Jste na Praze 8 místostarostou pro oblast bezpečnosti, krizového řízení a rozvoje. Jak se pandemie a opatření, která jsou proti ní přijímána, dotýká právě vašeho portfolia?
Prakticky od samotného počátku, kdy jsem jako radní převzal koordinaci epidemiologických opatření v rámci samosprávy. Od výdeje dezinfekce občanům, dezinfikování úřadu, školek, škol, distribuce ochranných prostředků a provázání s odborem sociálních věcí.
Praha 8 pomáhala i okolním městským částem. Praze 7 jsme ve spolupráci s naší jednotkou dobrovolných hasičů dezinfikovali radnici Prahy 7. A sedmičce dala Praha 8 darem stovky litrů dezinfekce, když požádala. Ta pomoc se týkala i našich tzv. sesterských městských částí jako Březiněves nebo Dolní Chabry.
Jako bývalý hasič jsem od samého začátku nespoléhal na pokyny a pomoc zvenčí. Mohu říci, že náš tým odboru krizového řízení Prahy 8 patří mezi skvěle připravené, ale nikdy se nesmí přestat připomínat, že na začátku nás při nedostatku roušek drželi nad vodou naši občané, kteří při žádosti o pomoc ušili skoro šest tisíc roušek.
Máte z pohledu komunálního politika pocit, že mají pravdu ministři Blatný a Hamáček, když z toho, že se situace nelepší, viní občany, kteří nedodržují opatření?
Bude to rok a zkusilo se všechno, co šlo a co koho zrovna napadlo. Zákazy, příkazy, rozvolnění. Zažili jsme slavnostní stůl na Karlově mostě, kdy od opozičních politiků lítala selfíčka vítězů až po vyjádření premiéra, že jsme „best in covid“.
Občanům se má děkovat za to, že v době prázdných skladů hmotných rezerv a absolutní nepřipravenosti státu na mimořádné situace šili roušky, vyráběli dezinfekci – obviňovat občany je drzost! To, že toho mají už občané dost, to není vina občanů.
Ale není týdne, kdy nevidíme nějaký papalášský přešlap nebo náhlé změny pravidel...
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo