Obsadíme území v Africe, třeba i s pomocí Ruska, a převezeme tam utečence. Na moře už nikoho nepustíme, vzešel z Česka návrh. Od koho?

01.12.2015 7:17 | Zprávy

„Vojensky obsaďme jako NATO pobřeží Libye a vybudujme tam velkokapacitní záchytné utečenecké tábory pro statisíce lidí s veškerým potřebným vybavením,“ navrhuje poslanec ANO Bohuslav Chalupa, bývalý voják, člen výborů pro obranu a bezpečnost, v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Doporučuje i hlídání pobřežních vod vojenským námořnictvem či pozemní operaci nejen proti takzvanému Islámskému státu.

Obsadíme území v Africe, třeba i s pomocí Ruska, a převezeme tam utečence. Na moře už nikoho nepustíme, vzešel z Česka návrh. Od koho?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Bohuslav Chalupa

Na svém profilu v ParlamentníchListech.cz jste přišel s nápadem zahrnujícím vojenskou akci v Libyi. O co jde?

Předkládám to jako námět k diskusi. Je podle mě zcela legitimní, aby se NATO podílelo na řešení krize, která ohrožuje budoucnost Evropy. Jsem toho názoru, že by NATO, eventuálně ve spolupráci s Ruskem a v ideálním případě i se souhlasem Rady bezpečnosti OSN zahájilo humanitární operaci. Vojenské obsazení pobřeží Libye s cílem vybudovat na tomto zajištěném území vojensky chráněné velkokapacitní utečenecké tábory vybavené pro dlouhodobý pobyt běženců.

Píšete, že by to mohlo být pro statisíce lidí. O jak velké území by šlo?

Inspirovalo mě, jak Saúdská Arábie řeší ubytování lidí jdoucích do Mekky. Jak kvalitní tam mají stany vybavené klimatizací a podobně. Takto bychom mohli uvažovat. Druhou související věcí je to, že evidentně s obranou vnější hranice schengenského prostoru jako takové bude velký problém vzhledem ke členitosti pobřeží Řecka a Itálie. Tudíž náklady vynaložené na skutečnou ochranu schengenského prostoru budou astronomické. Třetí problém je, že imigranti jsou tou jižní větví dopravováni do Evropy přes moře. Pokud se tomu nepodaří zabránit, stejně nic nevyřešíme, protože se sem povalí dál. V tuto chvíli nemám výpočty, jak velké by to území mělo být. Nicméně kdyby začala racionální diskuse, pak tyto věci není problém vypočítat. Je otázka, jestli k té diskusi dojde. Ale Evropa tak jako tak zaplatí obrovské prostředky na to, aby vyřešila migrační krizi. To bohužel zaplatí všichni daňoví poplatníci v celé Evropě. Podle mého názoru nejjednodušší řešení je skutečně tato humanitární operace s podporou armád. A zejména armád aliance. Tedy evropských armád zemí, které jsou v alianci. Tyto státy situaci stejně budou muset řešit a platit. Ještě tam musím doplnit větu, že pokud by se to podařilo, pak vojenské námořnictvo bude střežit pobřežní vody a nepustí nikoho na moře. A bude je vracet do takto zabezpečeného prostoru. V něm budou vyřizovány azylové podmínky. A jedině lidé s azylem pak budou putovat do Evropy.

Když bude vojenské námořnictvo hlídkovat, aby se běženci nevydali na pouť do Evropy, je to možná dobré i pro mnoho z nich. Protože je to cesta dost riskantní...

Ano. Přestalo by umírání na mořích. Přestal by obchod s lidmi. Řešilo by se azylové řízení mimo Evropskou unii. Nebyl by problém řešit přepravu osob, které by azyl dostaly, do Evropy bezpečným způsobem. Do států, jež jim azyl udělily.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jde o to, aby byl zisk větší než náklady. To je Trumpova politika. A Grónsko? Profesor Krejčí hovoří i o Slovanech

8:10 Jde o to, aby byl zisk větší než náklady. To je Trumpova politika. A Grónsko? Profesor Krejčí hovoří i o Slovanech

„Trump pravděpodobně zatím ještě sonduje půdu, a proto je tak obtížné prognózovat jeho chování. Pohr…