Okamura: Miliony muslimských migrantů nám sem neposlala ruská propaganda, ale zločinná Evropská unie a USA. A neuvěřitelná arogance Sobotky a Babiše…

06.06.2016 14:10 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura říká, že bomby v Evropě neodpalují Rusové, ale islamisté podporovaní některými západními zeměmi. Tálibán, Al-Káidu nebo Daeš nestvořila ruská propaganda, ale americké peníze a američtí poradci a americká vláda. „Věřím a doufám v budoucnu v dobrou spolupráci a rovnocenné vztahy se Spojenými státy, které, pokud zvítězí Donald Trump, opustí svoji imperialistickou politiku, která jednoznačně poškozuje Evropu – viz současnou migrační vlnu – a USA začnou naopak spolupracovat s Ruskem, což by nám v České republice jen prospělo,“ říká Okamura.

Okamura: Miliony muslimských migrantů nám sem neposlala ruská propaganda, ale zločinná Evropská unie a USA. A neuvěřitelná arogance Sobotky a Babiše…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

V NATO se vede debata o posílení obrany proti „agresivnímu Rusku“. Mluví se o zintenzivnění cvičení, o umístění některých vojsk ve východních členských státech EU, již probíhá posílení protiraketové obrany (Rumunsko) a v prvé řadě se všeobecně naléhá na země Aliance, aby zvýšily výdaje na obranu. Je tato aktivita opodstatněná? Jsou vztahy s Ruskem stále tak problematické, že je potřeba posilovat obranu na hranicích s ním?

V prvé řadě bych chtěl zdůraznit, že nejsem ani obdivovatelem Putina, ani nekritickým fanouškem Ruska. Vždy se pouze snažím vidět všechny vztahy vyváženě, spravedlivě a pravdivě. A to se týká nejen osobního, ale i politického života. Vztahy s Ruskem nejsou problematické, podstata je přece v tom, že se problematizují. Všichni se jistě shodneme v tom, že nám všem Rusko zcela zásadně pomohlo zvrátit poměry sil v Sýrii. Celá evropská veřejnost viděla, že, když se chce, jde islamisty porazit, a Rusko si získalo určité sympatie veřejnosti – a tento fakt chce nyní podle všeho někdo uměle zvrátit, a tak tu máme protiruské vojenské cvičení v Pobaltí, abychom Rusy vyprovokovali k nějaké odvetné reakci a mohli pak říct: vidíte, ti Rusové nás ohrožují. Znovu zdůrazňuji, že nejsem nekritickým obdivovatelem Ruska, ale tohle přece musí vidět každý člověk, který je schopen uvažovat v širších souvislostech. Je to zcela v rozporu s politikou, kterou já prosazuji – mým cílem je hledat spojence, nikoliv vytvářet nepřátele.

Řekněme si upřímně, viděli jste kolem hranic USA létat ruské stíhačky nebo plout ruské válečné lodě? Já jsem o ničem takovém neslyšel, ale Američané kolem Ruska brouzdají jak na kolotoči. Kdo koho ohrožuje? Realita je, že výdaje na zbrojení v Rusku nejsou ani desetina toho, co vynakládají Američané. A pokud vím, na americkém kontinentě Rusové nemají ani jednu základnu. 

V rámci debaty nad tímto tématem padla myšlenka, že bychom měli usilovat jak o stálé vojenské základny NATO, případně USA, na našem území, tak o umístění prvků americké protiraketové obrany u nás, což jsme dříve odmítli v případě radaru v Brdech. Získalo by to vaši podporu?

Ne, to nechci. Vážím si prostých normálních Američanů a podporuji zahraničněpolitické názory prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, ale současná americká vláda a administrativa jsou zodpovědné za vyvolání mnoha válek. Řekněme si upřímně a bez politického zabarvení – kdyby USA nerozvrátily stabilní režimy v Libyi, v Iráku či v Sýrii, tak tady vůbec nemáme migrační islámskou vlnu, která nás všechny stojí miliardy eur a nekonečné problémy pro Evropu do budoucna.

Jak se díváte na občasné návrhy na zrušení sankcí proti Rusku? Sdílíte všeobecné přesvědčení, že navzdory tomu, že Putin má obrovské hospodářské problémy, i nadále je schopen si držet podporu veřejnosti?

Sankce jako politikum nemají logiku – v tomto případě naopak ukázaly na chybnou politiku Washingtonu a Bruselu. Sankce v prvé řadě poškodily evropské vývozce včetně našich zemědělců a našeho průmyslu. Co sankce způsobily? Jen to, že naše firmy přišly o lukrativní zakázky v Rusku a došlo k ohrožení pracovních míst pro naše občany – a Rusko se tím pádem obrátilo na jiné partnery, na Čínu, na země v Latinské Americe, a produkty, které bralo od nás, bere buď jinde, nebo je začalo vyrábět samo. To je pro Rusko plus, pro nás mínus – ztratili jsme obchodního partnera a bude velmi těžké, ne-li nemožné, získat stejné pozice zpět. A komu ku prospěchu? Nikoli Evropě nebo České republice, ale USA, které si přejí EU připoutat k sobě více.

Když hovoříme o Rusku... i v rámci boje proti ruské propagandě vznikne na Ministerstvu vnitra od příštího roku Centrum terorismu a hybridních hrozeb. Jak se u nás údajná ruská, ale i další propaganda projevuje? Jakými prostředky s ní může třicet analytiků na vnitru bojovat?

No, upřímně, abych viděl současnou katastrofální politiku Bruselu a Washingtonu, nepotřebuju ruskou propagandu, stačí zdravý rozum. Miliony muslimských migrantů nám sem do Evropy přece neposlala ruská propaganda, ale politika Bruselu a Washingtonu a dovolím si v tomto případě dodat, že zločinná politika, protože umožnění nevratné islámské invaze do Evropy nemohu jinak nazvat. Navíc nelegální invaze.

A jak všichni víme, tak Tálibán, Al-Káidu nebo Daeš nestvořila ruská propaganda, ale americké peníze a američtí poradci a americká vláda. Majdan nefinancovali Rusové, ale americká vláda – a doklady o tom nezveřejnili Rusové, ale opět sami američtí občané, takže nemá smysl si stěžovat na ruskou propagandu; ale chápu, že je nutné mít nějakou vlastní lživou propagandu, která bude všechno pokrývat. Pro mne je americká a bruselská politika obrovským zklamáním, jelikož jsem dříve před vstupem do politiky ani ve snu nevěřil, jaká je skutečná realita.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Statisíce lidí navíc.“ Jaroslav Šulc tuší, co se lidem o Ukrajincích v ČR už neříká

16:12 „Statisíce lidí navíc.“ Jaroslav Šulc tuší, co se lidem o Ukrajincích v ČR už neříká

Na tom, jestli prezident Petr Pavel podepsal, nebo nepodepsal státní rozpočet, věcně vůbec nezáleží.…