika se bude do Prahy přesouvat v ranních hodinách, aby byla po sedmé hodině ranní na stanovištích v Praze, které odsouhlasí Pražská policie. V 15 hodin začnou na Malostranském náměstí krátká vystoupení zemědělců, zemědělských odborů a dalších. Vystoupení budou k nesmyslné zemědělské dohodě a likvidačnímu nastavení podmínek vlády pro produkční zemědělce. Vystoupení budou trvat do 17 hodin. Před protestem bude předán ministru zemědělství a vládě požadavek na odstoupení ČR od zelené dohody, která likviduje zemědělství a potravinářskou výrobu v EU a hlavně ČR.
S jakými požadavky přesně tedy v pondělí 19. února zemědělci do Prahy vyrážejí?
Zemědělci přijedou do Prahy 19. 2. 2024 s jedním zásadním požadavkem a tím je odstoupení od zelené dohody českou vládou. Požadujeme, aby tento požadavek byl odsouhlasen na zasedání vlády 21. 2. 2024 a 26. 2. 2024 předán v Bruselu na zasedání rady ministrů. Splnění tohoto požadavku je základem pro změnu v zemědělské politice EU i u nás. Teprve potom lze mluvit o dalších požadavcích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora