Opravdu velká chyba! Půjde vrátit? Markéta Šichtařová bije na poplach. Po kroku ČNB zdraží toto...

09.02.2020 15:51 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Česká národní banka čerstvým zvýšením úrokové sazby udělala chybu. Markéta Šichtařová přirovnává tento její krok k přidání rychlosti před zatáčkou. Toto rozhodnutí jí velmi připomíná dvanáct let starou záležitost, kdy ČNB 31. 3. 2008 zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, aby už 30. 9. 2008 měla řádně zamotanou hlavu a musela rychle vzít zpětný chod. Podrobně se zabývá otázkou dividend odváděných do zahraničí a upozorňuje, že mnohdy máme být rádi za to, že zahraniční společnosti část zisku u nás znovu neinvestují a jejich peníze nevytlačují české firmy.

Opravdu velká chyba! Půjde vrátit? Markéta Šichtařová bije na poplach. Po kroku ČNB zdraží toto...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Jaké jsou hlavní příčiny toho, proč Česká národní banka ve čtvrtek přistoupila ke zvýšení klíčové úrokové sazby ze dvou na 2,25 procenta, a jaké budou nejvýznamnější důsledky?

Ten důvod či motivace jsou zcela jasné: Je to vyšší míra inflace, než by ČNB vyhovovala. Mohla bych se teď točit na tom, že vyšší míru inflace máme zčásti i kvůli předešlým krokům ČNB, čili ČNB hasí, na čem má podíl. Ale tím se teď nechci zdržovat. Ohledně motivace tedy žádné nejasnosti nejsou.

Co je mnohem problematičtější, to je otázka, zda problém „vyšší inflace“ má skutečně správné řešení v podobě „vyšší úrokové sazby“. Jistě, teoreticky ano. Ale právě jen teoreticky za určitých okolností. Za aktuální situace jsem přesvědčená, že se jedná o velkou, opravdu velkou chybu. Nepodezírám ČNB z nějakého zlého úmyslu, to ani náhodou, ale podezírám ji z čistě profesní chyby, která se mohla přihodit proto, že část centrálních bankéřů patrně žije uzavřena do jakési své sociální bubliny a odtrženě od reality.

Víte, každý krok ČNB začne na ekonomiku působit až se zpožděním. Dneska zvýšíme úrokové sazby – za půl nebo tři čtvrtě roku vidíme první měřitelné efekty v ekonomice. My tedy při nastavování úrokových sazeb nesmíme reagovat na dnešní stav ekonomiky, ale na stav, jaký tu bude třeba za rok. A ČNB udělala tuto – dle mého soudu – chybu proto, že se nejspíš mýlí ve své prognóze budoucnosti. To by ostatně nebylo poprvé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura a hrubá záplata: Fialova vláda žene zemi ke krachu

9:01 Okamura a hrubá záplata: Fialova vláda žene zemi ke krachu

Fialova vláda podporuje nepřizpůsobivé lidi na úkor slušných a dotuje Ukrajince na úkor těch, které …