Občanství pro potomky emigrantů až do čtvrtého pokolení a pak korespondenčně volit? V SPD skřípají zuby

14.01.2024 0:01 | Rozhovor

„Jen člověk s opravdu hroší kůží může nejdříve plošně zvýšit daně a sedrat z kůže všechny pracující, podnikatele a živnostníky, a poté těm stejným lidem slibovat, že jim bude lépe,“ vrací se k vánočnímu projevu premiéra Fialy poslanec za SPD Jan Hrnčíř. Toho pak nešetřil ani v souvislosti s postojem ohledně ministra Jurečky a tragédie na filozofické fakultě. Řekl také, co by podle něj v tuto chvíli znamenalo pro ČR přijetí eura a rázně se opřel i do korespondenčních voleb. Dostal se i k událostem v Německu, a to nejen k současným demonstracím.

Občanství pro potomky emigrantů až do čtvrtého pokolení a pak korespondenčně volit? V SPD skřípají zuby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České republiky

Pane inženýre, na svém facebookovém profilu jste se vyjádřil k takzvanému konsolidačnímu balíčku. Můžete prosím i pro naše čtenáře říci, jaké dopady bude mít například na člověka s průměrnou mzdou, ale třeba i na „průměrně“ vydělávajícího živnostníka? A jak to brát s tím, co řekl ve vánočním proslovu premiér, že tento rok bude lépe?

U pana premiéra je zjevně přání otcem myšlenky, neb jen člověk s opravdu hroší kůží může nejdříve plošně zvýšit daně a sedrat z kůže všechny pracující, podnikatele a živnostníky, a poté těm stejným lidem slibovat, že jim bude lépe. To je prostě nehoráznost. Podle předběžných propočtů člověk s průměrnou mzdou přijde jen za letošek o téměř 18 tisíc korun. Pokud se bavíme o rodině, kdy je jeden z rodičů na rodičovské dovolené a druhý má průměrnou mzdu, ztráta se bude pohybovat okolo 22 tisíc korun. To jsou prostě obrovské peníze a tváří v tvář těmto faktům slibovat občanům světlé zítřky je prostý cynismus.

Prezident ve svém novoročním projevu pro mnohé možná překvapivě otevřel téma zavedení eura. Co by to pro ČR znamenalo? A o jakém kurzu se případně bavit?

Při vší úctě k panu prezidentovi, nemyslím si, že to byl promyšlený výrok. Přijetí eura by v této době pro Českou republiku znamenalo doslova katastrofu. Zejména musím zmínit, že by tím ČR přišla o veledůležitý nástroj, a sice vlastní měnovou politiku, která nás prokazatelně ochránila před nejhorším v době covidu. Pokud bychom měli již zavedené euro, vyšplhala by se inflace zcela jistě nad 20%, možná až ke 30%. Právě flexibilní kurz a vlastní měnová politika je to, co naši republiku chrání před těmi největšími nárazy. Musím také zmínit nutnou spoluúčast na krytí dluhů ostatních zemí eurozóny, které bychom přistoupením k euru podléhali. Je nutné také poukázat na zhoršování ratingu zemí eurozóny oproti zemím mimo eurozónu. Také samotné náklady spojené se zavedením eura by byly nezanedbatelné, jen naše podniky by odhadem musely vydat cca 40 miliard korun. Tedy ne, pro naši republiku by to nebyl krok tím správným směrem.

Vláda podpořila zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Je to podle Vás dobrý krok?

Pochopitelně není. Musím znovu zopakovat, že principy, na kterých stojí korespondenční volba, jsou v přímém rozporu s volebními principy zakotvenými v Ústavě ČR, konkrétně s principem tajnosti a přímosti. Vláda si toho musí být vědoma a stejně se tento nepopiratelný fakt rozhodla ignorovat, což jen dokládá šíři jejího zoufalství.

Dalším důkazem, že si vláda počíná dost podivně, je její návrh novely zákona o nabývání českého státního občanství, kdy by nově české státní občanství mohli nabývat i potomci českých emigrantů až do čtvrtého pokolení, což je neuvěřitelné. A samozřejmě by takto nově vzniklí občané mohli i korespondenčně volit. Problematičnost a neprůhlednost korespondenčních voleb přitom prokázala řada kauz ze zahraničí, volbou prezidenta v Rakousku počínaje až po zrušení této volby pro neprůkaznost ve Francii konče.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…