Nemůžeme začít ničím jiným než děním ve Sněmovně, kde se ve vyostřené atmosféře projednával konsolidační balíček. Andrej Babiš řečnil v úterý přes šest hodin, ale dával o sobě vědět i v dalších dnech. Petru Fialovi vpálil, že kvůli němu je v zemi „blbá nálada“. Pokud tu taková skutečně je, může za ni opravdu premiér a čím?
Všechno má vždy vícero na sobě často nezávislých faktorů. Pokud ale máme na mysli blbou náladu spojenou s tím, do jakých kytek pomalu naše země míří... Jak jsou občané vlastní vládou bez skrupulí okrádáni skrze nárůst cen energií, pohonných hmot, s čímž souvisí zdražování prakticky všeho, aby na druhé straně byl dotován zahraniční vojensko-průmyslový komplex a štědře placeni současní takřka polobohové z jednoho z nejzkorumpovanějších států světa... Když jsou v zemi vyvěšovány cizí vlajky s četností jak za okupace... Pak ano, za onu blbou náladu, která tady určitě do jisté míry je, a rozeštvávání společnosti nese velký díl premiér s vládou. Je třeba ale také nezapomínat, že velmi podobnou blbou náladu a rozeštvávání v rámci PR pandemie tady vedla i vláda předchozí v čele s Andrejem Babišem.
Právě Andrej Babiš mluvil o vládnutí pětikoalice jako o „nové totalitě“. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák reagoval, že kdo prožil totalitu, musí zásadně protestovat proti brutálnímu, sprostému zneužívání tohoto výrazu ve snaze kritizovat současnou vládu. Předseda hnutí ANO ho v souvislosti s útoky na svou osobu následně označil za nulu, parazita, zbytečného ministra a vyzval ho, ať zaleze do díry. Jak to vidíte s tou „novou totalitou“, která vyvolala mezi dvěma politiky takovou slovní přestřelku?
Vzhledem k tomu, že současná vládnoucí klika má ve svých rukou a na své straně vládu, prezidenta, Ústavní soud, Senát i média, tak by se dalo z tohoto pohledu opravdu mluvit o nové totalitě. Jinak žijeme v době nadnárodního korporátního fašismu. Nová totalita je tu už dlouho a postupně se rozrůstá. Obří měrou jí se svou vládou pomohl i Andrej Babiš a ano, současná vláda politického kašpárka Petra Fialenka ji ještě dále eskaluje státní cenzurou stranou a vládou neposvěcených informací, postihem za protirežimní názory a tak dále.
Ve svém čtvrtečním vystoupení se Babiš ohradil, že není ohrožením demokracie, ale ohrožením pětikoalice a polistopadového kartelu. Nicméně někteří koaliční politici ho za hrozbu pro demokracii považují. Co je v našich podmínkách ohrožením demokracie ze strany politika? Vlastnictví médií? Velký majetek? Něco jiného?
Ne podle slov, ale podle činů poznáme je. Andrej Babiš je v mnohém sám součástí onoho kartelu. Jenže onen kartel, tak jako třeba v podmínkách mafie, má zkrátka více „klanů“. Některé jsou k republice a občanům třeba slušnější, ale všem jde v zásadě o to samé. Jinak něco jako „ohrožení demokracie ze strany politika“ v našich podmínkách hry na demokracii dle mého neexistuje. Myslím, že jsem to říkal minule: „You have to be selected to be elected“, tedy musíte být vybrán, abyste byl zvolen. Demokracii reálně neohrožují ani tak politici, jako spíše ti, kteří jsou ve stínu za nimi či nad nimi. Babišova média a majetek, sic mu v mnohém mohou pomoci, se přeceňují. Navíc v době mocných politických neziskovek a jednotného šiku pologramotných mediálních propagandistů nemůže být v zásadě žádný politik větším ohrožením demokracie než výše zmínění. Jsem přesvědčen, že vrcholná politická scéna je celá do velké míry pouze divadlem pro uklidnění a zabavení mas.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník