Rusko dle Západu dál provokovalo: Skripal, Sýrie, Kerčský průliv. Potvrdila se letos mezinárodně sdílená teze o agresivním Rusku? Ve jmenovaných oblastech, ale i jinde?
Rusko dle Západu provokovalo a Západ dle Ruska také provokoval. Mezinárodně sdílenou tezi o agresivním Rusku bych nezpochybňoval, ale doplnil bych, že těch agresivních je na světě více a někteří z nich i vůči Rusku. Kdo vyhrává v Sýrii, není snadné pochopit. Je zřejmé, že části jejího území si chce přisvojit řada „zájemců“. Z posledního vývoje usuzuji, že prezident Asad nebyl poražen, ale na to, že se mu podaří uchovat původní Sýrii, to nevypadá.
Americký prezident Donald Trump se stále nesetkal s Milošem Zemanem. Americký velvyslanec v ČR Stephen King to vysvětlil tak, že by prý novináři setkání obou státníků za současné situace vnímali jako potvrzení spekulací, že je Trump napojen na Rusy. Je to uvěřitelné zdůvodnění? A proč se Trump se Zemanem stále nesetkal, i když byl Zeman jediným evropským prezidentem, který jej v předvolební kampani podpořil?
To zdůvodnění považuji za zcela přesné. Prezident Donald Trump je od svého zvolení pod stálým a velice silným tlakem kvůli údajnému napojení na Rusko. Zřejmě ho to ohrožuje natolik, že si nemůže dovolit setkání s prezidentem Milošem Zemanem, který ho sice podpořil, ale je podezříván z téhož.
Pojďme k dění v Česku. V posledních letech se často mluvilo o nesvornosti našeho národa, a to kvůli politice. Letos byly prezidentské volby, komunální volby, rozruch byl i kolem Andreje Babiše. Jsme po tomto roce svornější a sjednocenější coby národ?
Je to bohužel přesně naopak. Příkopy mezi lidmi byly jak příznivci, tak odpůrci Miloše Zemana a Andreje Babiše prohloubeny a rozšířeny. Mají na tom významný podíl i oba jmenovaní.
Pokud jde o prezidentské volby, lze říci, že naši spoluobčané rozhodli moudře? Nebo by Jiří Drahoš, viděno optikou dneška, byl lepším prezidentem? Drahoše podporovaly umělecké a intelektuální kruhy, Miloše Zemana spíše chudší obyvatelstvo z venkova. Tyto dvě skupiny se nemají v lásce... Která z nich během prezidentských voleb víc přikládala pod kotel?
Podíl obou stran na tom, že různé politické názory přerůstaji v nenávist mezi občany, je vyvážený. Dosavadní vývoj událostí mne vede k závěru, že buď by měla být zrušena přímá volba prezidenta, nebo by měl být uzákoněn přechod na tzv. prezidentský systém, ve kterém je přímo volený prezident současně předsedou vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs