Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přednesl tento týden projev o stavu Evropské unie. Jak ho hodnotíte?
Čekal jsem od něho možná trochu víc. Byl to spíše takový katalog jednotlivých opatření než zásadní projev o budoucnosti Unie. Musím ale zase ocenit, že Juncker v mnoha oblastech chápe, že Unie teď není zralá na převratné změny. Občané by je nevzali.
Juncker mimo jiné navrhl zdvojnásobit nynější investiční plán EU. Souhlasíte s ním?
Může to být pozitivní řešení, ale já věřím dlouhodobě spíše v to, že ekonomice pomohou nízké daně a méně regulace než investice, na které musíme od lidí vybrat právě pomocí daní.
Ohledně uprchlické krize by předseda Evropské komise rád zavedl povinnou registraci pro každého, kdo přicestuje do Unie. Registrován má být i ten, kdo EU opouští. Je to podle vás reálné a správné?
Lepší kontrola a evidence na vnější hranici EU je určitě správnou cestou a měla být zavedena už dávno. Toto opatření proto podporuji, protože nám poskytne lepší přehled zejména o těch, kteří cestují někam na Blízký východ, aby se zapojili do teroristických aktivit a pak se chtějí vracet do zemí EU.
A co říkáte na myšlenku vytvoření společné evropské armády?
K ní jsem skeptický. Máme NATO, které je na obranu evropských zemí specializované. Dvě opravdu silné armády v jeho rámci, jako jsou americká nebo britská, nepatří nebo v druhém případě časem nebudou patřit do EU. Vytváření další instituce je proto nadbytečné a navíc si myslím, že mnoho evropských zemí nebude mít vůli do evropské armády dostatečně investovat, protože s tím jsou problémy už v NATO.
Juncker promluvil také o tom, že je důležité spravedlivé přerozdělování běženců. Co z toho pro nás plyne?
Bohužel to, že kvóty pro povinné přerozdělování migrantů v hlavách čelných představitelů EU stále nejsou mrtvé. Nefungují, ale stále znovu se prosazují. Právě tento týden jsme v Evropském parlamentu zase hlasovali o návrhu Evropské komise na úpravu pravidel, jak mají kvóty fungovat. Hlasoval jsem proti, ale část parlamentu pod vedením zelených prosadila usnesení, které vyzývá komisi, aby se kvóty ještě zpřísnily a země, které je nechtějí plnit, mohly být trestány. Takové odtržení od reality mi opravdu nejde na rozum.
Po bratislavském summitu nebyl ohledně uprchlíků příliš nadšený Orbán, podle kterého se opět mluvilo více o přerozdělování migrantů než o zastavení migrantů mimo schengenský prostor. Podle Orbána tak pokračuje dosavadní naivní migrační politika. Co na jeho názor říkáte?
Tady mi nezbývá, než s premiérem Orbánem souhlasit. Snad aspoň brzo projde registrace cestujících na vnějších hranicích. Těm, kteří chtějí přecházet hranici nelegálně mimo hraniční přechody, ale musíme začít aktivně bránit. Dobře že se Unie nyní v tomto ohledu shodla aspoň na podpoře hraničního Bulharska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora