Od Macrona je vyhrožování hloupé. Britové jsou hrdý národ. Politolog Trávníček nastínil, jak se protáhne brexit

21.03.2019 19:15 | Zprávy

ROZHOVOR „Jestli v rozhádaném parlamentu existuje na něčem konsenzus, pak je to odpor k brexitu bez dohody,“ říká politolog a znalec britské politiky Matěj Trávníček. Připomíná rovněž výpočty ekonomů, podle kterých by ČR v případě brexitu bez dohody přišla o 0,9 % HDP. Taktiku Emmanuela Macrona s případným vetem britské žádosti o odklad vystoupení z EU považuje Trávníček za hloupou. „Těžko budou Angličané skákat, jak Francouz píská,“ pokračuje politolog s poukazem na fakt, že Britové jsou hrdý národ, a přidává pravděpodobné rozuzlení brexitové ságy. Mnohé nepotěší.

Od Macrona je vyhrožování hloupé. Britové jsou hrdý národ. Politolog Trávníček nastínil, jak se protáhne brexit
Foto: Repro Facebook
Popisek: Politolog Matěj Trávníček

Britská premiérka Theresa Mayová požádala EU o odklad brexitu do 30. června. Podle ní o delší odklad žádat nelze. Jaký signál vysílá těm Britům, kteří si odchod z EU přáli?

Ty, kteří by nejradši odešli i bez dohody, tím jistě nepotěšila. Ti, kteří chtějí odejít s dohodou a stále doufají, že je taková dohoda možná, patrně chápou odklad jako nutnost.

Nebylo by v tomto okamžiku jednodušší a méně bolestivou cestou vystoupení bez dohody?

Možná by to bylo méně bolestivé, ale asi to nikdy nezjistíme, protože si to v zásadě přejí jen členové European Research Group, tedy hardcore euroskeptického křídla konzervativní strany. Naproti tomu jestli v rozhádaném parlamentu existuje na něčem konsenzus, pak je to odpor k brexitu bez dohody.

Jaké důsledky by měl tvrdý brexit pro Českou republiku, například po ekonomické stránce?

Například studie Mezinárodního měnového fondu hovoří o tom, že v případě brexitu bez dohody by česká ekonomika zaznamenala propad okolo 0,9 % HDP. Na negativních ekonomických dopadech na českou ekonomiku se v tomto ekonomové i nejrůznější instituce shodují. Je ale pochopitelné, že zvláště v Británii podobným předpovědím část lidí nevěří, protože už před referendem o brexitu se malovaly katastrofické scénáře, když budou voliči volit pro brexit, a prakticky žádné z nich se reálně nevyplnily.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lenka Procházková: Můj 17. listopad. Naše děti tu vykradenou zemi postaví na nohy, pokud nepřijde válka

4:44 Lenka Procházková: Můj 17. listopad. Naše děti tu vykradenou zemi postaví na nohy, pokud nepřijde válka

„Čím víc se události ‚Velkého Listopadu‘ v čase vzdalují, tím víc mi připadá, že šlo o divadelní pře…