Rakouský kardinál Christoph Schönborn pronesl varování při příležitosti křesťanského svátku Jména Panny Marie, který je připomínkou a vděkem za vítězství nad Turky v bitvě o Vídeň před 333 lety. Podle informací z vídeňské arcidiecéze kardinál řekl: „Dojde k islámskému dobytí Evropy? Mnoho muslimů po tom touží a tvrdí, že s Evropou je konec.“ Kardinál Schönborn požádal Boha o smilování nad Evropou a jejími obyvateli, kteří podle něj jsou „v nebezpečí zániku křesťanského dědictví“. Souhlasíte s ním? Je „saracén“ opět hrozbou?
Může mít pravdu. Bohužel, zádrhel je i v křesťanské církvi, které je představitelem. Mluví o slavném vítězství, ale neříká, jak to bylo. Vídeň už měla na krajíčku. Jen šavle vojsk bána Jelačiče a síla vojsk polského krále zabránila tragédii. Jinak jsme teď řešili úplně jiné věci a nevzpomínali na zašlou slávu křesťanských vojsk a jejich vojevůdců. Položme si otázku, jak se poučila křesťanská církev z minula. Odpověď je jednoduchá. Nijak. Řeší své pseudoproblémy. Navíc u nás naštvala většinu občanů svou nenasytností po majetku. Vymohla si po státu restituci majetku a náhradu za nevydaný majetek v řádu miliard.
Teď bije na poplach za zachování křesťanských hodnot v Evropě. Co sama udělala? Papež se poklonil muslimským nelegálním imigrantům. Tím dal jasný signál muslimům. Jediné, co nám pomůže, je zdravý selský rozum a vlastní silná armáda. Spoléhat se na NATO či jiné spolky je nesmysl. Pokud jim to bude geopoliticky vyhovovat, hodí nás i celou Evropu bez mrknutí oka přes palubu. Už se to stalo několikrát a stane se se to znova. Navíc potřebujeme do rozbouřeného moře silného a dobrého kapitána.
Co říkáte výsledkům posledních zemských voleb v Německu a tomu, jak se k nim staví Angela Merkelová?
Jak jsem výše uvedl, lidé si začínají uvědomovat, že se děje něco nevratného, a začínají se bránit. Jak byli nadšeni z myšlenky o odebrání legálních zbraní občanům, tak teď jim dochází, že to nebylo pro zajištění jejich bezpečnosti, ale proti nim, aby se v budoucnu nemohli aktivně bránit. Vždyť i takový despota jako Mao ve svých citátech uváděl jednu myšlenku, na které svou politiku kulturní revoluce vystavěl. A to, že jeden muž se samopalem a dostatkem nábojů udrží v klidu stovku neozbrojených lidí, se kterými si můžete dělat, co chcete. Občané si to začínají uvědomovat a hledají možnosti, jak odstranit ty politiky, kteří je zklamali, a co víc – podvedli. Hledají statečného kapitána. A tím Angela Merkelová není a nikdy nebude. Ona si to uvědomuje a začíná se trochu krotit. Bohužel pozdě a její činy ji doženou a skončí. Bohužel ještě napáchá mnoho škod.
Někteří evropští politici začínají brát částečně zpátečku a tu více a tu méně začínají vystupovat proti migraci.Také hovoří o tom, že je třeba otevřeněji komunikovat s občany a brát na ně více zřetel.Viz například poslední neformální summit EU v Bratislavě. Co je k tomu vede? To zázračně prozřeli, nebo se bojí lidí?
Ano, berou zpátečku. Blíží se volby. To je jediná demokracie, která občanům zbyla. Pokud se volby nezmanipulují (u nás se vždy s volbami manipulovalo, viz Kubice a další), lidé smetou tyto „dobrosery“ (pan Kubera promine, ale jím vymyšlené pojmenování je opravdu geniální) a budou hledat politiky do nepohody. Ty, co se neskrývají za své nedobytné kanceláře a ochranný val svých úředníků. Ale kde je brát? Je jich jak šafránu.
A změní se podle vás něco v migrační politice EU i v jiných oblastech? Je vůbec EU schopná nějaké sebereflexe a zásadní změny k lepšímu? Lidé důvěřují EU stále méně, přesto Brusel a Berlín volají po větší centralizaci a vytvoření evropské armády... A směrnice, nařízení, předpisy, kvóty, výhrůžky pokutami za nepřijetí uprchlíků chrlí dál...
Změna musí přijít. Lid si to žádá! EU a její představitelé nejsou schopni žádné sebereflexe. Jen brání své posty. Jejich obranný val jsou „nezbytné“ směrnice. Položil si už někdo otázku, zda by méně nebylo více? Vždyť skoro nikdo z občanů ČR směrnice EU nečte! Jeden občan mně řekl, že by bylo jednodušší než vydávat směrnice, vydat jednu, kterou se vše zakáže a pak vydávat z tohoto generálního zákazu jednotlivé výjimky. Pokud to tak lidé chápou, znamená to, že se s myšlenkou jednotné Evropy neztotožňují. A společná armáda? Vždyť nemáme ani pořádnou vlastní! To si snad někdo myslí, že Němci budou umírat v boji za Česko?
Myslíte si, že evropským elitám lidi, zatím jen verbální, změnu postoje uvěří? Může se vůbec současná částečně zdiskreditovaná „elita“ typu Junckera, Schultze, Merkelové, Hollanda... zachránit? Nenehradí je spíš „populisté“ typu Le Penové, Hofera...? Nebo někdo jiný?
Lidé nevěří jak na evropskou armádu, tak na evropské politiky. Jsou z nich zklamaní. A každý ví, co po zklamání následuje. V nejbližších volbách je lidé nezvolí. A kdo je nahradí? Samozřejmě ti, kteří mají stejné cíle jako oni a dokážou to lidem srozumitelně sdělit. To je důležité. Sebelepší myšlenka, která není srozumitelně sdělena lidem, nemá šanci na jejich podporu. Proto v prvním kole budou vítězit ti, kteří mluví lidem z duše a na složité otázky dávají jednoduché a všem srozumitelné odpovědi. Teprve po éře těchto tribunů lidu přijdou další a dají věcem řád a pořádek.
Hovoří se o možném rozpadu EU. Myslíte si, že k němu dojde? A bylo by to dobře, nebo špatně?
Já si myslím, že v horizontu deseti let se EU nerozpadne. Má příliš komplikovanou vnitřní strukturu, finanční vazby a tak dále. Uvidíme, jak komplikované to bude při vystupování Británie z EU. Já si myslím, že myšlenka EU není špatná. Jen ji vzali do ruky lidé, kteří morálně na to ještě nedozráli. V tom je ten zásadní problém. Chtějí vše a hned. To prostě nejde.
A nebylo by lépe postavit spolupráci evropských národů na nových základech bez nynějších zdiskreditovaných evropských a bruselských politiků a úředníků typu Junckera či Schultze a bez těch desítek tisíc stran unijního práva a předpisů a těžkopádné zabetonované mašinérie?
To bychom se vrátili ke kořenům. Jistě, takovou myšlenku podporuji. Kdo nejlépe může spolupracovat než přímí sousedi? Mají společné hranice, stejné problémy a společnou historii. Jakou úzkou vazbu máme k Holandsku? Navíc by šly společně řešit věci, které jim komplikují spolupráci, a šlo by to řešit rychle a efektivně. Ne jak teď v EU.
A co Visegrád plus jako alternativa? Mohla by se přidat část Balkánu, Pobaltí... V minulosti sehrávalo v prostoru mezi Ruskem a Německem určitou stabilizující a bezpečnostní roli po určitou dobu habsburské soustátí. Není tedy alternativou vytvořit zde nějakou alianci suverénních států a zónu volného obchodu?
Visegrád je vhodná alternativa. Máme společnou historii. Jazyk se moc neliší. Kromě Maďarska. Pobaltí je problém. Spíše bych se orientoval na Slovinsko a Chorvatsko. Také Rakousko by bylo vhodným partnerem. Navíc jde o země obdobné velikosti a počtu obyvatel. Nebyla by zde žádná velmoc, která by měla přirozenou tendenci „přehlasovávat“ ostatní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík