Očkovaných v České republice přibývá, nyní slýcháme i výzvy k očkování dětí a s tím přibývá diskusí, zda očkovat děti ještě plně neověřenou a neschválenou vakcínou, zda je to u nich nutné a tak dále. Je podle vás třeba začít očkovat i nejmladší?
Tak vakcíny jsou ověřené právě na tom mohutném počtu očkovaných, z nichž naprostá menšina má nějaké vážnější komplikace poté, co je jim vakcína aplikována. Schválena je také Evropskou lékovou agenturou, kde je skutečně velké odborné zázemí. Co se týká očkování dětí, tak já jsem pro, aby to zůstalo na úvaze rodičů, musí si to sami zvážit. Víme, že u dětí obvykle nedochází k těžkému průběhu, ale vyloučeno to také není, jak jsme viděli na jaře letošního roku. Rodiče musí rovněž uvážit, že pro děti budou dále povinné testy, budou komplikovaněji cestovat a podobně. Je nutné si to zvážit v rodině, ale já jsem pro, aby děti byly očkovány.
Sama jste jistě zaznamenala bouřlivé reakce na vaše oznámení, že jste nechala očkovat svoji dceru, která k tomu sama svolila. Vše proběhlo po konzultacích s lékaři. Jak kritizující reakce vnímáte?
Je to prostě realita. Existuje část společnosti, která očkování odmítá. Jisté důvody považuji za racionální. Někdo se cítí dostatečně odolný, má zdravotní komplikace, které mu v očkování brání, má problém s tradiční medicínou a podobně. To je legitimní a já to respektuji. Nad čím se někdy pozastavuji, jsou takové ty různé konspirační teorie o čipech, 5G sítích, očkovací totalitě a tak dále. Mojí dceři je 12 let, měla dostatek informací pro to, aby se rozhodla a samozřejmě ji k rozhodnutí vedla i touha vést normální život, například se již ve škole nechce testovat.
Pokuty za opakované přestupky by měly být strhávány ze sociálních dávek, pokud je lidé opakovaně neplatí. Také je zde návaznost na povinnou docházku dětí do školy. Pomůže tato úprava? Proč ano, či ne?
Pomůže. Já jsem rozhodně člověk solidární a těm, kteří si nemohou pomoci sami, má být pomoženo, ale nesmíme na to doplácet. Tento model třikrát a dost může být například pro lidi ve vyloučených lokalitách motivací k tomu, aby více ctili zákony v České republice. Já osobně tyto lidi vůbec nechci zavrhovat, neznáme vždy jejich příběh, ale je prostě pravda, že sociální dávky jsou v této souvislosti zneužívány a já věřím, že tato úprava je řešením.
Česká republika čelí značnému zvyšování státního dluhu. Nejvyšší kontrolní úřad uvedl, že polovina z loňského nárůstu (147 miliard korun) nesouvisí s koronavirem. Čím si to vysvětlujete?
Tak koronavirus nezastavil chod státu. Dále zde existovaly mandatorní výdaje, státní správa fungovala na vyšší výkon než obvykle. Byla poskytnuta finanční podpora seniorům, ale i dalším skupinám obyvatel. Vláda pomohla s oddlužením nemocnic. Vláda i nadále investovala do infrastruktury, školství, regionálního rozvoje a podobně. Samozřejmě že se dělala úsporná opatření, například v krácení počtu pracovních míst, čímž šetřila i další provozní výdaje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Zuzana Koulová