Jak se proměnilo vnímání Václava Havla v české společnosti? Je podle Vašeho názoru objektivnější nebo zkreslené?
Platí obojí. To objektivnější vnímání se ale týká menšiny, to zkreslené, obávám se, že se týká většiny. Podle toho, co kdo čte, na co se dívá. Nic nového: tak je to vždycky. Bulvár umí jen skandalizovat.
Proč je podle Vás Václav Havel více uznáván v zahraničí než doma?
Protože on se světa nebál, my ano. Neměl žádný mindrák: měl čisté svědomí a za sebou dílo, kterému svět rozuměl, překládal si ho a hrál na světových jevištích - dávno před tím, než se stal prezidentem. My na rozdíl od něho pořád hledáme (a pak vždycky spolehlivě najdeme) nějaké nepřátele, kteří nemyslí na nic jiného, než jak nám, zrovna nám, uškodit: kdysi Habsburkové (ale snad dodnes!), šlechta (které už moc není), katolická církev (která ztrácí své věrné), Němci (kteří jsou dnes nejspořádanější národ a stát v Evropě), hlavně ti sudetští, Evropská unie (bez které bychom tu měli ještě daleko větší právní chaos) a Poláci (kteří se i za nás ujímají ve Střední Evropě agendy naší obrany před hrozícími riziky). My, kdybychom neměli nepřítele a neměli se čeho bát, tak bychom snad ani nebyli. Patriot, vlastenec se ale obejde bez nepřítele. Je hrdý na svou vlast a právě proto dobře ví i o jejích slabinách. Nebojí se o nich mluvit, aby se neopakovaly. Národovec, nacionalista, xenofob a jim podobní hledá nepřítele - a spolehněte se, že když se ti dají do hledání, vždycky ho brzy najdou. Oni ho totiž nutně potřebují, jinak se jim ten jejich svět sesype. Nestojí na sebevědomí, ale na mindráku.
Přispívají k lepšímu pochopení minulosti a osobnosti Václava Havla vzpomínkové knihy nebo jiná díla inspirující se historií jako například televizní seriál České století?
Ano, ale lidé je musí číst! Kolik lidí přečte např. nové seriózní knihy Žantovského či Kaisera? Zlomek populace. Seriál České století byl docela dobrý. V tom hlavním, co chtěl každý díl říci vlastně jednoduchou větou, se trefoval. Přitom mnohé detaily byly zajisté ve skutečnosti jinak, nebo trochu jinak. To ale není důležité.
Objevilo se něco, co Vás v souvislosti s výroky o Václavu Havlovi v poslední době potěšilo nebo naopak rozčílilo?
Pohrdám paušalizacemi a trivializacemi. Ne Havel, ale "havlismus"! Potěšily mne nové, důkladné a vyvážené knihy Žantovského a Kaisera a řada důkladných esejů, třeba ten Hvížďalův v jeho nové knize "Pokusy".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová